درددل روستاییان از دلال‌بازی‌ها در بازار گیاه دارویی منحصر به فرد؛

قوز بالای قوز در بازار آنغوزه

یکی از اهالی نهبندان گفت: فردی که نماینده منابع طبیعی است و مجوز خرید دارد و باید آنغوزه جمع آوری شده به او تحویل شود، قیمت پایینی را اعلام می کند در حالی که با قیمت اصل این گیاه دارویی تفاوت دارد و زمینه برای قاچاق و فروش این گیاه دارویی به دیگر واسطه ها بیشتر می شود.

به گزارش خاورستان، از منابع مهم درآمد سه هزار خانوار روستایی در شهرستان های قاینات، نهبندان، طبس، بشرویه و … برداشت آنغوزه از مراتع و منابع طبیعی است و بر اساس گفته ها اعلام نرخ های متفاوت از سوی واسطه های بازار، ارائه مجوز به افراد خاص برای فروش محصول و … ،داد بهره برداران این موهبت طبیعی را در آورده است. این گیاه دارویی طلایی با در آمد ۹۰ میلیاردی می تواند نجات دهنده اقتصاد روستاهای استان باشد و ماندگاری را رقم بزند اما واسطه گری بازار، قاچاق، نبود فراوری، نحوه نادرست مرتع داری و … سبب شده است تا این کیمیای طبیعت و محصول صادرات محور ۱۰۰ درصد خام فروشی شود و خرید ارزان قیمت این گیاه دارویی از بهره برداران هم زمینه را برای قاچاق بیشتر آن فراهم کند.
قیمت های پایین اعلامی
تعدادی از بهره برداران آنغوزه در تماس با خبرنگار ما از نحوه فعالیت واسطه و افرادی که میان دولت و بهره برداران میانجی هستند، گلایه کردند.
یکی از افراد ساکن در یکی از روستاهای نهبندان که قطب گیاهان دارویی شهرستان و آنغوزه به شمار می رود، اظهار می کند: پس از اشتغال در معدن، جمع آوری آنغوزه از مراتع و کوهستان های منطقه به دلیل درآمد بالا، اشتغال دوم مردم منطقه و سبب ماندگاری بسیاری از آنان شده است. حال با آن که حدود ۶ ماه از سال افراد درگیر جمع آوری این گیاه دارویی هستند، اما فردی که نماینده منابع طبیعی است و مجوز خرید دارد و باید آنغوزه جمع آوری شده به او تحویل شود، قیمت پایینی را اعلام می کند در حالی که با قیمت اصل این گیاه دارویی تفاوت دارد و زمینه برای قاچاق و فروش این گیاه دارویی به دیگر واسطه ها بیشتر می شود.
دیگر فرد فعال در این عرصه می گوید: سختی ها و ماندن در کوه و زندگی کردن در شرایط سخت را به جان می خریم تا درآمد داشته باشیم اما بارها تقسیم مناطق برای برداشت آنغوزه سبب درگیری اهالی منطقه شده است، آن چه این روزها بهره برداران را می آزارد، واسطه گری بی مورد افراد بین بهره برداران و دولت است.
به گفته وی این فرد واسطه که گویا در مزایده برنده شده است، آنغوزه را بدون هیچ زحمتی به نرخ پایین می خرد و با سود سرشار به فروش می رساند در حالی که در پرداخت هزینه ها تعلل می شود و گاهی تا برداشت آنغوزه سال بعد پولی واریز نمی شود. این فرد به بهانه پرداخت مالیات و … نرخ ها را پایین اعلام می کند.
او می افزاید: سوال این جاست چرا فقط باید یک فرد واسطه باشد و اجازه خرید و فروش آزاد داده نمی شود؟ چرا فروش این محصول در بازار آزاد قاچاق است؟ ما می خواهیم اگر قرار است، اقدامی برای خرید و فروش انجام شود حداقل دولت مثل دیگر محصولات کشاورزی به آن ورود کند.
او می افزاید: مشخص نیست چرا یک نرخ ثابت و بر اساس کیفیت محصول، مشخص نمی شود یا خود منابع طبیعی برای خرید و فروش این محصول ارزشمند با حذف واسطه اقدام نمی کند؟ اهالی روستاهای طبس نیز نبود فراوری را عاملی می دانند تا ارزش افزوده این محصول نصیب بهره برداران نشود و خام فروشی و دلال بازی زمینه قاچاق را بیشتر کند.
