در دیدار رئیس دانشگاه بیرجند با مجمع نمایندگان مطرح شد؛

لجام‌گسیختگی آموزش عالی و صرف اعتبارات میلیاردی برای ساخت دانشگاه‌ها/ طرح ساماندهی آموزش عالی به رقابت بین شهرستانی دامن نزند

رئیس دانشگاه بیرجند گفت: متاسفانه هم اکنون آموزش عالی لجام گسیخته شده و میلیاردها تومان اعتبار بدون برنامه برای ساخت ساختمان ها صرف شده و حالا این سرمایه ها بلااستفاده مانده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عصر دیروز جلسه مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی به درخواست رئیس دانشگاه بیرجند و با هدف تبیین طرح ساماندهی و مدیریت استانی آموزش عالی و سند آمایش دانشگاه بیرجند برگزار شد.
حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در این جلسه، گفت: وزارت علوم تصمیم دارد تا در هر استان دانشگاه معین ایجاد کند که طبیعتا در خراسان جنوبی، دانشگاه معین، دانشگاه بیرجند خواهد بود.
وی افزود: اکنون باید نمایندگان در جریان اصل سند قرار بگیرند تا زمانی که طرح نهایی شود با حضور همکاران در شورا، جزئی تر وارد موضوع شویم.
رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در تمام دنیا یکی از مبانی توسعه، دانشگاه ها هستند. همانطور که امیرالمونین(ع) در ۱۴۰۰ سال قبل فرمودند که علم قدرت می آورد و هر کس علم داشت بر دیگران قدرت پیدا می کند و هر کسی نداشت دیگران بر او غلبه پیدا خواهند کرد، که در این مورد شکی نیست.
خسروی ادامه داد: دیگران مانند آمریکایی ها و اروپایی ها از قدرت علمی خود سوء استفاده می کنند اما نظام جمهوری اسلامی از علم برای تکامل بشریت استفاده می کند.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در سال های ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶ که دستور دادند تا مدیریت کشور چند ماه از نفت فاصله بگیرد، گفت: اما اکنون ما در عمل به این نتیجه رسیده ایم که نباید تکیه ما بر نفت باشد. به همین دلیل در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، در ۴۱ درصد بودجه به نفت تکیه شده که معلوم نیست چقدر از آن محقق شود.
تنظیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ بر مبنای صادرات غیر نفتی/ از تمرکز زدایی اقتصاد در دولت تجربه بگیریم/ طرح ساماندهی آموزش عالی اقناع سازی تخصصی و عمومی شود
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه در شرایط اقتصادی کنونی، یکی از مبانی توسعه دانشگاه ها است، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، رفتن به سمت صادرات غیرنفتی ذکر شده است که ریشه این نوع صادرات، اقتصاد دانش بنیان است و تولید ثروت با علم است.
خسروی به اقناع سازی عمومی و تبیین سند آمایش دانشگاه بیرجند در جلسات شورای اداری استان و شهرستان بیرجند اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه یک بعد اقتصاد مقاومتی که دنبال اجرای آن هستیم، صرفه جویی است اما متاسفانه اکنون بسیاری از ساختمان های دانشگاهی بدون استفاده مانده است که باید به نوعی مورد استفاده قرار گیرد.
وی با تاکید بر اقناع سازی تخصصی برای دانشگاه های همکار، بیان کرد: اصل مطلب یعنی تمرکز زدایی به نفع همه است که در این خصوص باید از تمرکز زدایی اقتصاد در دولت، تجربه بگیریم تا دچار آثار سوئی نشویم.
طرح ساماندهی و مدیریت استانی آموزش عالی اجرا می‌شود
احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند نیز در این جلسه، با اشاره به طرح ساماندهی و مدیریت استانی آموزش عالی، اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هدف از اجرای این طرح دو بحث مدیریت آموزش عالی و ساماندهی آموزش عالی در چهارچوب آمایش آموزش عالی است که چندین سال است در این شورا مورد بحث است.
خامسان گفت: بر اساس دستورالعملی که وجود داشت، ابتدا قصد بود تا آموزش عالی با هدف تمرکز زدایی و تفویض اختیارات، منطقه ای شود. اما این طرح انجام نشد و اکنون رایزنی هایی در حال انجام است تا استانی شود. به این معنی که در هر استان؛ شورای مدیریت آموزش عالی ایجاد و تفویض اختیارات وزارت علوم در ابعاد مختلف انجام و تمرکز زدایی شود.
وی افزود: این اقدام با محوریت دانشگاه معین استان و تفویض اختیارات انجام می شود تا مکاتبه با مرکز به حداقل برسد.
لجام‌گسیختگی آموزش عالی و صرف اعتبارات میلیاردی برای ساخت دانشگاه ها/ استفاده از سلف پیام نور به عنوان تالار عروسی!
