مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی مطرح کرد

لزوم اجرای نذرهای اطعام در محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ هئیت‌های خراسان جنوبی به دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا به خوبی عمل کردند

حجت‌الاسلام رضایی با بیان این‌که اطعام باید به صورت بیرون‌بر باشد گفت:در نذرهای شرعی و موقوفات خاص عمل باید بر اساس نیت واقف و براساس نیت نذرکننده شکل بگیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین احمد رضایی مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خاورستان، گفت: مردم مومن و متدین خراسان جنوبی ارادت و محبت ویژه‌ای به ساحت ائمه علیهم الاسلام دارند و همه ساله عزاداری‌های پرشور و با شعوری را به نمایش می گذاشتند و از تمام فضای معنوی هیئت‌ها بهره مند می‌شدند.
وی افزود: در کنار عزاداری ها، موقوفات و نذرهای زیادی از طرف مردم برای احیای مکتب نورانی اهل بیت(ع) شاهد هستیم؛ اطعام دهه اول محرم و به خصوص در روزهای تاسوعا و عاشورا توسط مردم انجام میشد، اما امسال با توجه به شرایط پیش آمده و اینکه تاکنون این طور تجربه ای نداشتیم بایستی همانطور که در زندگی فردی خود تابع پروتکل‌ها و دستورهایی که از سوی وزارت بهداشت و وزارت کشور اعلام شده هستیم و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که تاکید دارند همه اهتمام جدی نسبت به رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های این وزارت خانه ها داشته باشند، لازم است در زندگی اجتماعی و در مناسک و مراسمات نیز تغییری داشته باشیم.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به اطعام در ماه محرم بیان کرد: یکی از برنامه های خوبی که وجود داشت اطعام شبانه روز تاسوعا و عاشورا در شهر و روستا و حتی در دهه اول محرم بود، اما امسال شرایطی بوجود آمد که گفته شد طبخی صورت نگیرد، اما یک استثناعی وجود دارد و آن جایی است که مردم وقف خاصی برای اطعام عزاداران امام حسین(ع) در ماه محرم یا به طور کلی نذر شرعی دارند.
حجت‌الاسلام رضایی اظهار کرد: در نذرهای عام و موقوفات عام مشکلی نداریم و می توانیم تغییرش دهیم و جایگزین کنیم، اما در نذرهای شرعی و موقوفات خاص عمل باید بر اساس نیت واقف و براساس نیت نذرکننده شکل بگیرد.
وی ادامه داد: امسال با همین شرایط این موارد قابل اجرا است و توصیه ما این است که مردمی که نذر خاصی دارند می توانند مدیریت کنند که هم تراکم جمعیت نداشته باشیم و هم نذر مردم محقق و احیا شود و طبق نیتشان عمل شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: در روستاها کار راحت است و می توانند برای فضای آشپزخانه هیئت و کادر بهداشتی کارت سلامت بگیرند و فضای مطلوب آشپزخانه را فراهم کنند و با هماهنگی بهداشت محل و رعایت پروتکل های بهداشتی غذا را طبخ بکنند و غذا را درِ منازل به نیازمندان تحویل دهند.
حجت‌الاسلام رضایی با اشاره به سخنان معاون وزیر بهداشت مبنی بر اینکه هیچ سفره ای در محیط هیئت ها پهن نمی شود و این نذورات و وقف‌های خاص به شکل بیرون بر انجام شود، افزود: در فضاهای شهری نیز باید به نذرهای خاص عمل شود و خواهشم این است که مسئولان هیئت‌ها طوری مدیریت کنند که تجمعی شکل نگیرد یا با دادن کارت یا پخت غذا بعد از تاسوعا و عاشورا انجام شود که مردم در بازه زمانی طولانی تری بتوانند غذا بگیرند.
وی بیان کرد: امسال عزاداری هیئت های مذهبی در نقطه‌های متمرکز خواهد بود که از اول محرم این موضوع را نشان دادند که باید از مسئولان هیئت‌های مذهبی تشکر کرد که تاکنون مدیریت درستی انجام دادند و ما گزارش منفی نداشتیم.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی افزود: امسال حرکت هیئت‌ها نداریم و برنامه‌ای که انجام خواهد شد به این صورت است که هیئت‌ها در یک نقطه متمرکز شوند و در یک فضای باز و با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی به عزاداری می‌پردازند.
حجت‌الاسلام رضایی تصریح کرد: استفاده از طبل و سنج ممنوع است و زنجیر باید شخصی باشد و استفاده از زنجیر های عمومی که در برخی هیئت ها وجود دارد ممنوع است.
وی گفت: در استان خراسان جنوبی هیئت ها در فضای باز جلوی هیئت و هیئت هایی که مکانی ندارند در مدارس، پارک ها، فضاهای دانشگاه ها و فضاهای ورزشی که در اختیارشان است و همینطور در کوچه ها و محلات به عزاداری می‌پردازند.
انتهای پیام/۱۳۳/ ۱۴/ ۴