پاسخی به سؤالات مردم در زمینه سهام عدالت؛

لزوم دریافت کد بورسی برای دریافت سود سهام عدالت/ اولین سود سهام عدالت قبل از نوروز واریز می‌شود

برخی از مردم از نحوه دریافت سود سهام عدالت و اهمیت دریافت کد بورسی و همچنین از ماهیت پیامک‌های دریافتی، اطلاعی ندارند. در این خصوص یکی از مسئولان اقتصادی خراسان جنوبی گفت: افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند باید برای دریافت سود سهام عدالت و برگزاری مجمع عمومی شرکت استانی، کد بورسی دریافت کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سهام عدالت یکی از خدمات مثبت دولت نهم و دهم برای دهک‌های پایین جامعه بود که اکنون مزیت آن بر مردم مشهود شده است. در واقع طی سال‌های گذشته مردم با مفهوم سهام عدالت آشنایی نداشتند و تنها برداشت آنها؛ همان سودهای مختصری بود که هر از گاهی به حساب آنها واریز می شد. اما از اوایل سال جاری که موضوع انتخاب روش مستقیم یا غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت مطرح شد، تازه شصتشان خبردار شد که چه سرمایه و پس انداز با ارزشی دارند که از آن اطلاعی نداشته‌اند. در این زمان، باز برخی از مردم هیچ اطلاعاتی در خصوص انتخاب روش مستقیم یا غیرمستقیم نداشتند که این موضوع ناشی از پایین بودن سطح دانش بورسی آن ها بود. البته بسیاری از مردم از جمله آن پیرمرد و پیرزن روستایی که هیچ سررشته‌ای در این خصوص نداشتند، حق هم داشتند که از واژه های قلمبه و سلمبه بازار بورس سردرنیاورند.
هم‌اکنون بسیاری از افراد تنها از با ارزش بودن سهام خود اطلاع دارند و برای مدیریت آن ناتوان هستند. به همین دلیل انتخاب روش غیرمستقیم برای این دسته از افراد مناسب‌تر است، چراکه شرکت های سرمایه گذاری، سهام آنها را مدیریت کرده و سود به دست آمده را به حساب بانکی آنها واریز می کنند.
در این خصوص مدتی است پیامک هایی مبنی بر ثبت نام در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان)، برای سهام داران سهام عدالت ارسال می شود. اما باز هم چون اطلاع‌رسانی‌های لازم و گسترده انجام نشده است، برخی از مردم آن را جدی نگرفته و برخی نیز سردرگم مانده‌اند.
مسئولان موضوع بورس را تبیین کنند
علی‌آبادی یکی از شهروندان بیرجندی در این خصوص اظهار کرد: بنده چندین بار پیامکی مبنی بر ثبت نام در سامانه سجام دریافت کرده ام، اما چون هیچ اطلاعی در این زمینه نداشته ام، تصورم بر این بوده که این پیامک ها فقط جنبه تبلیغاتی دارد و به همین دلیل نسبت به آن بی توجه بوده و اقدامی نکرده ام.
وی افزود: متاسفانه این موضوع نشأت گرفته از اطلاع رسانی ضعیف مسئولان است. از طرف دیگر موضوع بورس و مباحث مربوط به آن؛ یک موضوع تخصصی است که فهم آن برای برخی از مردم جامعه غیرقابل درک و سخت است.
وی تاکید کرد: در این خصوص بهتر است مسئولان اصل موضوع سهام عدالت و آنچه که مردم باید انجام دهند را با زبان شیوا تبیین کرده و از بیان مطالب حاشیه ای که جز درگیری و شلوغی ذهن، عایدی ندارد، خودداری کنند.
انتخاب مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت توسط ۷۰ درصد سهام‌داران استان
محمد بهروزی معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: در خراسان جنوبی حدود ۶۴۷ هزار نفر سهام‌دار قطعی سهام عدالت هستند که از این تعداد ۴۶۰ هزار نفر روش غیرمستقیم و ۱۸۹ هزار نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اند. در واقع ۷۰ درصد روش غیرمستقیم و ۳۰ درصد روش مستقیم را برگزیده اند.
وی افزود: کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، در واقع سهام داران شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی هستند و این شرکت به نمایندگی از آنها امکان خرید و فروش و کسب سود سهامشان را دارد اما خودشان امکان خرید و فروش مستقیم سهام شرکت های سرمایه پذیر را ندارند.
فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی در بورس با نماد “وسخراج”/ بالاترین قیمت سهام عدالت مربوط به شرکت سرمایه گذاری خراسان جنوبی است
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی سود سهام را هم از محل سود شرکت های سرمایه پذیر در بورس و هم از محل سایر فعالیت های شرکت، کسب کرده و در اختیار سهام داران خواهد گذشت.
بهروزی بیان کرد: شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت خراسان جنوبی با نام “وسخراج” در بورس اوراق بهادار فعالیت می کند که به عنوان اولین شرکت استانی وارد بازار سرمایه شده و قابلیت معامله در بورس را پیدا کرده است. اکنون این شرکت؛ در بین شرکت های سرمایه گذاری استانی، بالاترین قیمت سهام را دارد.
وی با بیان اینکه هم اکنون شرکت سهام عدالت خراسان جنوبی توسط هیئت موسس اداره می شود، اظهار کرد: برای انتفاع سهام داران از سود سهام عدالت، باید مجمع عمومی این شرکت سرمایه گذاری برگزار و هیئت مدیره انتخاب شود تا بتواند در مورد سیاست های تقسیم سود سهام برنامه ریزی کند.
