در دیدار سرپرست اداره کل زندان‌های استان با نماینده مجلس مطرح شد؛

لزوم انجام تحقیقات و کار فرهنگی در زندان‌ها/ فقر اقتصادی و فرهنگی مهم‌ترین عامل جرایم مواد مخدر در خراسان جنوبی/ لزوم پیاده‌سازی طرح حاج قاسم در منطقه چاهداشی نهبندان

خسروی گفت: باید در سطح زندان های استان کار فرهنگی دقیقی در خصوص علت بروز جرم ها انجام شود تا ببینیم این افراد چگونه کارشان به زندان رسیده است تا در همین راستا برای این افراد اقدامی انجام داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی پنج‌شنبه هفته گذشته در دیدار با سرپرست اداره کل زندان‌های خرسان جنوبی اظهار کرد: نوع نگاه به زندانی ها خیلی مهم است و نباید این نگاه فقط صرف مجرمانه باشد. چرا که زندانی او به دلیل جرمش بروز کرده است، اما ما که زندانی هوای نفسمان هستیم، بروز نداشته است.
وی با بیان اینکه همه کارکنان زندان باید در برخورد با زندانیان، رفتار درستی داشته و با دید انسانی به آنها نگاه کنند، افزود: این موضوع حتی برای زندانیان بزهکار هم مطرح است، در حالی که بسیاری از زندانیان به لحاظ فکری و فرهنگی بسیار محترم و از ما خیلی جلوتر هستند اما به دلیل تصادف، چک یا عدم توان مالی به زندان افتاده و حالا گرفتار شده اند.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه علی رغم وجود امکانات، اما باید پیگیری ها برای تفکیک زندانیان ادامه داشته باشد، گفت: باید در سطح زندان های استان کار فرهنگی دقیقی در خصوص علت بروز جرم ها انجام شود تا ببینیم این افراد چگونه کارشان به زندان رسیده است تا در همین راستا هم این افراد را که در واقع مریض هستند، معالجه کرد.
خسروی با تاکید بر استفاده از تجربیات همکاران بخصوص مدیرکل سابق، بیان کرد: با مشورت می توان در چند دقیقه از تجربیات چندین ساله یک مدیر بهره مند شد.
وی ادامه داد: برای توسعه و تهیه امکانات زندان دست نماینده مجلس خالی است، گفت: در این خصوص باید عامل اجرایی را که استاندار و در حد کلان آقای نوبخت است، توجیه کرد. نماینده مجلس هم می تواند در تنظیم لایحه بودجه تلاش خود را انجام دهد.
۷۸ درصد زندانیان استان جرایم مواد مخدر دارند
غلامرضا روشان سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی نیز در این دیدار اظهارکرد: مدتی که در استان بوده ام، از تمام زندان های استان بازدید و به صورت چهره به چهره با زندانیان صحبت کرده ام.
وی افزود: بافت زندانیان استان، با سایر استان ها متفاوت است بطوری که حدود ۷۸ درصد جمعیت زندان های استان، زندانیان جرایم مواد مخدر و ۲۲ درصد دیگر هم شامل جرایم عمومی هستند.
سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی با بیان اینکه از مجموع زندانیان استان، ۳۸ درصد آنها غیر بومی هستند، گفت: زنان زندانی در استان، بیشتر جرم مواد مخدر دارند نیاز به کار فرهنگی و حرکت جهادی شود.
روشان تصریح کرد: متاسفانه زندانیان جرایم مواد مخدری که در زندان های استان هستند، دارای حبس های سنگین و اعدام و ابد هستند که باید به صورت کلی فکری به حال آن شود.
وی افزود: در واقع با توجه به کریدور مواد مخدر نهبندان، این افراد محموله های سنگینی را جابجا می کنند و دستگاه قضا هم مجبور به صدور احکام سنگین برای این افراد است.
فقر اقتصادی و فرهنگی مهم ترین عامل جرایم مواد مخدر در استان/ خاطره ای شیرین از حاج قاسم برای آبادانی یک منطقه
سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی بیان کرد: طی بازدیدی که از زندان نهبندان انجام شد، اصلی ترین عاملی که سبب کشیده شدن افراد به سمت مواد مخدر می شود، مشکل فقر اقتصادی و فرهنگی است.
