نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

لزوم بازگشایی پایانه مرزی یزدان به منظور صادرات سیمان قاین

اسحاقی با بیان این‌که سیمان قاین مشتریان پر و پاقرصی در کشور افغانستان دارد، گفت: گر بخواهیم طرح توجیهی سیمان را به اجرا بگذاریم، به دلیل بازگشایی پایانه گمرک یزدان، افغانستان ظرفيت قابل‌توجهی برای خرید سیمان قاین دارد.

به گزارش خاورستان، حجت الله میرزایی معاون امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سفر خود به خراسان جنوبی امروز از کارخانه سیمان قاین بازدید کرد و از نزدیک در جریان دستاوردها، مسائل و مشکلات این کارخانه قرار گرفت.
طرح توجیهی سیمان به سرمایه‌گذاری نرسید
علیرضا اکبری مطلق مدیرعامل کارخانه سیمان قاین در حاشیه این بازدید اظهار کرد: سال گذشته که مدیرعامل شستا در محل شرکت سیمان قاین حضور یافت به توافقات خوبی دست یافتیم و طرح توجیهی سیمان تأمین به این شرکت ارائه شد، با این حال هنوز به مرحلهٔ سرمایه‌گذاری نرسیده‌ایم.
وی با بیان این‌که ظرفیت تولید کریکت این شرکت در سال به بیش از ۷۸۰ هزار تن می‌رسد، افزود: تولید سیمان قاین نیز سالانه از ۸۱۲ هزار تن عبور می‌کند که حدود ۵۵ درصد از آن صادر می‌شود.
مدیرعامل کارخانه سیمان قاین بیان کرد: صادرات کریکت بسیار جزئی است؛ به طوری‌که شاید از ابتدای سال تا کنون تنها ۱۰ هزار تن صادرات کریکت صورت گرفته است.
اکبری مطلق عنوان کرد: ظرفیت اسمی تولید کرکیت همان ۷۸۰ هزار تن است و به همان مقدار هم تولید می‌شود.
وی به ظرفیت‌های بازار نیز اشاره و اظهار کرد: بازار سیمان به نحوی است که دیگر کشش ندارد. شاید قبلاً ما رقیبی نداشتیم، اما اکنون ۱۲ کارخانه سیمان با یکدیگر رقابت می‌کنند.
مدیرعامل سیمان قاین در مورد مشکلات اساسی این شرکت، گفت: امسال برای اولین بار در ۲۷ سال اخیر دچار محدودیت برق شده‌ایم. چنان‌که طی ۱۰ روز اخیر ما با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنیم و مدام باید قطعی برق را تحمل کنیم. اگر این قطعی‌ها ادامه داشته باشد ما هم نمی‌توانیم سیمان تحویل دهیم.
اکبری‌مطلق افزود: علاوه بر بحث قطعی برق، از ۲۳ آبان گاز کارخانه نیز قطع شده است. ما در تأمین مازوت هم دچار مشکل شده‌ایم. چنان‌که شرکت سیمان قاین برای تولید ۲۰ روز باید ۳۲ میلیارد تومان ضمانت‌نامه بانکی ارائه می‌داد! در حالی که هیچ ضمانتی وجود نداشت که یارانه‌ای به ما تعلق بگیرد.
ظرفیت‌سازی صادرات سیمان با بازگشایی پایانه گمرکی یزدان
سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این بازدید گفت: سیمان قاین مشتریان پر و پاقرصی در کشور افغانستان دارد.
وی افزود: اگر بخواهیم طرح توجیهی سیمان را به اجرا بگذاریم، به دلیل بازگشایی پایانه گمرک یزدان، افغانستان ظرفيت قابل‌توجهی برای خرید سیمان قاین دارد.
انتهای پیام/۱۲۷