لزوم ثبت نام در سایت سجام برای دریافت سود سهام عدالت/ تلاش برای واریز سود قبل از نوروز
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی تشریح کرد: برای برگزاری مجمع عمومی و انتخاب هیئت مدیره، باید سهامداران شرکت در سامانه سجام ثبت نام و کد بورسی دریافت کنند تا بتوانند به صورت الکترونیکی در این مجمع شرکت و به افراد مورد نظر خود رأی دهند و پس از آن از سود سهام عدالت خود بهره مند شوند.
بهروزی تاکید کرد: برای برگزاری مجمع عمومی شرکت سهام عدالت خراسان جنوبی، باید تعداد افرادی که کد بورسی دریافت کرده اند افزایش پیدا کرده و اکثریت مطلق سهام داران در این جلسه شرکت کرده و رأی دهند. در این خصوص لینک جلسه مجمع برای سهام داران پیامک می شود تا بتوانند با ورود به آن به صورت مجازی در جلسه حضور پیدا کنند.
وی تصریح کرد: اگر تعداد افرادی که باید کد بورسی دریافت کنند، افزایش یابد و برای برگزاری جلسه مجمع عمومی به حد نصاب برسد، به زودی مجمع عمومی شرکت برگزار خواهد شد و تلاش می شود تا اولین سود سهام عدالت، قبل از نوروز ۱۴۰۰ به حساب سهام داران واریز شود.
امکان عدم‌بهره‌مندی از سود سهام عدالت برای افرادی که کد بورسی ندارند/ ثبت نام ۲۲۰ هزار سهام‌دار در سجام
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه افرادی که کد بورسی دریافت نکرده اند ممکن است نتوانند سود سهام عدالت خود را دریافت کنند، گفت: در واقع سود سهام عدالت به شماره حساب بانکی واریز می شود که در سامانه سجام ثبت می شود. به همین دلیل افرادی که در این سامانه ثبت نام نکرده اند، از دریافت سود خود بی‌بهره خواهند بود.
بهروزی با بیان اینکه افرادی که روش مستقیم را برای سهام عدالت انتخاب کرده اند، نیازی به ثبت نام و دریافت کد بورسی ندارند، گفت: از تعداد سهام دارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، تاکنون بیش از ۲۲۰ هزار نفر کد بورسی خود را دریافت کرده و بیش از ۲۳۰ هزار نفر دیگر هنوز در این خصوص اقدام نکرده اند.
فراهم‌شدن امکان ثبت‌نام غیرحضوری از طریق گوشی موبایل/ نگران هجوم مردم به دفاتر پیشخوان هستیم
وی گفت: خوشبختانه هم‌اکنون امکان ثبت نام غیرحضوری در سایت سجام فراهم شده است و افراد می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی sejam.ir ثبت نام کرده و به صورت الکترونیکی احراز هویت شوند.
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا، برای ثبت نام اصلا نیازی به حضور افراد در دفاتر پیشخوان و پست بانک ها نیست. اکنون دغدغه و نگرانی اصلی ما هجوم مردم به این دفاتر است، در حالی که از طریق لپ‌تاپ یا گوشی موبایل، به راحتی امکان ثبت نام وجود دارد.
بهروزی یادآور شد: افرادی که امکان ثبت نام از طریق لپ‌تاپ و گوشی ندارند، اصلا لازم نیست برای ثبت نام کد بورسی خود را در معرض خطر کرونا قرار دهند، بلکه می توانند صبر کرده و در فاز بعدی ثبت نام خود را انجام دهند.
وی در خصوص میزان اطلاع رسانی در خصوص اقدام سهام داران سهام عدالت برای دریافت کد بورسی، گفت: تاکنون در این خصوص اقدامات متعددی از جمله انتشار اطلاعیه، مصاحبه با رادیو و تلویزیون، برگزاری جلسه با فرمانداری های تمام شهرستان های استان، مکاتبه و اعلام آمادگی به دفاتر پیشخوان و پست بانک ها و … انجام شده و تمامی امکانات سخت افزاری، نرم افزاری و زیرساخت ها آماده شده است.
قیمت بیشتر سهام عدالت در روش غیرمستقیم/ تاکید بر رعایت فرهنگ سهام‌داری
معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه هم‌اکنون در بازار بورس؛ قیمت سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، بالاتر از سهام عدالت افرادی است که روش مستقیم را انتخاب کرده اند، یادآور شد: هم اکنون امکان فروش ۶۰ درصد سهام عدالت برای سهام داران وجود دارد، اما چون اکنون بازار مقداری ملتهب و قیمت سهام افت کرده است، به سهام داران توصیه می کنم سهام خود را نفروشند. البته توصیه بنده این است که در زمان سبز بودن بازار بورس هم از فروش این سهام با ارزش خودداری شود.
بهروزی تصریح کرد: سهام داران باید فرهنگ سهام داری را یاد بگیرند و در مقابل التهابات بازار صبر و تحمل داشته و با رفتارهای هیجانی خود مشکلات بازار بورس را بیشتر نکنند. در واقع بازار بورس محل سرمایه گذاری است نه سود کوتاه مدت، البته که سهام دارانی که سرمایه گذاری بلند مدت کرده و صبوری می کنند، سودهای خوبی هم می برند.
انتهای پیام/۷َ/ ۳۹/ ۴