رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی تاکید کرد

لزوم اجرای قانون پیش فروش ساختمان در خراسان‌جنوبی/ صنوف آلاینده تا پایان سال منتقل شود

حجت الاسلام حمیدی با بیان این‌که قانون پیش فروش ساختمان در خراسان جنوبی اجرا نمی‌شود، گفت: با اجرای این قانون بسیاری از مشکلات مربوط به خرید و فروش املاک و حوزه ساختمانی برطرف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، صبح امروز شورای پیشگیری از وقوع جرم استان خراسان‌جنوبی با پیگیری سه دستور کار برگزار شد.
دستور کار اول در این جلسه گزارش اعضا مرتبط از اجرایی قانون پیش فروش ساختمان در استان خراسان‌جنوبی بود.
قانون پیش فروش ساختمان در خراسان‌جنوبی اجرا نمی‌شود
حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل داگستری استان خراسان‌جنوبی در این خصوص اظهار کرد: اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان موضوعی است که در جلسات قبل مطرح و خواستار پیگیری و اجرایی شدن آن شدیم.
وی با بیان این‌که اجرایی این قانون بسیاری از مشکلات مربوط به خرید و فروش املاک و حوزه ساختمانی را برطرف می‌کند، افزود: متاسفانه مشاهدات نشان می‌دهد این قانون در استان خراسان‌جنوبی اجرایی نمی‌شود و به برخی دلایل روی زمین مانده است.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی عنوان کرد: این قانون اگر اجراشود و به خوبی پیش رود می‌تواند بسیاری از مشکلات را مرتفع کند.
حجت الاسلام حمیدی بیان کرد: طبق این قانون مشاوران املاک حق خرید و فروش املاک را ندارند بلکه این موضوع بر عهده دفاتر اسناد رسمی است.
وی خاطرنشان کرد: مشاور املاک وظیفه مشورت دادن به خریدار و فروشنده و معرفی فروشنده جهت فروش ملک به خریدار را دارد.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی تصریح کرد: لازم است نسبت به مشاوران املاک نظارت صورت گیرد و سردفتران ثبت اسناد نیز نسبت به وظیفه که دارند توجیه شوند.
حجت الاسلام حمیدی عنوان کرد: برای نظارت بیشتر بر کار مشاوران املاک پیشنهادی مطرح شده مبنی بر این‌که مشاوران املاک تعهد بدهند که کار خرید و فروش ملک را انجام ندهند در غیر این صورت اگر نسبت به تعهد داده شده عمل نکنند مشاور املاک پلمپ خواهد شد.
وی افزود: اگر مشاوران املاک سامان دهی شوند می‌توان قانون پیش فروش ساختمان را اجرایی کرد.
دستور کار بعدی بررسی موانع پیش روی ایجاد سایت کارگاهی صنوف آلاینده در بیرجند بود.
وجود صنوف آلاینده و ایجاد مزاحمت برای مردم/ لزوم انتقال صنوف تاپایان سال
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی در این خصوص اظهار کرد: وجود این صنوف در شهر باعث ایجاد مزاحمت برای مردم شده و چهره شهر را نازیبا کرده است.
وی افزود: باید هرچه زودتر این صنوف ساماندهی شود و برای صاحبان صنوف آلاینده ابزار تشویقی جهت جابجایی به مکان‌های پیش‌بینی شده در نظر گرفته شود.
حجت الاسلام حمیدی تاکید کرد: لازم است نهادهای متولی در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند چراکه اگر هماهنگی صورت گیرد به نتایج خوبی خواهیم رسید.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی تصریح کرد: باتوجه به این‌که زیرساخت‌های لازم برای انتقال صنوف آلاینده فراهم شده اگر پروانه‌ای صادر نشده سریعتر صادر شود که تاپایان سال شاهد انتقال صنوف آلاینده به مکان جدید باشیم.
ورود دستگاه قضا در صورت عدم جابجایی صنوف آلاینده
وی با بیان این‌که اگر زیرساختها به طور کامل آماده و امکان جابجایی برای صنوف آلاینده وجود داشته باشد اما مقاومتی برای عدم جابجایی از سوی صنوف مشاهده شود امکان ورود مقامات قضایی به این مسئله وجود دارد.
محمدعلی جاوید شهردار بیرجند در این خصوص با بیان این‌که انتقال صنوف آلاینده اولویت یک شهر بیرجند است گفت: مساحت در نظر گرفته شده برای صنوف آلاینده ۶۸ هکتار است که ۱۴ هکتار مربوط به شهرداری است.
