گلایه شهروندان دیهوکی از قطعی ادامه دار آب شرب؛

لزوم اصلاح و ارتقاء شبکه آبرسانی/ برنامه و اعتباری برای اصلاح کل شبکه آبرسانی دیهوک نداریم

آب شهر دیهوک از روز شنبه قطع شده و بعد از گذشت دو روز هنوز هم وصل نشده که این موضوع باعث ایجاد مشکل برای مردم در تامین آب و همچنین نان شده است.

 

حسین استاد یکی از شهروندان شهر دیهوک در گفتگو با خبرنگار خاورستان، با اشاره به اینکه شهروندان شهر دیهوک سالهاست که از بی آبی رنج می برند، اظهارکرد: از روز شنبه آب قسمتی از شهر دیهوک قطع شده و تاکنون تلاش نیروهای آب و فاضلاب دیهوک هم برای رفع این مشکل نتیجه ای نداشته است.

وی گفت: در این خصوص چندین بار با شماره ۱۲۲ اتفاقات آب تماس گرفتیم که گفته می شد ظرف یکی دو ساعت مشکل حل می شود، اما متاسفانه با گذشت بیش از دو روز، هنوز هم این مشکل حل نشده است. حتی نیروی کمکی هم فرستاده نشده تا مشکل مردم زودترحل شود، بلکه مشکل توسط دو نفر نیرو با کندی در حال رفع شدن است.

او افزود: آب شهر دیهوک از دشت بغمزاد تامین می شود که به دلیل املاح زیاد؛ شبکه داخلی شهر در اکثر نقاط با املاح مسدود و باعث قطعی آب در این شهر می شود.

این شهروند دیهوکی ادامه داد: تعویض شبکه داخلی شهر هم در حالی که هزینه های زیادی دارد، فقط برای مدت کوتاهی مشکل را رفع می کند، اما  به گفته کارشناسان تنها راه حل رفع این مشکل احداث تصفیه خانه قبل از ورود آب به منبع ذخیره است که تاکنون هیچ گونه اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: این موضوع بارها از طریق مسئولین منطقه پیگیری شده، ولی مردم همچنان در طول سال دچار مشکل کم آبی هستند.

استاد تصریح کرد: متاسفانه به دلیل قطعی آب، برخی از نانوایی های این شهر هم در روز یکشنبه تعطیل بودند، که وقتی هم که پیگیر آن شدیم، گفته شد که با بخشداری هماهنگ شده و چون آب نیست، نانوایی هم تعطیل است. به همین دلیل هم  مردم قسمتی از شهر نه نان و نه آب ندارند و هیچ کس هم پاسخگو نیست.

او با اشاره به اینکه جمعی از اهالی برای تهیه آب و نان، حیران و سرگردان هستند، گفت: مسئولین باید آب مورد نیاز نانوایی را با تانکر تامین می کردند تا مردم دچار مشکل نشوند.

 

این شهروند اظهارکرد: از طرف دیگر؛ در حالی که برخی از اهالی شهر دیهوک دچار بی آبی هستند، اما در برخی از معابر و خیابان های شهر شاهد به هدر رفتن آب به دلیل فرسودگی شبکه داخلی و ترکیدگی لوله ها هستیم. تلاش ها و زحمات پرسنل اداره آب و فاضلاب دیهوک نیز با توجه به کمبود نیرو و…. به جایی نمی رسد و هر روز مشکلات مردم بیشتر می شود.

وی عنوان کرد: متاسفانه مردم شهر دیهوک در تابستان و زمستان به علت رسوب گذاری زیاد و فرسودگی شبکه، مشکل آب دارند و همیشه با قطعی های مکرر چند روزه و آب کم فشار مواجه هستند.

استاد با اشاره به اینکه  شهر دیهوک حدود ۴۰۰۰ نفر جمعیت دارد، عنوان کرد: علی رغم وجود مشکل آب در شهر دیهوک، اما پروژه آبرسانی از شهر دیهوک به روستاهای دهستان کویر این بخش نیز انجام شده و قسمتی از آب مورد نیاز اهالی این دهستان از شهر دیهوک تامین می شود که همین موضوع هم نارضایتی مردم این شهر را به دنبال داشته است.