روشان با اشاره به خاطره ای از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: زمانی در یکی از منطقه های جنوب کرمان، ناامنی هایی ایجاد شده بود و جرائمی مثل درگیری های مسلحانه، قتل، آدم ربایی، حمل مواد مخدر و … انجام می شد. در آن زمان شهید حاج قاسم سلیمانی که فرمانده لشکر بود، به این موضوع ورود کرد و ساماندهی هایی را انجام داد. او با برنامه ریزی؛ در این منطقه، چند حلقه چاه حفر کرد. زمین های جلوی چاه ها را هم تقسیم کرد و به هر خانواده ساکن منطقه، مقداری زمین داد. با مسئولان اجرایی آنجا هم هماهنگ کرد تا برای مردم این منطقه خانه بسازند. اقدام حاج قاسم سبب شد تا کپرنشینان آنجا به جای فقر و بزهکاری، حالا صاحب آب و زمین و خانه شوند و اینگونه به آنها حس احترام و اعتماد به نفس داد. البته به آنها تاکید کرد که دیگر بهانه ای برای تخلف ندارند چرا که معیشتشان برقرار است.
وی افزود: با این اقدام حاج قاسم آن منطقه آباد و آسیب های موجود به کلی حذف شد. مشکلات مردم در این منطقه به صفر رسید و اکنون نه تنها شاهد درگیری و نزاع مردم نیستیم بلکه حالا محصولات کشاورزی آن ها به سراسر کشور هم ارسال می شود.
لزوم پیاده سازی طرح حاج قاسم در منطقه چاهداشی نهبندان
سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی تصریح کرد: در واقع حاج قاسم در تمام صحنه های اجتماعی حضور داشت، بطوری که هم اکنون که او به شهادت رسیده است، باز هم حضورش در اجتماع، بسیار بیشتر از ماست. همانطور که یک زندانی با جرم مواد مخدر و حکم اعدام، عکس رهبر انقلاب و حاج قاسم را با عشق از صفحه روزنامه بریده و بر روی تختش نصب کرده بود.
روشان اظهارکرد: در منطقه چاهداشی نهبندان نیز زمین های بسیار حاصل خیزی وجود دارد، اما کسی این زمین ها را برای بهره مندی مردم؛ برنامه ریزی، ساماندهی و آماده سازی نکرده است تا مردم مجبور نشوند برای تامین حداقل نیاز مالی خود دست به مواد مخدر زده و گرفتار شوند.
وی ادامه داد: در بازدید از این منطقه به یاد حاج قاسم افتادم و با خودم گفتم خوب است اگر در این منطقه حاصل خیز هم چند حلقه چاه حفر و زمین ها به مردم فقیر منطقه داده شود تا مجبور نشوند حتی برای ۵۰۰ هزار تومان نیازشان، مجبور به انجام خلاف شده و سپس گرفتار قاچاقچیان و دستگاه قضا شوند. این برنامه، برنامه بسیار خوب و جامعی است که اجرای آن نیازمند توجه ویژه است.
زندان دماسنج اجتماع است/ تب آسیب های اجتماعی را پایین بیاوریم
سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی با بیان اینکه زندان؛ دماسنج اجتماع است، گفت: هر چه درجه این دماسنج بالاتر باشد، یعنی تب آسیب های اجتماعی هم بالاتر است. اما آنچه که مهم است این است که نباید غافل بمانیم و باید این درجه را پایین بیاوریم. در واقع اگر از این موضوع غفلت کنیم، بعدا باید هزینه های بیشتری کرده و سالها انتظار بکشیم تا به سختی، به همان موقعیت ۱۰ سال قبل برگردیم.
روشان ادامه داد: فرد زندانی در نهبندان ۱۰ فرزند و زندانی دیگری هم در بیرجند ۲۲ فرزند داشت، اما اگر در شرایط کنونی، برای کاهش آسیب ها اقدامی نشود، طی سالهای آینده این یک نفر زندانی به ۱۰ یا ۲۲ نفر خواهید رسید. در واقع زمانی که خانواده ای سرپرست نداشته باشد و محیط هم برای حرکت آنها در مسیر خلاف فراهم باشد، این موضوع دور از انتظار نخواهد بود.
وی یادآور شد: در واقع اگر سرپرست یک خانواده حذف شود، با مجازات او به عنوان یک مجرم، همسر، فرزندان و همچنین جامعه اش هم مجازات می شوند، در حالی که هیچ گناهی ندارند؟
اجرای کار فرهنگی در مناطق آسیب باشد/ پیشگیری از آسیب های بزرگ با هزینه های اندک برای اشتغال های خرد
سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی با تاکید بر انجام مطالعه و شناسایی مناطق دارای جرم بیشتر در سطح روستاها و شهرها، گفت: وقتی قرار است یک کار فرهنگی عظیمی انجام شود، به جای اجرای این طرح ها در سطح مساجد که اهالی اش اهل کار فرهنگی و در واقع بازوی فرهنگ هستند، باید آن را در مناطق دارای آسیب اجتماعی اجرا کرد و به فراخور آسیب های ایجاد شده، کار فرهنگی و الگو سازی انجام شود.
