استاندار خراسان جنوبی:

قیمت خرید گندم سریعتر مشخص و اعتبار مورد نیاز اعلام شود/ لزوم ارائه طرح های کشت کم آب بر از سوی محققان

استاندار خراسان جنوبی گفت: لازم است به سرعت دستورات لازم برای خرید گندم صادر شده و نگذاریم که به مرحله ای برسد که قیمت گندم خریداری امسال مانند سال قبل ثابت باشد باید هر چه سریعتر درباره قیمت خرید گندم چاره اندیشی شود و درخواستها برای افزایش قیمت خرید گندم و اعتبارات مورد نیاز اعلام شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان،محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان جنوبی صبح امروز در کمیته هماهنگی خرید گندم استان اظهار کرد:لازم است برای خرید گندم و هرگونه کمک مالی که مترتب برآن است تدابیری اندیشیده و به طور کامل به اطلاع کشاورزان برسد.
وی افزود: باید در زمینه خریداری گندم از کشاورزان، اطلاعات کامل در اختیار فرمانداران قرار گیرد و کشاورزان نیز از طریق فرمانداران در جریان جزئیات خرید گندم و قیمت آن قرار بگیرند؛وقتی کشاورزی در یک شهرستان در سال جدید هنوز مطلابات گندم های خریداری شده خود را دارد این یعنی اینکه اطلاع رسانی ها خوب نبوده است.
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد:کشاورز اختیار محصول خود را داشته و می‌تواند با قیمت بیشتر و به صورت نقد به دلالان بدهد و لازم است که مسئولان خرید گندم شفاف تر از این در زمینه اطلاعات فرایند خرید به صورت سهل و سریع اقدام کرده و قیمت خرید گندم را به اطلاع کشاورزان برسانند.
مروج الشریعه با بیان اینکه دولت برای حمایت از کشاورزان موظف به حمایت از محصول آنها در مرحله کشت،داشت، فرآوری و خرید است،گفت:حمایت از محصولات کشاورزان و خرید گندم از وظایف دولت بوده چرا که با این اقدام کشاورزان به خودکفایی نسبی خواهند رسید.
استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد:ارزش گذاری گندم خیلی بالاتر از این است که فکرش را بکنیم چرا که گندم در نهایت به نانی که قوت غالب همه است تبدیل شده و این یعنی قرار گرفتن نفت در برابر غذا، این خود نشان دهنده ارزش بسیار زیاد گندم است.
مروج الشریعه اظهار کرد: لازم است به سرعت دستورات لازم برای خرید گندم صادر شده و نگذاریم که به مرحله ای برسد که قیمت گندم خریداری امسال مانند سال قبل ثابت باشد باید هر چه سریعتر درباره قیمت خرید گندم چاره اندیشی شود و درخواستها برای افزایش قیمت خرید گندم و اعتبارات مورد نیاز اعلام شود.
وی تصریح کرد: لازم است هر چه سریعتر تحلیلی از وضعیت تولید و خرید گندم در سال قبل و سال جاری به استانداری ارسال شود تا با شرایط خشکسالی استان به ویژه در حوزه کشت گندم نگاه عالمانه ای صورت بگیرد.
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: بایددر ارتباط با نظارت و کنترل خرید گندم توسط غله دقت و توجه و بر کار غله نظارتهای لازم صورت گیرد؛دستگاهی که واحدمولفه های پول،کالا و خدمات است باید نظارت ها بر آن دقیق و کنترل شده باشد.
مروج الشریعه بیان کرد: در شرایطی که مردم خراسان جنوبی از پدیده خشکسالی نالان هستند و میزان بارندگی ها نیز در سال زراعی افزایشی نداشته است و همچنان در چرخه تداوم خشکسالی هستیم برگزاری اینگونه جلسات فرصت مغتنمی برای اصلاح الگوی کشت است؛بهترین راهبردها باید ارائه شود.
وی با بیان اینکه لازم است کشاورز در استان تکلیف خود را بداند و قبل از سال زراعی باید تکلیف برای محاسبه هزینه ها مشخص باشد،گفت:کشاورز باید تکلیف خود را برای اینکه تداوم این کشت با چه شرایطی سازگار است و با وجود تنش های آبی محدود چه کشتی کم آب بر است را دانسته و قبل از تولید حتما باید مجموعه ای از اقدامات اجرایی علمی و فنی قبل از شروع سال برای کشاورزان توزیع شود.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: لازم است محققان در این شریط به داد مردم برسند تا بتوان شرایط مناسبی برای کشاورزی که دچار خشکسالی است فراهم شود؛این مسائل باید به محققان منتقل شود تا گوشه ای از مشکلات در این شرایط از دوش کشاورزان و مردم برداشته شود.
انتهای پیام/۱۲۷