اصلاح شبکه و شستشوی خطوط عامل قطعی آب دیهوک

حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی نیز در این خصوص در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: با توجه به اینکه شبکه آبرسانی شهر دیهوک، قبلا تحت نظر آب و فاضلاب روستایی بوده و لوله فشار ضعیف و قطر پایین استفاده شده است، اکنون با توجه به توسعه شهر و افزایش جمعیت، اصلاح و ارتقای شبکه این شهر در حال انجام است.

وی افزود: با توجه به آسفالت بلوار امام رضا(ع) شهر دیهوک و عجله شهرداری در این خصوص، اداره آب و فاضلاب نسبت به ارتقاء خط انتقال آب در این بلوار اقدام کرده و خط جدیدی به طول ۳۲۰ متر و قطر ۱۶۰ میلی متر را جایگزین لوله های فشار ضعیف قبلی کرده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین با توجه به گزارش برخی از مردم در خصوص کم فشاری آب، همزمان عملیات رسوب گیری و شستشوی شبکه هم در دستور کار قرار گرفته است که همکاران تا غروب روز یکشنبه در ۸ نقطه لوله ها را شستشو داده اند و بقیه کار هم امروز دنبال می شود که در این خصوص یک اکیپ دیگر اضافه و تا ظهر مشکل حل می شود.

وی گفت: با توجه به این موضوع، شبکه آب برای مردم دو کوچه که بین ۱۰۰-۱۵۰ خانوار هستند، و آب آنها از دو زون تامین می شود، قطع شده است. اما برای رفع مشکل فشار آب بخصوص در تابستان، مجبور به اصلاح شبکه هستیم.

امامی تاکید کرد: البته از روز پنجشنبه موضوع اصلاح شبکه وقطعی آب اطلاع رسانی شده بود، اما چون شستشوی خطوط هم انجام شده است، این موضوع طولانی تر شده است.

وی ادامه داد: در همین خصوص از تمام شهر دیهوک؛ نصف دو کوچه بی آب بوده اند و در خصوص تعطیلی نانوایی به دلیل بی آبی هم اگر اطلاع می دادند؛ آب مورد نیاز آن با تانکر تامین می شد.

اجرای مخزن ۲ هزار مترمکعبی و خط انتقال در دستور کار

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی بیان کرد: برنامه امسال ما در شهر دیهوک، اجرای مخزن دو هزار مترمکعبی با حدود ۱۳۰۰ متر خط انتقال به قطر ۲۵۰ میلی متر است که در همین راستا ۳۲۰ متر اصلاح شبکه در بلوار امام رضا(ع) را انجام دادیم. همچنین در دو نقطه دیگر هم که احتمال مشکل وجود دارد، اصلاح شبکه را انجام خواهیم داد.

امامی افزود: برای احداث مخزن دو هزار مترمکعبی و خط انتقال آن، حدود ۲۰ میلیارد تومان نیاز است که در این برنامه سرمایه گذاری خواهیم کرد تا منازلی که در انتهای شبکه در تابستان مشکل فشار آب داشتند، رفع شود.

وی یادآور شد: در دیهوک بی آبی نداریم و مشکل ایجاد شده هم به دلیل زون کم فشار بوده است که برای رفع کم فشاری، لوله ها تعویض می شود و مردم باید قطعی آب را تحمل کنند.

برنامه ای برای تعویض و اصلاح کل شبکه نداریم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی بیان کرد: سال گذشته نیزحدود ۲۵ درصد از شبکه آبرسانی این شهر ارتقا پیدا کرده و لوله گذاری جدید هم با همین هدف بوده  است تا با توجه به رشد جمعیت و توسعه شهر، کمبود فشار جبران و ظرفیت شبکه بالا برود.

وی در خصوص اینکه تا چه زمانی تمام شبکه ضعیف شهر دیهوک تعویض خواهد شد، بیان کرد: هم اکنون برنامه و اعتباری برای تعویض کل شبکه وجود ندارد و در جاهایی که ضرورت دارد شبکه در حال تعویض است.

امامی در خصوص ایجاد تصفیه خانه نیز گفت: هم اکنون آب شرب این شهر از طریق یک شبکه وآ ب بهداشتی آن هم از طریق شبکه دیگری در حال تامین است و موضوع ایجاد تصفیه خانه هم در حال بررسی فنی است و هنوز به جمع بندی نرسیدیم.

 

انتهای پیام/۷