استاندار خراسان جنوبی:

قیمت مرغ در خراسان جنوبی افزایش نمی یابد

قناعت تأکید کرد: بنا به دستور صریح وزیر کشور، هیچ گونه افزایش قیمتی برای مرغ نخواهیم داشت و عرضه بیش از قیمت مصوب تخلف است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد قناعت امروز در ستاد تنظیم بازار استان با اشاره به اینکه وزارت کشور طی دستورالعملی به همه استانداران تأکید کرده که در بحث عرضه مرغ، از هرگونه افزایش قیمتی خودداری کنند، اظهار کرد: با توجه به این که میزان نیاز استان، یک سوم حجم مرغ تولیدی است لذا در راستای حمایت از تولید کنندگان و با توجه به این که خراسان جنوبی، معین استان های همجوار تعیین شده، دو سوم مرغ مازاد بر نیاز به استان های همسایه صادر شود.

استاندار خراسان جنوبی افزود: به جهت ساماندهی شرایط و جلوگیری از هرگونه تخلفی در این زمینه، لازم است برای روند صادرات مرغ مازاد بر نیاز، ساز و کار لازم تعریف شود و با افرادی که از این دستورالعمل ها سرباز زده و تخلفی مرتکب گردند، برخورد قانونی شود.

وی با اشاره به این که مشکلات استان دو دسته اند، گفت: بخشی از مشکلات، نیاز به مکاتبه و پیگیری در سطح ملی دارند و باید تمام تلاش مان را در این زمینه بکنیم و چنانچه موفق نشدیم، حداقل به این دلخوشیم که زحمت لازم را کشیده ایم.

قناعت ادامه داد: بخشی از مشکلات درون استانی هستند و باید همین جا حل شوند و جز جمع خودمان کسی نمی تواند آنها را حل و فصل نماید.

وی متذکر شد: موضوع مرغ با مسایلی مثل مشکلات توزیع، ساماندهی نیروها، کمبود نیرو در کشتارگاه ها و تعامل بین دستگاه ها از جمله مشکلات استانی است و باید با همفکری و همراهی همه حوزه های ذیربط حل شود.

استاندارخراسان جنوبی به ساز و کارهای تعریف شده برای کشتار مرغ اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس چارچوب تعیین شده، دامپزشکی به صورت روزانه لیست مرغداری ها را بر اساس زمان جوجه ریزی به جهاد کشاورزی اعلام می نماید ، جهاد این اطلاعات را در اختیار کشتارگاه ها قرار می دهد و لذا طبق این ابزار هوشمند، میزان مرغ تولیدی و توزیعی استان کاملاً مشخص و قابل پیگیری است.

قناعت تأکید کرد: طبق این قاعده، مرغداری ها با نظارت دامپزشکی و جهاد کشاورزی، باید مرغ آماده کشتار خود را به کشتارگاه بفرستند .

وی متذکر شد: با عنایت به این که در بحث تولید مرغ، جزو استان های برتر هستیم لذا در عرضه آن و مدیریت بازار نباید هیچ مشکلی داشته باشیم.

استاندار خراسان جنوبی، مصوبات ستاد تنظیم بازار را لازم الاجرا خواند و خاطرنشان کرد: انتظار این است که برای عملیاتی شدن مصوبات، اهتمام ویژه ای داشته باشید و هرگونه اهمال در این زمینه قابل قبول نیست.

قناعت تأکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع، مباحث تنظیم بازاری، نظارت های مستمر و هدفمند بر بازار و عرضه کالاهای اساسی باید به طور ویژه در دستور کار دستگاه های متولی قرار داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنا به دستورالعمل کشوری، مرغ گرم باید در مراکز عرضه مستقیم و روز بازارها به قیمت ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه شود و قیمتی بیش از این تخلف محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.

به گفته وی؛ این که مرغ گرم در دیگر استان ها با قیمتی بیش از این نرخ مصوب عرضه می شود، تخلف است.

استاندار در ادامه به موضوع خرید حمایتی دام پرواری و مازاد دامداران ورود کرد و گفت: دستگاه های متولی باید تدابیر و اقدامات لازم را در زمینه استفاده مناسب از این ظرفیت و خرید حداکثری دام مازاد دامداران انجام دهند.

قناعت از وضعیت نانوایی ها گفت و تأکید کرد: دستگاه های ذیربط و مرتبط باید در راستای حمایت از مصرف کننده، شرایط نانوایی ها را کنترل کنند.

انتهای پیام/۱۰