ازدواج و موانع پیش پای جوانان؛

لزوم فرهنگ‌سازی ازدواج آسان/ ایده‌آل‌هایی نامناسب که آرامش را بر هم می‌زند

ازدواج امر مهمی است اما شرایط اقتصادی امروز جامعه و همچنین چشم و هم چشمی‌ها باعث شده تا بسیاری از جوانان و افراد در شرف ازدواج در پیشقدمی به این امر ضروری دچار واهمه یا تردید ‌شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ازدواج، امر و سنت بسیار مقدسی است که دین مبین اسلام بسیار بر آن تاکید کرده و حتی بزرگان دینی نیز سفارش و توصیه‌های بسیاری در این رابطه بیان کرده‌اند، اما این موضوع بسیار مهم و حیاتی طی سال‌های اخیر با چالش‌هایی مواجه شده و مشکلات و موانعی نیز سر راه جوانان در این رابطه ایجاد شده است.
موضوع ازدواج به قدری اهمیت دارد که پیامبر گرامی اسلام(ص) از آن به عنوان کامل کننده دین انسان یاد کرده و می‌فرماید: کسی که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است. این حدیث گهربار اهمیت بسیار والای ازدواج را نمایان کرده و بر انجام این امر مبارک توسط مسلمانان تاکید می‌کند.
اما شرایط اقتصادی امروز جامعه و همچنین چشم و هم چشمی‌ها و توقعات بالا و سایر علل فرهنگی و اجتماعی باعث شده تا بسیاری از جوانان و افراد در شرف ازدواج در پیشقدمی به این امر ضروری دچار واهمه یا تردید ‌شوند.
شرایط اقتصادی، عدم اشتغال، نداشتن مسکن و خودرو، ادامه تحصیل و کسب مدارج عالیه، تهیه جهیزیه‌های سنگین، چشم‌وهم چشمی در برگزاری مراسم با هزینه‌های بالا، شرایط سخت دریافت تسهیلات ازدواج و … همگی موانعی است که علاوه بر جامعه و دولت، خانواده‌ها و خود جوانان برای ازدواج به وجود آورده‌اند و بعضا به هیچ وجه حاضر به حذف این موانع نبوده بلکه برخی افراد این موانع را به عنوان معیار و ملاک برای ازدواج در نظر گرفته‌اند.
حجت‌الاسلام و المسلمین علیجان دلدار کارشناس مذهبی در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: ازدواج یک وظیفه‌ای است که چند گروه در آن نقش و دخالت دارند.
وی افزود: یکی از گروه‌هایی که در ازدواج نقش دارد، خانواده‌ها هستند. خانواده‌ها وظیفه دارند زمانی‌که فرزندان آنها به سن ازدواج رسیدند، زمینه ازدواج را برای آنها فراهم کنند.
کارشناس مذهبی بیان کرد: دولت یکی دیگر از گروه‌هایی است که در امر ازدواج نقش دارد؛ دولت وظیفه دارد زمینه ازدواج جوانان را فراهم کند و این زمینه‌ها می‌تواند مباحث شغلی، تسهیلات، جهزیه و … باشد.
حجت‌الاسلام دلدار عنوان کرد: گروه دیگری که در ازدواج نقش دارند خود جوانان هستند اما جوانان در بحث ازدواج موانعی از جمله اشتغال، هزینه‌های بالای زندگی از جهیزیه‌های گران قیمت گرفته تا هزینه‌های سنگین مراسم، مسکن و … را پیش پای خود می‌بینند که این موانع باعث تردید جوانان در امر ازدواج می‌شود.
وی اظهار کرد: گروه چهارمی در بحث ازدواج نقش دارد و آن هم جامعه و مردم هستند؛ هر کسی در بین فامیل و اقوام اگر کاری از دستش برای واسطه گری ازدواج بر می‌آید و می‌تواند شرایط ازدواج را برای دو نفر تسهیل کند و کمک کند نیز در امر مهم ازدواج وظیفه دارد.
کارشناس مذهبی بیان کرد: گروه دیگری که در بحث ازدواج نقش دارند رسانه، روحانیت و در مجموع تمام اقشاری که تریبون در دست دارند، هستند.
ازدواج آسان فرهنگ‌سازی شود
حجت‌الاسلام دلدار ادامه داد: رسانه و روحانیت باید برای ازدواج آسان فرهنگ‌سازی کنند.
