نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی:

لایحه بودجه ۱۴۰۰ تورم سنگین ایجاد می‌کند/ شکوفایی ظرفیت‌های مناطق کم‌برخوردار در بودجه لحاظ شود/ بی‌توجهی به ظرفیت‌های خراسان جنوبی در بودجه ۱۴۰۰

حجت‌الاسلام نصیرایی با بیان این‌که وابستگی شدید به نفت، کسری بالا و ایجاد تورم سنگین از معایب لایحه بودجه 1400 است گفت: باید بودجه کمک کند که استعداد و ظرفیت‌ها در مناطق کمتر توسعه یافته شکوفا شود تا مناطق کمتر برخوردار از جمله خراسان‌جنوبی پیشرفت بیشتری داشته باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین مجید نصیرایی نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: در بودجه ۱۴۰۰ ضعف‌هایی وجود دارد که یکی از آن‌ها وابستگی به نفت است.
وی افزود: باید یکی از سیاست‌های کلان ما در بودجه ۱۴۰۰ به حداقل رساندن وابستگی بودجه به نفت می‌بود در حالی که این‌گونه نیست.
نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در این بودجه بر اساس یک رویکرد که از نظر کارشناسان امور مالی و آشنایان به بودجه، وابستگی شدید بودجه و درآمدهای مالی را به فروش نفت وابسته کرده و با توجه به این‌که در سالیان اخیر در بحث فروش نفت مشکلاتی داشتیم و آن‌چه پیش‌بینی می‌شده محقق نشده، وابستگی بودجه به نفت یک ضعف بزرگ است.
حجت‌الاسلام نصیرایی عنوان کرد: ضعف دیگر در بودجه ۱۴۰۰ کسری بودجه به مبلغ بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است.
وی اظهار کرد: یکی دیگر از ضعف‌های بزرگ بودجه ۱۴۰۰ تورم‌زا بودن آن است که تورم سنگینی ایجاد خواهد کرد.
نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی گفت: در عین حال ما معتقد هستیم باید به سمتی رفت که بحث توزیع منابع و اعتبارات در مناطق کمتر برخوردار و توسعه نیافته تقویت و حمایت شود که شاهد سرعت رشد و پیشرفت بیشتری در این مناطق باشیم.
حجت‌الاسلام نصیرایی بیان کرد: باید بودجه کمک کند که استعداد و ظرفیت‌ها در مناطق کمتر توسعه یافته شکوفا شود تا مناطق کمتر برخوردار از جمله خراسان‌جنوبی پیشرفت بیشتری داشته باشد.
وی تصریح کرد: متاسفانه در بودجه ۱۴۰۰ خراسان‌جنوبی جزو چند استان‌ آخر کشور دیده شده و رتبه‌های آخر یعنی این‌که عملا ظرفیت‌های این استان در بودجه لحاظ نشده است.
نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی افزود: خراسان‌جنوبی دارای ظرفیت‌های زیادی از جمله معادن است و در میان معادن برای نمونه زغال سنگ ظرفیت مهمی است اما در بحث بودجه طی سالیان گذشته به این موضوع توجه نشده است.
حجت‌الاسلام نصیرایی بیان کرد: علاوه بر بحث معادن در استان خراسان‌جنوبی ظرفیت‌های علمی، فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی، محصولات کشاورزی (زرشک، زعفران، عناب، انار، پنبه و خرما)، باغی و دامداری بی‌نظیر و کم‌نظیری داریم و استفاده از این ظرفیت‌ها برای توسعه استان فوق‌العاده است که متاسفانه در بحث بودجه به آن توجه نشده است.
وی افزود: با توجه به وجود ظرفیت‌های کم‌نظیر موجود در استان می‌توان برای توسعه و پیشرفت خراسان‌جنوبی برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای کرد و شکوفاشدن این استعدادها مستلزم سرمایه‌گذاری روی ظرفیت‌های استان است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۴/ ۴