نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:

لزوم رعایت اصل عدالت و بی‌طرفی در انتخابات

خسروی با بیان این‌که در انتخابات قانون، اصل عدالت و بی‌طرفی ملاک است گفت: مسائل قومی، حزبی، جناحی، همشهری گری و ... نباید در انتخابات دخالت داشته باشد، بلکه اصل باید اجرای قانون باشد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی، پیش از ظهر امروز در افتتاحیه کارگاه آموزشی فعالیت های نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، اظهارکرد: انتخابات به عنوان یکی از ارکان مهم تصمیم گیری نظام جمهوری اسلامی مورد تاکید قرار دارد.
وی افزود: کار اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر عهده وزارت کشور و کار نظارت بر انتخابات هم بر عهده مجلس شورای اسلامی است. بر همین اساس جلسه هیئت نظارت بر انتخابات در تهران برگزار شد و مجلس شورای اسلامی از هر استان، سه نفر را به عنوان هیئت یا هیئت های عالی نظارت بر انتخابات استانی تعیین کرد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در خراسان جنوبی بنده و آقای اسحاقی و حجت الاسلام والمسلمین نصیرایی، به عنوان هیئت نظارت بر انتخابات، همکاری خواهیم کرد. آقای نخعی نماینده حوزه انتخابیان نهبندان و سربیشه هم به عنوان بازرس، همکاری خواهد کرد.
خسروی بیان کرد: در برگزاری انتخابات، باید نهایت همکاری با مسئولان اجرایی در وزارت کشور انجام شود، چرا که بر اساس حدیث « یدالله مع الجماعه» قطعا لطف خداوند با کار گروهی و همکاری است.
وی با تاکید بر جدی گرفتن آموزش ها، گفت: ضروری است که ناظرین بر انتخابات، بخشنامه اجرایی انتخابات شوراها را چندین بار مطالعه کنند. همچنین اگر هنوز بخشنامه به دست ناظرین در شهرستان ها و روستاها نرسیده است، باید در اسرع وقت در اختیارشان قرار داده شود تا مورد استفاده و عمل قرار گیرد.
لزوم حفاظت از پرونده ها
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی ادامه داد: حفاظت از پرونده ها و اسناد نیز مورد مهم دیگری است که به دلیل حق الناس بودن و همچنین اینکه در نهایت همه پرونده ها به تهران ارسال می شود، مورد تاکید است.
خسروی با تاکید بر مراعات جدی عدالت و بی طرفی در انتخابات، افزود: اجرای عدل مطلق نیازمند شخصیتی مثل حضرت علی (ع) دارد، اما ما هم باید در حد وسع و توانایی خودمان، اصل بی طرفی و عدالت را اجرا کنیم.
وی گفت: همینطور در ماده ۸ بخشنامه آمده است که اگر اصل بی طرفی و عدالت مراعات نشود، بر اساس قانون؛ هیئت نظارت مافوق اختیار جایگزین کردن افراد را دارد.
نادیده گرفتن مسائل قومی و جناحی در انتخابات
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسائل قومی، حزبی، جناحی، همشهری گری و … نباید در انتخابات دخالت داشته باشد، بلکه اصل باید اجرای قانون باشد.
خسروی اظهارکرد: بررسی و تایید یا رد صلاحیت افرادی که از امروز ثبت نام می کنند، باید بر اساس موارد قانونی معتبر و دلایل قابل تکیه باشد. در این خصوص باید اصل بر حسن ظن باشد، مگر اینکه برخلاف این مطلب، مدارک و اسناد محکمی به دست آید.
وی با تاکید بر حفظ اسرار افراد ثبت نام کننده، گفت: از امروز پرونده های افراد به دست شما می رسد و از اسراری آگاه خواهید شد، اما اسرار مردم مهم است و باید حرمت و آبروی افراد حفظ شود. در این خصوص امام صادق(ع) فرمودند: « سِر شما خون شما است.»
خسروی ادامه داد: مقام معظم رهبری از همان ابتدای سکانداری این مملکت، خواسته اولشان را حضور باشکوه در انتخابات و بعد از آن انتخاب اصلح، مطرح کرده اند، چرا که بخشی از حل مشکلات کشور، در گرو حضور در انتخابات است.
وی با بیان اینکه به نظر می آید برخی از شوراهایی که گذشت، امتحان خوبی پس ندادند، افزود: یکی از دلایل این موضوع عدم بررسی درست صلاحیت و یا هم عدم اعمال موارد بررسی شده بوده است. اما امیدواریم این بار هم انتخاباتی پرشور و با انتخاب اصلح داشته باشیم تا مردم بهره مند شوند.
انتهای پیام/ ۷ /۳