وی در خصوص نقش پدر و مادرها در امر ازدواج فرزندان بیان کرد: گاهی اوقات نگاه‌های اشتباهی وجود دارد که این نگاه‌های اشتباه به جای این‌که جوانان را به امر ازدواج ترغیب کند بیشتر سنگ جلوی پای آنها می‌گذارد و شرط‌هایی را از جمله شاغل بودن، فلان شغل را داشتن، مسکن و خودرو داشتن و … مطرح می‌کنند و بعضا خانواده‌های دختران درخواست و توقعات غیرمنطقی از خانواده‌های پسران دارند که این توقعات بر خلاف فرهنگ اسلامی ما است.
کارشناس مذهبی افزود: در فرهنگ اسلامی ازدواج نیاز فرد را تامین می‌کند و بلوغ تعیین کننده است؛ یعنی وقتی که فرد از نظر غریزی، عاطفی، روحی، اجتماعی و اقتصادی به بلوغ رسید آن موقع می‌توان زمینه ازدواج وی را فراهم کرد.
حجت‌الاسلام دلدار اظهار کرد: متاسفانه در شرایط فعلی جامعه و به واسطه وجود فضای مجازی کنترل نشده از نظر غریزی، فشارهای بسیار سنگینی نسبت به جوانان ایجاد می‌شود.
توجه به ملاک‌های اصلی و درست برای ازدواج
وی تصریح کرد: پدر و مادر وظیفه دارند به ملاک‌های اصلی و درست برای ازدواج فرزندان خود توجه داشته باشند.
کارشناس مذهبی در مورد نقش جوانان در امر ازدواج، بیان کرد: متأسفانه در بین جوانان نیز نگاه و بینش‌هایی وجود دارد که درست نیست؛ جوانان حاضر هستند مسیرهای اشتباه و گناه آلود را بروند اما وارد مسیر صحیح نمی‌شوند.
حجت‌الاسلام دلدار به موانع پیش پای جوانان در بحث ازدواج اشاره کرد و گفت: یکی از موانع مباحث اقتصادی، فقر و نداری است اما اگر جوانی به سن ازدواج رسید و به دلیل مسائل مالی ازدواج نکند باید بداند که با ازدواج کردن خداوند او را از فضل خود بی‌نیاز خواهد کرد چراکه خداوند روزی‌دهنده است.
وی اظهار کرد: اگر جوانی که قرار است ازدواج کند فرد تنبل و تن‌پروری نباشد و جسارت کار کردن داشته باشد قطعا خداوند به او کمک خواهد کرد و او توانایی اداره یک زندگی را داشته و قابل اعتماد است.
کارشناس مذهبی گفت: جوانان معتقد هستند تا از نظر مالی به رفاه کامل نرسند ازدواج نمی‌کنند در حالی که برعکس است و جوان تا ازدواج نکند از نظر اقتصادی به ثبات نخواهد رسید پس باید مطمئن باشد که پس از ازدواج از نظر اقتصادی به ثبات خواهد رسید.
حجت‌الاسلام دلدار ادامه داد: تجربه ثابت کرده است جوانان تا زمانی‌که ازدواج نکنند هرچه در آمد داشته باشند خرج خواهد شد اما اگر ازدواج کنند، زن با مدیریت صحیح می‌تواند زندگی را به ثبات اقتصادی برساند.
اهمیت توجه به ملاک‌های شرعی در ازدواج
وی با بیان این‌که ملاک‌های شرعی در ازدواج بسیار مهم است، تاکید کرد: اگر به ملاک‌های شرعی توجه شود بسیاری از موانع از پیش پای جوانان برداشته می‌شود و می‌توانند ازدواج کنند.
کارشناس مذهبی بیان کرد: در بحث توقعات و انتظارات نیز، خانواده‌های دختر و پسر و خود طرفین باید در بسیاری از توقعات خود تجدیدنظر کنند چراکه برخی از توقعات، نابجا و صرفا تجملاتی است.
حجت‌الاسلام دلدار عنوان کرد: جوانانی که در شرایط کنونی قرار است تشکیل خانواده دهند نباید خودشان را با افرادی که چندین سال است ازدواج کرده و صاحب همه چیز شده‌اند مقایسه کنند چراکه این فردی که در حال حاضر همه چیز در زندگی دارد ابتدای ازدواج چیز زیادی نداشته و کم‌کم با کار و تلاش و صبر توانسته به این امکانات برسد.
وی تصریح کرد: اگر زوجین قانع باشند و تامین نیازهای غریزی و عاطفی برای آنها ملاک باشد قطعا از چشم و هم چشمی، تجمل‌گرایی، مقایسه زندگی خود با دیگران، تامین جهزیه‌های سنگین و … منصرف خواهند شد.
