رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی عنوان کرد

لزوم تسهیل راهکارهای قانونی استفاده از اراضی ملی و منابع طبیعی

حجت الاسلام حمیدی گفت: باید راهکارهای قانونی استفاده از اراضی ملی و منابع طبیعی تسهیل شود تا مردم را به سمت تصرف های غیر مجاز سوق ندهیم.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی صبح امروز در شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی خراسان جنوبی، اظهار کرد: حفظ حقوق بیت المال بسیار اهمیت دارد و همه باید نسبت به آن حساسیت داشته باشیم چرا که متاسفانه در دهه های اخیر به سرمایه ملی و منابع طبیعی کشور تعرض زیادی شده است.
وی با اشاره به این‌که اگر در گذشته این سهل انگاری و اقدامات مجرمانه و همچنین ترک فعل مجرمانه مسئولان نسبت به منابع طبیعی انجام می شد امروز این میراث بزرگ طبیعی را نداشتیم، افزود: اکنون متخلفان از زمین خواری به کوه خواری و دریا خواری روی آورده اند در حالی که آیندگان نیز نسبت به منابع طبیعی کشور حق دارند.
حجت الاسلام حمیدی با تاکید بر اینکه زنگ خطر تعرض به منابع طبیعی در سراسر کشور به صدا درآمده است، ادامه داد: باید ظرفیت همه سازمان ها و ادارات ساماندهی شود تا اراضی ملی و منابع طبیعی حفظ و مدیریت شود.
وی با بیان اینکه بهره برداری درست و قانونی از منابع طبیعی مشکلی ندارد، عنوان کرد: باید از نابودی منابع طبیعی و تصرف اراضی ملی پیشگیری شود و دستگاه های خدمات رسان به افراد متخلف در این زمینه خدمات ارائه ندهند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با تاکید بر لزوم نظارت و پیگیری در زمینه حفظ اراضی ملی و منابع طبیعی استان، تصریح کرد: مسئولان مربوطه باید در این راستا به موقع از این تعرض ها به منابع طبیعی پیشگیری کنند.
وی بیان کرد: باید راهکارهای قانونی استفاده از اراضی ملی و منابع طبیعی تسهیل شود تا مردم را به سمت تصرف های غیر مجاز سوق ندهیم.
حجت الاسلام حمیدی با اشاره به اینکه دادستان ها به عنوان مدعی العموم باید بر ترک فعل مسئولان نظارت کنند، گفت: در خصوص نقض قوانین و تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی معمولا چند نفر در رأس قرار دارند و سوء استفاده می کنند که باید این متخلفان شناسایی و با آنان برخورد قضایی انجام شود.
وی بیان کرد: سنددار کردن اراضی ملی و منابع طبیعی بسیار مهم است و به بحث پیشگیری از تصرف و تعرض به اراضی دولت کمک می کند لذا باید سازمان های مختلف برای دریافت سند املاک به صورت کاداست به نام دولت پیگیری کنند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید دستگاه های اجرایی استان سریعتر به تکلیف قانونی خود در زمینه تبدیل اسناد دفترچه ای به سند مالکیت تک برگی (حدنگار) براساس قانون ماده ۹ اقدام کنند، گفت: شرکت های خدمات رسان آب، برق و گاز اگر بدون استعلام از ادارات زیربط به ساخت و سازها (غیرمجاز) خدمت رسانی کنند پرونده قضایی برای آنان تشکیل و با مدیران این شرکت ها برخورد خواهد شد.
وی پیشگیری را اصل مهم حفاظت از اراضی ملی دانست و اظهار کرد: نباید اجازه داد اراضی ملی و محیط زیست نابود و سپس برای جبران آن هزینه و اقدام شود.
رییس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: برخی مواقع در عرصه طبیعی، روستایی با ۲۰۰ خانوار شکل می‌گیرد و دستگاه‌های خدمات‌رسان همه فعالیت‌ها را ارائه می‌دهد سپس مشخص می‌شود اراضی ملی بوده است در چنین شرایطی چه پاسخی برای مردم باید داشته باشیم لذا باید قبل از هر اقدامی پیشگیری شود.
وی بیان کرد: اجازه ندهید موضوع به یک معضل و مشکل تبدیل شود و سپس همه مسوولان استانی و شهرستانی را درگیر کند.
انتهای پیام/ ۱۳۲