روشان تصریح کرد: ایجاد کارگاه های خانگی برای زنان بدون سرپرست یا زنانی که زندگی آنها با سختی می گذرد بسیار راهگشا است. همانطور که خانمی با ۷ فرزند و بدون هیچ درآمدی از دریافت یک تنورگازی و کپسول برای پخت نان بسیار استقبال کرد. در واقع با همین هزینه اندک می توان این خانواده ها را از آسیب های بزرگی در امان نگه داشت.
برخی ها فقط برای داشتن جای خواب و غذا به زندان می آیند
وی با بیان اینکه برخی ها معتقدند که آنقدر به زندان ها رسیدگی شده است که افراد دوست دارند در زندان زندگی کنند، گفت: در این خصوص باید پاسخ داد که چرا حداقل های یک زندگی مهیا نیست که یک فرد حاضر است با سلب نعمت بزرگ آزادی از خود، در زندان زندگی کند؟ چگونه است که یک بیمار کرونایی یک هفته هم نمی تواند فضای خانه اش را با تمام امکانات تحمل کند اما یک فرد مجبور می شود به خاطر یک جای خواب و یک وعده غذا تن به زندان دهد؟
وی ادامه داد: اکنون بخشی از افرادی که به زندان رفت و آمد دارند، فقط به علت نیاز آنها به جای خواب و غذا است و از آنها به عنوان مهمان همیشگی یاد می شود، چون حتی از حداقل نیازهای یک زندگی هم محروم مانده است.
زندان نهبندان یک بازداشتگاه است نه زندان/ انجام کار اصلاحی و فرهنگی در بازداشتگاه وجود ندارد
سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی با اشاره به اینکه کار اصلاحی و تربیتی سخت، اما بسیار تاثیرگذار است و در دراز مدت جواب می دهد، تاکید کرد: برای کار فرهنگی هم نیاز به ابزار و امکانات داریم. اما مثلا در زندان نهبندان، بازداشتگاهی بوده که چارت آن را ارتقاء داده اند و اسم آن را زندان گذاشته اند. در حالی که فضای این زندان به نحوی است که فقط ۱۰ روز می توان افراد را نگه داشت و باید آنها را به زندان های دیگر فرستاد، چرا که هیچ گونه امکاناتی در آن وجود ندارد.
روشان با تاکید بر اینکه حتما باید در نهبندان زندان ساخته شود، افزود: اصلا امکان انجام کار اصلاحی، فرهنگی و بازپروری در بازداشتگاه وجود ندارد، چون هیچ امکاناتی فراهم نیست.
وی اظهارکرد: خود اداره کل زندان ها هم که قبلا کارگاهی بوده است، شکل اداری و اتوماسیون اداری آن حفظ نشده است.
انتقاد از نبود تفاهم نامه و اعتبار برای ساختمان اداره کل زندان ها
سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی بیان کرد: هم اکنون ساختمان اداره کل زندان های استان در سایت اداری در حال ساخت است که حدود ۴۰ درصد هم پیشرفت فیزیکی دارد، اما هیچ تفاهم نامه ای برای آن وجود ندارد و متاسفانه هیچگونه اعتباری هم برای آن دیده نشده است. در حالی که با توجه به فضای نامناسب موجود، ضروری است تا این مکان زودتر ساخته شود.
روشان عنوان کرد: متاسفانه برای تصفیه خانه فاضلاب زندان بیرجند نیز، هیچ اعتباری گذاشته نشده و فاضلاب در دشت رها شده است. در حالی که حدود ۳ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح آن نیاز است که این میزان در جهت ایجاد امنیت پایدار، هزینه زیادی نیست، اما هم آب هدر می رود و هم به محیط آسیب می زند.
وی بیان کرد: متاسفانه طرح قانون تسری فوق العاده خاص برای کارکنان زندان ها هم که از سال ۱۳۹۰ تصویب شده، هنوز اجرا نشده است.
روشان اظهارکرد: این در حالی است که علی رغم شرایط کرونایی، اما کارکنان زندان نه تنها نمی توانند حضور کمتری در محل کار خود داشته باشند بلکه باید حضور بیشتری هم داشته باشند. در همین خصوص بسیاری از کارکنان به کرونا مبتلا هم شده اند.
وی تصریح کرد: با توجه به فشار روانی کارکنان زندان از حضور در کنار زندانیان و همچنین ایستادن پای چوبه ی دار، رسیدگی و پرداخت اضافه کاری به آنها ضروری است. چرا که اگر نیروی انسانی زندان انگیزه کار نداشته باشد ممکن است در این فضای پر از آسیب، با افراد مجرم همسو شود.
انتهای پیام/۷