میرزایی خبرداد

لزوم افزایش سهم اشتغال روستایی در خراسان‌جنوبی/ برای فرآوری محصولات کشاورزی باید فکر اساسی کرد

معاون وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی گفت: باید با توافق نامه هایی با وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی صورت می گیرد سهم اشتغال روستایی افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الله میرزایی معاون اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهارکرد: اولین کار قبل از سفر بررسی ئ تحلیل وضعیت استان‌ها است که یک تحلیل و آسیب شناسی از وضعیت خراسان‌جنوبی تهیه شده است.
وی خاطرنشان کرد: این سفردر چارچوب سفرهای استانی است که وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی از مناطق کم برخوردار صورت می گیرد انجام شد که از سیستان و بلوچستان آغاز شده و ادامه دارد.
معاون اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این‌که این سفرها در گره گشایی موثر است، افزود: خراسان‌جنوبی کمترین نرخ بیکاری در سال ۹۸ و ۹۹ را دارد.
میرزایی یادآورشد: نرخ بیکاری در سال ۹۹، ۶٫۸ درصد است و با توجه به اعلام مرکز آمار، نرخ بیکاری شهرستانی نیز در همین محدوده مرکز استان و کمتر از ۸ درصد است.
وی با اشاره به این‌که نرخ اشتغال غیررسمی بالا است و خراسان جنوبی از نظر فقر شهری رتبه هفتم و فقر روستایی رتبه سوم را دارد و این نگران کننده کننده است.
معاون اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: سهم خراسان جنوبی از جمعیت ۶ دهم درصد است و توان تولید حدود ۵۷ صدم است که این نشان می دهد نرخ بهره وری شهروندان در استان پایین است و سرمایه گذاری کافی انجام نشده است.
میرزایی بیان کرد: خراسان جنوبی در خدمات کمتر از ۴۰ درصد سهم دارد واین اگربه ۶۰ درصد افزایش یابد ظرفیت های زیادی در خدمات وجود دارد.
وی ضمن تاکید بر رونق بخش کشاورزی، ترانزیت کالا و صادارات از مرزهای شرقی، گفت: خراسان جنوبی ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و باید در حوزه خدمات بهداشت و درمان و آموزشی نیازهای کشور همسایه را مرتفع کند.
معاون اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی خدمات را بهترین شاخص برای توسعه دانست و افزود: کارهای اساسی باید در مدرن سازی و تجاری سازی بخش کشاورزی انجام شود.
میرزایی ادامه داد: در زمینه دامپروری و بخش عمده آن دام سبک، نژاد اصلاح نشده و بهره وری شیر، گوشت و پشم پایین است.
وی اضافه کرد: یکی از مراکز اصلاح نژاد در فردوس امکان بهره وری از دام فراهم کرده است که با کمک از تکنولوژی این مرکز می توان بهره وری از دام را تا سه برابر افزیش داد.
معاون اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که باید برای فرآوری سه محصول زرشک، زعفران و عناب باید فکر اساسی کرد، گفت: خراسان جنوبی در محصول زرشک مقام اول، زعفران مقام اول کیفیت را دارد که برای برندسازی، تجاری سازی و صادارت این محصولات، سرمایه گذاری جدی انجام نشده است.
میرزایی یادآورشد: فعالیت‌هایی برای برندسازی توسط یکی از شرکتهای بزرگ و دکتر منصوری صورت گرفته است اما ظرفیت برای توسعه چندین برابری این محصول وجود دارد.
وی افزود: از چند کارگاه بازدید کردیم اما به صورت سنتی و با بهره بری پایین فعالیت می کنند.
معاون وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی با بیان اینکه بانک توسعه تعاون پیش قدم در زمینه ارائه تسهیلات بخش کشاورزی است، گفت: ۳۰ درصد سپرده های بخش کشاورزی تسهیلات دریافت کرده اند.
میرزایی ضمن تاکید بر گشایش مرزهای شرقی، گفت: هر اقدامی که بتوانیم برای بازگشایی بازارچه ها انجام خواهیم داد تا هر چهار بازارچه و مرز این استان گشوده شود.
وی با بیان این‌که بخشی از توسعه خدمات را می توانیم برعهده داشته باشیم، گفت: اغلب بنگاه های اقتصادی خصوصا در زمینه محصولات استراتژیک استان نیاز به توسعه و تامین مالی دارند اما برای طرح های توسعه، سرمایه در گردش لازم است.
معاون وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای کسب و کارهایی که کاهش خرید ناشی از تورم دارند لازم است منابع جبرانی پرداخت شود همه این‌ها توسط معاون وزیر، مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی خراسان جنوبی و مسئولان مورد به مورد بررسی می شود.
میرزایی با بیان این‌که با توجه به شرایط کرونا رایزنی می کنیم تا زمان پرداخت اقساط به تعویق بیافتد، گفت: نیازمندهستیم سهم اشتغال پایدار روستایی افزایش یابد و این توافق با آقای وزیر قابل انجام است.
وی گفت: برای استان های دیگر ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبارات انجام شده است و این برای استان قابل افزایش است به طوری که می توان در مشاغل خانگی این میزان را افزایش داد.
معاون وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی با اشاره به این‌که نرخ روستایی نشینی در خراسان جنوبی ۴۱ درصد است، گفت: این نرخ در برخی شهرستان‌های شرقی و جنوبی به ۸۰ درصد نیز می رسد.
میرزایی افزایش سطح اعتبارات، اصلاح سهمیه بندی‌ها وپروژه های اشتغال روستایی را از جمله مهم ترین برنامه ها برای روستاها دانست و افزود: بیمه اجتماعی روستایی از دیگر اقدامات مهم است که از محل طرح بیمه اجتماعی روستایی سهم یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانواردولت می توان ۱۰۰ درصد افراد بیمه و از این خدمات بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: ۳۰ تا ۵۰ هزار خانوار روستایی در استان می توانند از خدمات بیمه اجتماعی بهره مند شوند.
معاون وزارت تعاون کار رفاه اجتماعی گفت: خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی با نرخ پوشش بیمه خوب برای این بیمه در کشور است که قابلیت افزایش بین ۵۰ تا ۷۰ درصد خانوارهای روستاهای تحت پوشش را دارد.
میرزایی بیان کرد: چند تا استان بهزیستی کار فاه و اجتماعی نمایندگی است باید به اداره افزایش یابد که مدیران سرپرست هستند که به رئیس اداره باید ارتقاء یابند.
وی با بیان این‌که بهزیستی وفنی و حرفه ای یک ظرفیت بسیار خوب برای بهره وری دارند، افزود: افرادی که میخواهنئد توانمندی یاد بگیرندفنی و حرفه ای ظرفیت بسیار خوبی است.
وی یادآورشد: حتی برخی فرمانداران پیشنهاد دادند فنی و حرفه ای کار اصلاح نژاد والد تدریجی انجام دهند؛ در برخی شهرستان ها روی این موضوع متمرکز شوند، برخی کارگاه باید تجهیز شوند یا باید از مدرس کمک گرفت.
انتهای پیام/ ۵