گزارش؛

قیمت‌های رنگارنگ در جعبه فروش میوه

نوسان و اختلاف قیمت میوه در نقاط مختلف و بازار روزهای شهر بیرجند مشهود است. این نرخ ها در حالی است که کیفیت میوه ها چندان تفاوتی با هم ندارد اما به دلیل اختلاف قیمت، خریدار سرگردان می شود و قیمت ها را می پرسد.

به گزارش خاورستان به نقل از روزنامه خراسان جنوبی، قیمت عامل اصلی خرید به ویژه برای اقلام پر مصرف است تا آن جا که بعضی اقلام مانند میوه را از سبد خرید مردم حذف می کند.
نوسان و اختلاف قیمت میوه در نقاط مختلف و بازار روزهای شهر بیرجند مشهود است. به گزارش خبرنگار ما قیمت میوه نه تنها در دو بازار روز خیابان غفاری و پاسداران و میوه فروشی های شهر با هم تفاوت دارد بلکه در هر یک از بازار روزها هم قیمت ها با هم متفاوت است در حالی که کیفیت میوه ها با هم چندان فرقی ندارد. در یک غرفه از بازار روز پاسداران موز به دو قیمت ۲۹ و ۳۸ ، لیمو شیرین ۱۴ ، سیب درختی ۱۶ و ۱۸ ، کیوی ریز ۱۹ و درشت تر ۲۳ هزار تومان فروخته می شود. در مغازه دیگری سیب درختی ۱۲، پرتقال خونی ۱۳، موز ۳۲ و ۳۵ و کیوی ۱۶ هزار تومان عرضه می شود.
در یک میوه فروشی در خیابان پاسداران، سیب درختی از ۱۵ و ۱۷ ، پرتقال از ۱۶ تا ۱۸ و کیوی ۱۴ هزار تومان قیمت دارد اما آن چه چند سر و گردن بالاتر از دیگر میوه هاست قیمت گوجه سبز نوبر است که به گفته فروشنده از شیراز آمده است و هر کیلو ۱۴۰ هزار تومان قیمت دارد.
این در حالی است که در میوه فروشی در خیابان جمهوری اسلامی، پرتقال ۱۲، سیب ۹، کیوی هفت و گرمک هشت هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد. بازار روز خیابان غفاری هم صحنه رقابت نرخ میوه هاست. موز ۲۵ ، پرتقال ۱۳ و کیوی ۱۴ هزار تومان و… در یک غرفه قیمت دارد. فروشنده دیگری نرخ گوجه سبزهای ریز و بند انگشتی را ۶۰ هزار تومان اعلام می کند و می گوید: محلی است و گرنه در میدان بار۹۵ تا ۱۰۰ هزارتومان فروخته می شود، سیب درختی و پرتقال های ردیف جلو را ۱۶ و جعبه های عقب تر را ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان می فروشد.
در یک غرفه دیگر سیب و پرتقال ۱۲ و ۱۴ و گوجه سبز ۱۲۰هزار تومان قیمت دارد. این نرخ ها در حالی است که کیفیت میوه ها چندان تفاوتی با هم ندارد اما به دلیل اختلاف قیمت، خریدار سرگردان می شود و قیمت ها را می پرسد.
اما به نظر رئیس میدان میوه و تره بار بیرجند، قیمت میوه ها را نوع و فصل تولید آن ها تعیین می کند طوری که محصولاتی مانند مرکبات که فصل آن ها تمام شده و با کمبود مواجه است افزایش قیمت دارد اما میوه هایی که زمان برداشت آن هاست ،تابع کاهش قیمت است.
«حیدری» اختلاف قیمت بازار روزهای غفاری و پاسداران را هم به دلیل نوع جنس و مشتری آن ها می داند و می گوید: بیشتر بودن قیمت در یک بازار روز به دلیل درجه بالای میوه است و چون انواع مشتری را دارد ، جنس را هم بر همان اساس عرضه می کند.
وی درباره اختلاف قیمت میوه ها این طور توضیح می دهد که برخی خرید روز است و نرخ بیشتری دارد و بعضی بار روز قبل است که ارزان تر فروش می رود. میوه هم تابع قیمت روز است به گونه ای که دیروز هنداونه سه هزار و ۷۰۰ و روز قبل تر سه هزار تومان در میدان بار فروش رفته است و مغازه دار با درصدی سود آن را می فروشد.
انتهای پیام/۴