مزایده برای واگذاری عرصه های منابع طبیعی
به گزارش خبرنگار ما، ضعف ها در این حوزه باعث شد که برخی از اهالی روستاهای نهبندان روز گذشته به نشانه اعتراض به وضعیت خرید و فروش آنغوزه به مرکز استان بیایند تا منابع طبیعی برای مشکل پیش آمده، پاسخ گو باشد.
مدیرکل اداره منابع طبیعی خراسان جنوبی با بیان این که افراد هر منطقه خود را مالک عرصه های طبیعی می دانند، می گوید: سودآوری در تمام سیستم های تولید، قرار دارد و برای واگذاری مراتع و منابع طبیعی به منظور برداشت گیاهان دارویی به ویژه آنغوزه مزایده برگزار می شود و یک نفر از اهالی منطقه یا افراد سرمایه گذار پس از برنده شدن در مزایده، میان اهالی منطقه تقسیم بندی انجام می دهد و هر فرد باید در منطقه خود به جمع آوری آنغوزه بپردازد و محصول برداشت شده را به همین فرد تحویل دهد.
«نصرآبادی» می افزاید: این فرد با مجوز فروشی که از منابع طبیعی دارد، می تواند آنغوزه را به تاجر یا فرد دیگری برای صادرات بفروشد و افراد بدون مجوز نمی توانند این گیاه دارویی را حمل کنند و به فروش برسانند.
به گفته وی، فردی که در مزایده برنده می شود حقوق دولت را می پردازد و مسائل باید بین افراد محلی و این فرد حل شود. منابع طبیعی هم بر اقدامات مجری طرح یا همان سرمایه گذار و برنده مزایده نظارت دارد و اگر تفاوت قیمت ها با هم زیاد باشد، پیگیری انجام می شود و درصدد حل مسائل بر می آییم.
وی ادامه می دهد: بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی باید با مجوز دولت باشد و افراد محلی از آن جا که خود را صاحب عرصه ها می دانند در موارد برداشت از عرصه ها به مشکل بر می خورند و اعتراض دارند.
وی از تهیه طرح های مرتع داری برای کاهش مشکلات می گوید و می افزاید: افراد در برخی مناطق از خارج استان ، سرمایه گذاری و نیروی کار را خودشان تعیین می کنند و در خراسان جنوبی برای کمک به مردم منطقه از افراد بومی با برگزاری مزایده جمع آوری گیاهان دارویی از عرصه ها انجام می شود.
به گفته وی فردی که مجوز از منابع طبیعی دارد آنغوزه را یا به تاجر یا به افراد دیگر برای صادرات می فروشد. او می افزاید: برای فراوری این محصول در حالی که ارزش افزوده بالایی دارد، اقدامی نشده است و آنغوزه استان خام فروشی و صادر می شود.
۳۰۰۰ بهره بردار و درآمد ۹۰ میلیاردی
مسئول بهره‌برداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری نیز با اشاره به برداشت سالانه ۶۲ تن آنغوزه در استان می‌گوید: این میزان محصول از ۸۴ هزار هکتار عرصه‌های طبیعی شهرستان‌های طبس، بشرویه، فردوس، نهبندان و … برداشت می‌شود.
«رمضانی» با بیان این که حدود سه هزار خانوار در استان بهره‌بردار آنغوزه هستند، می‌افزاید: امسال درآمد بهره‌برداران از این محصول ۹۰ میلیارد تومان است.
به گفته وی، بیشترین میزان برداشت آنغوزه مربوط به طبس و بشرویه است و ۹۰ درصد آنغوزه تولید شده در استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و هندوستان صادر می‌شود. شیره آنغوزه در سربرگ بوته کماست و هنگامی که بوته آن زرد و خشک می‌شود شیره آن از میان برگ‌ها به ریشه برمی‌گردد و در آن‌جا جمع می‌شود و زمان مناسبی برای بهره‌برداری آنغوزه است.
انتهای پیام/۴
روزنامه خراسان جنوبی