رئیس دانشگاه بیرجند ادامه داد: در این خصوص باید شورایی تشکیل شود که شاکله اصلی آن سه دانشگاه بزرگ استان شامل دانشگاه بیرجند، بزرگمهر قاین و صنعتی بیرجند است و دانشگاه های دیگر هم به عنوان نماینده و مدعو در جلسات حضور پیدا کنند.
خامسان بیان کرد: متاسفانه هم اکنون آموزش عالی لجام گسیخته شده و میلیاردها تومان اعتبار بدون برنامه برای ساخت ساختمان ها صرف شده و حالا این سرمایه ها بلااستفاده مانده است. نمونه این موضوع دانشگاه پیام نور بیرجند است که در حدود ۳۰ هکتار ساخته شده و اکنون بسیاری از ساختمان های آن بدون استفاده باقی مانده است و حتی سلف سرویس آن به تالار عروسی تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه اکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی به این نتیجه رسیده است که دانشگاه ها باید مدیریت شود، اظهار کرد: مثلا در نهبندان ساختمان دانشگاه در حاشیه شهر ساخته شده و بدون استفاده مانده است، در سربیشه نیز همینطور. در سرایان که یکی از بهترین ساختمان های دانشگاه های اقماری کشور ساخته شده است، امسال ۵ نفر دانشجو ثبت نام کرده اند و اکنون این دانشگاه دارای حدود ۳۵ کارمند و ۵۰ دانشجو است که جای تفکر دارد. با توجه به اینکه این دانشگاه ها برای توسعه شهرها ایجاد شده و سرمایه مملکت است، نباید اجازه دهیم از بین برود.
کاش به جای دانشگاه؛ کارخانه ساخته می شد/ تغییر کاربری دانشگاه های بلااستفاده
رئیس دانشگاه بیرجند تصریح کرد: بهتر بود به جای ساخت این دانشگاه ها، ساختمان ها برای کارخانه ای ساخته می شد. به طور مثال در سربیشه کاش به جای ساخت ساختمان دانشگاه، مرکز پرورش بز معروف سربیشه ساخته می شد تا اکنون شاهد بکارگیری نیروهای جذب شده در این دانشگاه، در بیرجند نمی بودیم. در این خصوص نه تنها به سربیشه خدمتی نکرده ایم بلکه ضرر هم رسانده ایم چون ممکن است این چند نفر نیرو از رفت و آمد خسته و سکونت خود را به بیرجند منتقل کنند.
خامسان افزود: در دانشگاه بزرگمهر قاین، حدود یک هزار و ۲۰۰ دانشجو تحصیل می کنند که باید برای افزایش دانشجویان به یک هزار و ۵۰۰ نفر تلاش کنیم. البته با تجدید نظر و ایجاد رشته های جدید.
وی با بیان اینکه در این طرح قرار است برای قوی شدن همه دانشگاه ها برنامه ریزی شود و دانشگاه های بلااستفاده تغییر کاربری دهد، گفت: باید در دانشگاه ها رشته هایی ایجاد شود که هم اکنون برای آن متقاضی و بازار کار وجود داشته باشد. بطور مثال با توجه به رقابتی شدن رشته مکانیک در دانشگاه بزرگمهر، بهتر است به جای این رشته، رشته اقتصاد ایجاد شود.
دانشگاه هایی که دانشجو ندارد/ نگران دانشگاه بیرجندیم
رئیس دانشگاه بیرجند تاکید کرد: متاسفانه در دانشگاه های ایجاد شده در تمام شهرستان های استان، رشته های موجود رقابتی و مثل هم است و در هر دانشگاه تعداد اندکی دانشجو وجود دارد. مثلا در دانشگاه بیرجند و صنعتی بیرجند، همه رشته ها وجود دارد. در حالی که این موضوع باید مدیریت شود و به سمت مامور گرایی پیش برویم.
خامسان با تاکید بر اینکه در این طرح؛ بحث مدیریت آموزش عالی است نه حذف آن، افزود: دانشگاهی که دانشجو نداشته باشد چه فایده ای دارد؟ ۱۶ سال است که که رشته معدن نهبندان و دام سربیشه را اعلام می کنیم، اما شاید هر سال فقط یک نفر متقاضی داشته باشد. شاید بهتر باشد دانشگاه سرایان هم تغییر کاربری داده شود. در خضری نیز راه خدمت این نبوده که از دانشگاه فقط یک اتاقک و یک تابلو نصب شود که همین نیز تعطیل شده است.
وی تصریح کرد: اکنون حتی نگران دانشگاه بیرجند هم هستیم، چرا که این دانشگاه در اوج خود ۱۵ هزار دانشجو داشت که متاسفانه اکنون به ۱۱ هزار دانشجو رسیده و سیر آن کاملا نزولی است. تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد بیرجند نیز اکنون از ۱۳ هزار نفر به ۴ هزار نفر رسیده است.