وی افزود: با توجه به این‌که تمام زیرساخت، جدول کشی و اقدامات مورد نیاز در این خصوص توسط شهرداری انجام شده اما به دلیل وجود قسمتی از اراضی که وقف شده کار متوقف شده است.
شهردار بیرجند از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلایه کرد و گفت: چرا ابتدای کار شهرداری در این منطقه اوقاف و امور خیریه استان طی نامه، تماس و مکاتبه‌ای در خصوص موقوفی بودن قسمتی از اراضی به ما اطلاع نداد که در این منطقه کار نشود و حال که تمام کارها در این منطقه انجام و زیرساخت‌های لازم فراهم شده مانع کار شده است؟
در خراسان‌جنوبی قاچاق گندم نداریم
دستور کار سوم بررسی اقدامات انجام شده برای تامین امنیت غذایی و جلوگیری از محصولات استراتژیک کشاورزی نظیر گندم بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی در این خصوص تاکید کرد: باید حواسمان جمع باشد که گندم و نان مهمترین مواد غذایی مورد استفاده مردم است و اجازه ندهیم با قاچاق گندم نان مورد نیاز مردم در دسترس نباشد و مردم را با مشکل مواجه کند.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در خراسان‌جنوبی درگیر قاچاق گندم نیستیم اما باز هم باید نظارت شود که میزان تولید و خرید گندم در استان به چه میزان است.
حجت الاسلام حمیدی گفت: مقایسه میزان خرید و تولید گندم در هر سال با سال قبل و ارائه آمار نشان می‌دهد که قاچاقی وجود داشته یا نه.
رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی افزود: باید نسبت به قاچاق گندم حساس بود و اگر گندمی که مورد استفاده انسانی است برای دام استفاده شود اسراف است و نباید انجام شود.
خرید بیش از ۱۹ هزار تن گندم
محمدعلی بیجاری مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این جلسه در خصوص موضوع قاچاق گندم در استان، بیان کرد: در سازمان جهادکشاورزی کمیته پایش قاچاق محصولات کشاورزی تشکیل شده است.
وی افزود: در این راستا تیم های نظارتی استانی و شهرستانی تشکیل شده و به صورت دائم بر تمام بخش‌ها و نهادهای متولی محصولات کشاورزی نظارت می‌شود.
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: خراسان جنوبی استانی است که بخش جزئی از گندم مورد نیاز استان را تامین میکند لذا نیاز به خرید گندم از استانهای دیگر داریم و به نوعی وارد کننده گندم هستیم.
بیجاری اظهار کرد: تاکنون توسط شرکت غله استان ۱۹ هزار و ۹۰۰ تن گندم برای سیلوی قاین و بیرجند خریداری شده است.
وی با بیان این‌که ۱۸ مرکز خرید در استان وجود دارد، گفت: آمار خرید به صورت روزانه ثبت می‌شود و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر قاچاق گندم به شرکت غله و جهادکشاورزی استان اعلام نشده است.
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای خرید و واردات گندم به استان شبکه‌هایی تعریف شده که دائم این شبکه‌ها مورد نظارت و بازرسی قرار می‌گیرد.
بیجاری خاطرنشان کرد: در مورد آرد نیز قاچاقی در استان وجود نداشته بلکه چند مورد عرضه خارج از شبکه داخل استان وجود داشته که در این خصوص پرونده تشکیل و تحویل تعزیرات حکومتی استان شده که پیگیری طبق روال قانونی در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: طبق برآوردهای صورت گرفته پیشبینی شده میزان تولیدات گندم استان به ۶۵ هزار تن برسد که تا کنون به جز گندم مورد استفاده مردم ۲۰ هزار تن گندم تحویل شده و مابقی پس از تحویل اعلام خواهد شد.
کشف ۷ تن آرد
ناصرفرشید فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌جنوبی نیز در این خصوص اظهار کرد: مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از وظایف مهم نیروی انتظامی است.
وی افزود: در بحث گندم در استان قاچاقی وجود نداشته و در بحث آرد نیز عرضه خارج از شبکه بوده که حدود ۷ تن آرد کشف و پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به تعزیرات حکومتی استان ارسال شده است.
فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌جنوبی بیان کرد: طبق اطلاعات واصله ظاهرا دلیل عرضه آرد خارج از شبکه دونرخی بودن قیمت نان اعلام شده است.
همچنین در این جلسه رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی پیشنهاد داد بحث زباله گردی و جمع آوری زباله در شهر بیرجند مسئله‌ای است که باید به آن توجه شود و لازم است در این خصوص یک کارگروه تشکیل و مسائل بررسی شود.
انتهای پیام/۱۲۷