گزارش/

لزوم تلاش همه جانبه برای قطع چرخه انتقال ویروس کرونا/ مردم؛ کرونا را ساده نگیرند

با توجه به اتمام محدودیت‌ها، شاهد حضور مردم در سطح شهر و بازار هستیم که انتظار می‌رود با توجه به کاهش آمار شیوع بیماری کرونا، مردم از رفت و آمد غیرضروری و دورهمی‌های خانوادگی به خصوص در شب یلدا، پرهیز کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، با اعمال محدویت‌های کرونا در نقاط مختلف کشور، خوشبختانه طی هفته گذشته شاهد روند کاهشی ابتلا و فوت ناشی از بیماری کرونا در استان و کشور بودیم. قبل از آغاز محدودیت‌ها، روند شیوع بیماری کرونا در خراسان‌جنوبی بسیار افزایش یافته بود به گونه‌ای که خراسان‌جنوبی جزو پنج استان اول کشور از نظر ابتلا و مرگ و میر بود.
پس از اتمام محدودیت‌های فعالیت برخی از مشاغل و آغاز به کار اصناف شاهد حضور بیشتر مردم در سطح شهر و بازار هستیم. علی‌رغم این‌که بازاریان و کسبه خراسان جنوبی و بیرجند طی مدت زمانی که شاهد شیوع ویروس کرونا در استان هستیم از جمله اقشاری بودند که بسیار متضرر شدند اما در این مدت نهایت همکاری را با دانشگاه علوم پزشکی و استانداری خراسان‌جنوبی برای حفظ سلامتی مردم داشتند و کار خود را تعطیل کردند که در پی آن شاهد تغییر رنگ استان از قرمز به نارنجی بودیم.
اکنون با رفع محدودیت‌های اصناف و فعال شدن این قشر مشاهده می‌شود برخی از مردم به فکر سلامتی خودشان نیستند و بی‌دلیل در سطح شهر و به ویژه بازار حضور پیدا می‌کنند و نه‌تنها خریدی انجام نمی‌شود بلکه با حضور بی‌دلیل خود احتمال انتقال ویروس را بالا می‌برند.
اصناف به فکر سلامتی مردم هستند/ مردم به فکر سلامتی اصناف باشند
یک از مغازه‌داران بازار بیرجند که فروشنده کیف و کفش بود در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: طی هفته گذشته که محدودیت فعالیت اصناف به پایان رسید هر روز شاهد حضور مردم در بازار هستیم.
وی افزود: درصد بسیار زیادی از افرادی که در بازار حضور دارند خریدار نیستند و به نظر می‌رسد فقط برای وقت گذرانی و تفریح به بازار می‌آیند.
این مغازه‌دار عنوان کرد: برخی از مراجعه کنندگان به مغازه‌ها حتی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و به کیف و کفش‌ها دست می‌زنند و وقتی به آن‌ها یادآوری می‌کنم که مراقب باشید شاید ویروس روی این کیف و کفش‌ها وجود داشته باشد به خود آمده و سراغ مواد ضد عفونی کننده را از منِ مغازه‌دار می‌گیرند.
وی اظهار کرد: از تمام همشهریان درخواست دارم همان‌گونه که ما کسبه به فکر مردم بوده و برای چندمین بار محدودیت‌ها را پذیرفته و علی‌رغم ضررهای زیاد در این مدت، اجاره بهای مغازه، هزینه خرید و … مغازه‌ها را تعطیل کردیم مردم نیز مراعات کرده و در صورت نیاز و خرید به بازار مراجعه کرده و به فکر سلامتی مغازه‌داران نیز باشند.
یکی از پارچه فروشان بازار بیرجند نیز در این خصوص، گفت: در حال حاضر و با توجه به این‌که شیوع بیماری کرونا در استان کاهش پیدا کرده از مردم درخواست می‌کنم در صورت اجبار و خرید ضروری به بازار مراجعه کنند.
وی افزود: در سایر موارد نیز تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند و از رفت و آمدهای غیرضروری خودداری کنند تا مجدد شاهد برگشت شرایط استان به شرایط بحرانی نباشیم.
این پارچه فروش با بیان این‌که ویروس کرونا همه جا هست، عنوان کرد: بازار بیرجند یا مغازه‌ها کانون شیوع بیماری کرونا نبود بلکه طبق اظهارات مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، دورهمی‌های خانوادگی یکی از دلایل افزایش شیوع کرونا بود. با این شرایط نیز بازاریان و کسبه استان طرح محدودیت دو هفته‌ای فعالیت را پذیرفتند. اما آیا مردم در این دو هفته به فکر سلامتی خود بوده و دورهمی‌های خانوادگی را تعطیل کردند؟
مردم برای کار ضروری ار خانه خارج شوند
وی اظهار کرد: سلامت و جان مردم برای بازاریان از کسب درآمد مهمتر است اما وقتی ما به فکر مردم هستیم توقع داریم مردم نیز به فکر ما باشند و در صورت خرید به بازار مراجعه کنند نه برای وقت گذارانی، سرگرمی و تفریح.