ساختمان های دانشگاهی مدیریت نشود از بین می رود/ پژوهشکده انار فردوس بدون استفاده مانده
رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه اگر برای برخی از ساختمان های دانشگاهی اقدامی انجام نشود، قطعا از بین خواهند رفت، افزود: نظر ما بر تعطیلی دانشگاه ها نیست اما باید از امکانات ایجاد شده به نحو احسن استفاده شود.
خامسان با بیان اینکه اکنون از پژوهشکده انار فردوس هیچ استفاده ای نمی شود، گفت: شهرداری و شورای شهر این منطقه برای استفاده از ساختمان این پژوهشکده درخواستی داشته اند که با توجه به اینکه پژوهشکده ای در کار نیست و ساختمان آن در حال از بین رفتن است، برای واگذاری ساختمان مخالفتی نداریم.
وی افزود: این طرح باید با هدف تقویت دانشگاه های دارای ظرفیت اجرا و ساختمان های خالی هم مدیریت شود و به معنای نابودی دانشگاه ها نیست.
دانشگاه ها زمین گیر شده اند/ سقوط آزاد جذب دانشجو در دانشگاه ها
رئیس دانشگاه بیرجند تصریح کرد: با ایجاد رقابت در دانشگاه های متعدد، در حالی که پول دولت صرف ساخت ساختمان ها شده است، اما اکنون همه دانشگاه ها زمین گیر شده اند. در حالی که اگر رقابتی وجود نمی داشت، همه آنها سر و پا بودند.
خامسان افزود: اکنون جذب دانشجو در دانشگاه ها به حد سقوط آزاد رسیده و حتی رشته های دکتری دانشگاه بیرجند نیز مورد استقبال قرار نمی گیرد.
صندلی های خالی دانشگاه ها
سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: متاسفانه در تمام سطح کشور، دانشکده ها و دانشگاه ها و رشته های متعدد، بدون آمایش مشخص و ماموریت گرایی درست ایجاد شده است. اما خیلی از دانشگاه ها نتوانستند برنامه ریزی های تعریف شده و ماموریت خود را انجام دهند و اکنون صندلی آنها خالی مانده و در خیلی از رشته ها با کمبود دانشجو روبرو هستیم.
وی بیان کرد: وقتی رشته های معدن و کشاورزی در دانشگاه بیرجند وجود داشته باشد، دیگر کسی برای تحصیل به نهبندان و سربیشه نخواهد رفت. اما تنها راه نگهداشت این دانشگاه ها این است که این رشته ها فقط مختص همین دانشگاه ها بوده و در سایر دانشگاه ها وجود نداشته باشد.
دانشگاه های خالی تبدیل به پژوهشگاه شود
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین می توان دانشگاه های بدون دانشجو مانند نهبندان و سربیشه را به پژوهشگاه تبدیل کرد، یا برای این شهرستان ها که در نوار مرزی قرار گرفته اند، از دانشجوهای خارجی و افغانستانی استفاده کرد.
اسحاقی تاکید کرد: در اجرای طرح ساماندهی و مدیریت استانی آموزش عالی، دانشگاه هایی مانند دانشگاه بزرگمهر قاین که استعداد و ظرفیت بالایی دارد، نه‌تنها نباید تنزل پیدا کند بلکه باید قوی تر هم شده و در آینده به قطب علوم انسانی و صنعت تبدیل شود.
وی با تاکید بر اینکه قبل از اجرای این طرح باید موضوع در رسانه ها مطرح شود تا چهره فرهنگ و دانش استان مخدوش نشود، افزود: با اجرای این طرح قدرت ما برای توسعه استان بهتر خواهد شد.
طرح ساماندهی آموزش عالی به رقابت بین شهرستانی دامن نزند
رئیس دفتر نماینده مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه تاکید کرد: این طرح باید طوری اجرا شود که تصور نشود مرکز استان همه امکانات را برای خودش می خواهد. در واقع اگر دانشگاه های شهرستانی تعطیل و ظرفیت آن به بیرجند منتقل شود، برای افکار عمومی قابل قبول نخواهد بود.
وی با تاکید بر حذف رقابتی بودن رشته ها و ایجاد رشته بر اساس ظرفیت های منطقه ای، گفت: در این خصوص باید به سمت رشته های جدید رفت که بستر خوبی برای سرمایه گذاری خواهد بود.
وی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی، تمرکز زدایی از تهران است، تاکید کرد: نگرانی از این است که این تمرکز زدایی از سطح ملی گرفته شود و باز در سطح استانی ایجاد شود. در این خصوص باید طوری طرح اجرا و شورا تشکیل شود که به رقابت بین شهرستان ها دامن نزند.
انتهای پیام/۷/ ۳۹/ ۴