صنایع کوچک با مشکلات بزرگ؛

«لابی گری» مشکل عمده صنایع کوچک و متوسط خراسان جنوبی/ ۹۶ درصد واحدهای تولیدی استان صنایع کوچک و متوسط هستند

درحال حاضر96 درصد واحدهای تولیدی فعال استان، صنایع کوچک ومتوسط هستند که با مشکلات بزرگی روبرو می باشند.

به گزارش خبرنگار خاورستان،خراسان جنوبی از مزیت های خوبی درعرصه نیروی انسانی، ذخایر و مواد معدنی، انرژی و صنایع کوچک و متوسط بهره مند است که با مدیریت صحیح این منابع می تواند در توسعه و تولید گام های بلندی بردارد و در حال حاضر ۹۶ درصد از واحدهای تولیدی فعال استان ، صنایع کوچک هستند، حال با توجه به وضعیت فعلی برای نجات اقتصاد کشور باید این صنایع کوچک و متوسط را مورد توجه قرار دهیم.
صنایع کوچک به عنوان واحدهایی معرفی می ‌شوند که با هزینه ‌ای کمترازصنایع بزرگ به فضای اشتغال و تولید در جامعه بسیار کمک می‌کنند، این در حالی است که این صنایع با مشکلات بزرگی روبه رو هستند و برای ادامه فعالیت خود به حمایت نیاز دارند.
«لابی گری» یکی از عمده مشکلات صنایع کوچک و متوسط استان
خانم امیراحمدی از صنعتگران خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان گفت: صنایع کوچک و متوسط استان نیازمند حمایت بیش از گذشته درسال جهش تولید هستند.
وی با اشاره به برخی قوانین دست و پا گیر تولید کنندگان افزود: قوانینی که برای فعالان اقتصادی و تولید کنندگان وجود دارد حمایت کننده از واحدهای تولیدی نیست و برای موفقیت و ماندگاری صنایع و واحدهای تولیدی باید این قوانین اصلاح شود تا تولید کننده بدون دغدغه بتواند کار تولید را انجام دهد.
مدیرعامل شرکت تولیدی سنگ های پلیمری (ایرانستان)عنوان کرد: یکی ازعمده مشکل واحد های صنایع کوچک استان عدم حمایت از محصولات تولید داخل استان است.
وی ادامه داد: در بسیاری از ادارات با لابی گری محصولات تولیدی خارج از استان خرید می کنند که این بزرگترین معضل و عمده مشکل برای صنایع کوچک ومتوسط استان است.
به اعتقاد امیراحمدی،اگرازمحصولات تولیدی داخل استان حمایت شود و ادارات ونهاد ها ملزم به خرید از محصولات تولیدی استان شوند بسیاری ازمشکلات این تولید کنندگان برطرف خواهد شد.
خواب برخی از مسئولان استان در سال جهش تولید
حسینی یکی دیگرازمدیران واحد های صنایع کوچک درگفتگو با خبرنگارخاورستان، با بیان اینکه صنایع کوچک با مشکلات بزرگی روبرو هستند، گفت: یکی ازمشکلات صنایع کوچک عدم حمایت ازمحصولات تولیدی و ورود کالای قاچاق و مشابه آن به استان می باشد.
وی عدم تامین مواد اولیه را از دیگر مشکلات صنایع کوچک دانست و اظهار کرد: درخراسان جنوبی کارخانجات بزرگ و شرکت های مادر برای تولید مواد اولیه واحد های کوچک وجود ندارد و این موضوع باعث شده که این صنایع کوچک برای تامین مواد اولیه خود دچار مشکل باشند.
نبود منابع مالی، تسهیلات ارزان قیمت و کارشکنی بانک ها از دیگر مشکلات مطرح شده این تولید کننده استان بود که گلایه شدید از بانک ها افزود:در سال جهش تولید تا کنون هیچ گونه جهشی در حوزه تولید رخ نداده است وبرخی مسئولان تولیدی واقتصادی استان درخواب هستند.
حسینی با اشاره به اینکه هر روز شاهد شکوفایی و نوآوری در تولیدات ومحصولات هستیم،گفت: بازسازی و نوسازی ماشین آلات و خط تولید ازنیازهای اصلی تولید کنندگان است که نیازمند کمک و حمایت جدی دولت می باشد.
وی مالیات بر ارزش افزوده را یکی دیگر از مشکلات واحد های تولیدی استان عنوان کرد وگفت: مالیات برارزش افزوده در این وضعیت تولید امان تولیدکنندگان و صنایع کوچک را بریده است که می بایست برای حل آن مجلس و دولت این اقدام اساسی انجام دهند.
رمضانی از دیگر مدیران صنایع کوچک استان نیزدرگفتگو با خبرنگار خاورستان به مشکلات کمبود منابع مالی و تسهیلات ارزان قیمت اشاره کرد وگفت: صنایع کوچک و واحدهای تولیدی برای ادامه فعالیت خود نیاز تسهیلات ویژه با یک دوره تنفس در مقابل فشارهایی که از بخش های مختلف از جمله دریافت مالیات و بیمه وارد می شود نیاز دارند.
وی به مشکلات پیش آمده از شیوع کرونا برای صنایع کوچک اشاره داشت و افزود: بسیاری از صنایع کوچک استان دچارمشکلات مواد اولیه، بازارفروش شده اند.
وی که در حوزه محصولات کشاورزی و غذایی فعال است،افزود: بیشتر کارخانجات و صنایع ، ماشین آلات و تجهیزات به روز ندارند و با ظرفیت های غیر پیشرفته قادر به رقابت با تولیدات سایر کشورها نیستند در صورتی که برای ورود به بازار های خارجی و حتی داخلی باید از بسته بندی به روز استفاده شود.
۹۶ درصد واحدهای تولیدی فعال استان،صنایع کوچک ومتوسط هستند
مهندس پارسا مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان درگفتگو با خبرنگار خاورستان بیان کرد:با وجود شرایط نامساعد اقتصادی کشور فضای کسب و کار صنایع کوچک و متوسط در خراسان جنوبی خوب است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۹۶درصد واحد های تولیدی استان صنایع کوچک و متوسط هستند،عنوان کرد: صنایع کوچک ومتوسط سهم بسیار بالای در تولید، اشتغال بخش های کشاورزی، صنت و معدن را دارند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه صنایع کوچک و متوسط در راستای تکمیل زنجیره تولیدات بخش کشاورزی، معدن و بازار های هدف ایجاد شده اند یکی از مهمترین راه های توسعه صنعتی استان می باشند.
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان با اشاره به مشکلات مطرح شده افزود:مشکلات مطرح شده واحد های تولیدی صنایع کوچک و متوسط استاندر ستاد تسهیل رفع موانع تولید و کارگروه های تخصصی برسی و برای مشکلات چاره اندیشی می شود.
انتهای پیام/۳