استاندار خراسان جنوبی:

لزوم بهره گیری شوراها از ظرفیت نخبگان/موفقیت خراسان جنوبی در گرو همصدایی برای توسعه است

قناعت با اشاره به لزوم بهره گیری شورای اسلامی استان از ظرفیت نخبگان و صاحبان اندیشه برای حل مشکلات، گفت: اگر صدای واحدی از استان خارج شود، در توسعه خراسان‌جنوبی موفق خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی امروز در جلسه دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی استان اظهار کرد: توسعه استان باید هدف واحد همه ما در تمامی حوزه ها باشد.

وی همگرایی و عقلانیت را از عوامل موفقیت برشمرد و تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که برای ما مشکل ایجاد می کند و باعث عقب افتادن استان می شود، بخشی نگری است.

به گفته وی؛ شورای اسلامی استان نباید بخشی نگر باشد بلکه چون از نمایندگان همه مناطق تشکیل شده باید همه استان را به صورت یکپارچه ببیند.

استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اهمیت و جایگاه شورای اسلامی استان متذکر شد: همین اهمیت است که سبب شده نماینده شورای استان در شورای برنامه ریزی و توسعه حضور داشته باشد.

قناعت، توزیع عادلانه خدمات و اعتبارات را مقدمه توسعه پایدار برشمرد و گفت: در ارائه خدمات و تأمین امکانات، جای جای استان باید دیده شود و شورای استان در این زمینه نقش بسیار مهمی دارد.

وی تأکید کرد: شورای استان باید با جلوگیری از تبعیض در تهیه و توزیع برنامه های عمرانی به توسعه پایدار خراسان جنوبی کمک کند.

استاندار خراسان جنوبی  با اشاره به این که آسیب شناسی بودجه شهرداری ها از وظایف شوراست، اظهار داشت:  شورا باید با شناسایی نقاط ضعف و قوت بودجه شهرداری نسبت به تقویت نقاط قوت و رفع و رجوع نقاط ضعف بودجه اقدام نماید.

قناعت ادامه داد: اعضای شوراها چون با رأی مستقیم مردم انتخاب می شوند، باید پاسخگوی مطالبات و انتظارات آنها هم باشند.

وی تأکید کرد: یکی از انتظارات جدی مردم، نظارت مستمر بر عملکرد شهرداری ها و دهیاری هاست و هر چه این نظارت ها،دقیق تر انجام شود، دلگرمی بیشتر مردم را به همراه خواهد داشت.

استاندار  خراسان جنوبی با اشاره به موارد مطرح شده در جلسه، بر عدم غفلت شورا از مباحث فرهنگی در کنار مسایل عمرانی تأکید کرد و خاطرنشان کرد: اگر چه استان فرهنگی، بااصالت و ریشه دار است و آسیب های فرهنگ قلیل می باشد اما باید مراقب همین شمار اندک آسیب ها هم باشیم.

قناعت عدم اطلاع برخی اعضا از حوزه اختیارات و وظایف شوراها را از آسیب های وارده بر این حوزه عنوان کرد و گفت: این عدم اطلاع به قوانین و ضوابط بروز برخی مشکلات را به همراه داشته و رفع پاره ای از مسایل را زمان بر کرده است.

وی تأکید کرد: اگر اعضای شوراهای اسلامی روستا، شهر، شهرستان و استان به موضوعات،ظرفیت ها و نیازها اشراف داشته باشد و موارد را به درستی به مدیران انتقال بدهند، خیلی از این همپوشانی ها اتفاق نخواهد افتاد و کارها شتاب بیشتری خواهد گرفت.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به فضای حاکم بر کشور، تصریح کرد: در این فضای جدید که فضای کار جهادی با وجود مدیران پرتحرک، کارآمد، دلسوز انقلاب و اهل ریسک است، در دوره ۴ ساله بخش جدی مشکلات کشور حل خواهد شد.

قناعت ادامه داد: یکی از اقداماتی که به طور جدی در برنامه ها قرار دارد، سفرهای استانی رئیس جمهور و سفرهای شهرستانی استاندار است که خارج از برنامه و به منظور رسیدگی بهتر امور انجام می شود.

وی افزود: قبل از انجام هر سفر، جلسات کارشناسی ویژه ای برگزار می شود و مسایل هر منطقه به سورت خاص و ویژه بررسی می گردد، لذا مصوبات هر سفر، کاملاً کارشناسی، دقیق و برنامه ریزی  شده تصویب می شوند.

به گفته وی؛ وظیفه پیگیری مصوبات به حوزه عمرانی استانداری سپرده شده است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان این که تغییر و تحول در مجموعه های مدیریتی استان، طبیعی است، تأکید کرد: از مواردی که فرمانداران و مدیران کل باید مدنظر داشته باشند، این است که ما مدیر پروازی نداریم و از شروط اصلی برای انتصاب افراد این است که با خانواده در محل خدمت مستقر شوند.

به گفته وی، جذب سرمایه گذار بومی و غیربومی از مهمترین برنامه های سال ۱۴۰۱ است که با استفاده از هر ظرفیتی دنبال خواهد شد و شوراها هم در تحقق این برنامه، وظیفه سنگینی به عهده دارند.

قناعت گفت: از دیگر برنامه هایی که باید در سال جاری با جدیت دنبال شود، توانمندسازی شوراها و دهیاری هاست که از طریق ارائه طرح هایی بر اساس ویژگی های هر منطقه صورت خواهد گرفت.

شایان ذکر است؛ اعضای شورای اسلامی استان که نمایندگان شوراهای اسلامی شهرستان ها بودند به تفصیل به شرح شرایط پرداختند و از مسایل و مشکلات منطقه زندگی خود گفتند.

انتهای پیام/۱۰