احمدی یکی دیگر از مغازه‌داران بیرجندی نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: با توجه به در پیش بودن شب یلدا باید به گونه‌ای اطلاع رسانی شود که مردم امسال دورهمی شب یلدا را نداشته باشند.
وی افزود: البته طی این یک هفته‌ای که کسبه مشغول به فعالیت شدند شاهد حضور مردم در بازار و خرید آجیل و پوشاک بودم که به نظر می‌رسد برای شب یلدا باشد اما بهتر است امسال هر خانواده شب یلدا را به تنهایی و به دور از جمعیت زیاد برگزار کنند.
این مغازه‌دار با بیان این‌که وجود ویروس کرونا در بازار و مغازه‌ها و … بهانه‌ای برای تعطیلی مغازه‌ها بود، عنوان کرد: طی دو هفته محدودیت‌های برخی از مشاغل، حضور مردم در سطح شهر کاهش زیادی نداشت و تنها کسبه برای دو هفته و برای چندمین بار از فعالیت محدود شدند و در این شرایط سخت اقتصادی بر ضررهای چند ماهه‌شان افزوده شد.
با توجه به در پیش بودن شب یلدا و رسم ایرانی‌ها برای این شب پیشنهاد می‌شود مردم برای حفظ سلامتی خودشان و خانواده امسال شب یلدا را به صورت مجازی برگزار کرده و از دورهمی‌های خانوادگی پرهیز شود.
دورهمی شب یلدا مجازی برگزار شود
سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز طی سفر به خراسان‌جنوبی و حضور در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا از مردم درخواست کرد امسال همان گونه که مردم، ۱۳ به در را در خانه ماندند، شب یلدا نیز در خانه بمانند و دورهمی خانوادگی نداشته باشند.
وی با بیان این‌که باید از میزان مرگ و میرها بکاهیم، افزود: یک مرگ در خراسان جنوبی به اندازه چندین مرگ در نقاط دیگر کشور برای ما فرق می‌کند.
حمید ملانوری استاندار خراسان‌جنوبی نیز بر مجازی برگزار شدن دورهمی‌های شب یلدا تاکید کرد و گفت: این اتفاق به ما کمک می‌کند که به زودی شاهد شکست قطعی ویروس در استان باشیم.
وی افزود: با همراهی مردم و تعامل همه حوزه‌ها، فعلاً شرایط خوبی داریم و لازم است این تعاملات ادامه پیدا کند.
استاندار خراسان‌جنوبی ضمن تشکر از همه اقشار و گروه‌ها در همراهی با مصوبات ستاد کرونا، تأکید کرد: با وجود این که محدودیت‌ها ضرر و زیان‌هایی به همراه داشت اما با اقبال عمومی مواجه شد.
ملانوری به تغییر رنگ شهرهای استان اشاره و بیان کرد: تا قبل از اعمال محدودیت‌های هوشمند، آمار ابتلا و فوتی‌ها جدی و بسیار نگران کننده بود.
کاهش آمار بیماران کرونایی در پی اجرای طرح شهید سلیمانی
وی افزود: این که مدت‌ها استان در صدر اخبار و گزارش‌ها بود، نگرانی و اضطراب ایجاد می‌کرد اما با مصوبات ستاد و اجرای طرح شهید سلیمانی، این آمار کاهش پیدا کرد.
برای کاهش شیوع بیماری کرونا در استان خراسان‌جنوبی جهادگران بسیجی با اجرای طرح شهید سلیمانی و پایش بیماران کرونایی در شناسایی و پیگیری روند درمان آن‌ها نقش بسیار مهمی داشتند.
اجرای طرح ناظران سلامت هلال احمر
علاوه بر این هلال احمر خراسان جنوبی نیز طرح ناظران سلامت را برای قطع چرخه انتقال ویروس کرونا تا پایان آذر ماه اجرا می‌کند.
به گفته محمدرضا رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی این طرح با هدف کنترل و نظارت بر حسن اجرای پروتکل‌های بهداشتی در سطح اماکن عمومی و گروه‌های شغلی فعال اجرا می‌شود.
وی بیان کرد: از اصناف و شهروندان خواستاریم با رعایت بایدها و نبایدهای بهداشتی و پایبندی به محدودیت‌های کرونایی اعمال شده در کنترل و مهار ویروس کرونا مدافعان سلامت را یاری کنند.
بنابراین گزارش؛ اکنون که کادر درمان، نیروهای نظامی و انتظامی، اصناف، بسیجیان، هلال احمر و سایر نهادها برای قطع چرخه انتقال ویروس کرونا همکاری می‌کنند لازم است مردم نیز برای حفظ سلامتی خود و قطع این چرخه نهایت همکاری را داشته باشند.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۹/ ۴