کارشناس مذهبی گفت: شرایط در جامعه به گونه‌ای است که امر ازدواج را سخت کرده است و این شرایط باید از بین برود؛ برای نمونه برخی از خانواده‌های پسر توقعاتی در بحث تامین جهزیه از خانواده دختر را دارند که اصلا منطقی و عقلانی نیست.
ساده زیستی، آسایش و آرامش مهمترین مسائلی که در ازدواج اهمیت دارد
حجت‌الاسلام دلدار بیان کرد: جوانان باید در زندگی به ساده زیستی، آسایش و آرامش توجه داشته باشند و از بسیاری از مسائلی که حقیقی نیست چشم‌پوشی کنند.
وی با بیان این‌که مشکلات اقتصادی یکی از موانع ازدواج است، اظهار کرد: مشکلات اقتصادی همیشه در جامعه بوده و است و فقط شدت و کاهش آن متفاوت است. در حال حاضر که مشکلات اقتصادی در اوج است آنچه بیش از مشکلات اقتصادی وجود دارد جو روانی به وجود آمده ناشی از مسائل اقتصادی است که جوانان را نگران کرده و جوان ترجیح می‌دهد مجرد بماند و نیازهای مالی‌اش توسط پدر تامین شود.
کارشناس مذهبی تصریح کرد: پدر و مادر وظیفه دارند فرزندان را به ویژه فرزند پسر را مستقل و با اعتماد به نفس بار بیاورند که وقتی به سن ازدواج رسید بتواند از وابستگی مالی به پدر جدا شود.
نقش فضای مجازی در ازدواج
حجت‌الاسلام دلدار در مورد نقش و تأثیراتی که فضای مجازی روی تفکرات جوانان در بحث ازدواج دارد، عنوان کرد: فضای مجازی سعی می‌کند با جو روانی که ایجاد می‌کند تاثیرات منفی زیادی روی مخاطب به ویژه جوانان بگذارد چراکه تاثیرات منفی فضای مجازی از تاثیرات مثبت آن بسیار بیشتر است.
وی با بیان این‌که فضای مجازی قابل کنترل نیست، تاکید کرد: افراد متعهد و معتقد نیز باید با حضور در فضای مجازی فعالیت‌های مثبتی داشته باشند، ملاک‌های واقعی و حقیقی، زندگی‌های موفق، تجربه‌های بزرگترها، زندگی‌های ساده نخبه‌ها و زندگی در کنار تحصیل، توجه به سیره شهدا در امر ازدواج و … را معرفی کنند.
چشم‌وهم چشمی بلای خانمان‌سوزی که جوانان را نابود می‌کند
کارشناس مذهبی در مورد چشم و هم چشمی و به نمایش گذاشتن زندگی در فضای مجازی، افزود: چشم و هم چشمی‌های بی‌مبنا بلای خانمان سوزی است که هم روی خانواده‌ها فشار آورده و هم جوانان را نابود می‌کند.
حجت‌الاسلام دلدار با بیان این‌که برخی از جوانان به مبانی دینی گرایش کمتری دارند و به آن توجه نمی‌کنند، گفت: عدم توجه به مبانی دینی باعث ایجاد تجملات، توقعات بیجا، نگاه‌های ناصحیح خانواده‌ها و خود جوانان، موانعی که خانواده‌ها ایجاد می‌کنند، ذهنیت‌های ناصحیح، عدم وجود روحیه قناعت در زندگی و … خواهد شد که تمام این موارد به نفع جوانان نیست و نیاز به تجدید نظر دارد.
مهدی قناد معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: ورزش و جوانان در خصوص برنامه‌های ارتقا، توسعه و ترويج فرهنگ ازدواج آسان، آگاهانه، به هنگام و پايدار اقدامات زیادی انجام داده و می‌دهد.
وی افزود: در راستای ارتقای ظرفيت‌های آموزش و آگاهی بخشی، طی بخشنامه‌ای هیئت وزیران، وزارت ورزش و جوانان را به عنوان متولی اصلی آموزش‌های قبل از ازدواج انتخاب کرده است.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی بیان کرد: اداره کل ورزش و جوانان استان با هدف نهادینه سازی آموزش پیش از ازدواج به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در بروز آسیب‌های اجتماعی به ویژه طلاق، افزایش دانش و بینش جوانان در آستانه ازدواج در امر انتخاب همسر مناسب و کمک به فرآیند تصمیمگیری جوانان در آستانه ازدواج تمهیداتی را در خصوص برگزاری کارگاه‌های آموزشی در تمامی شهرستان‌های استان اندیشیده است.
قناد عنوان کرد: با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا، برگزاری کارگاه‌ها به صورت حضوری و غیرحضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با تعداد حداقل شرکت کنندگان تا ۳۰ نفر توسط مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده و سمن‌های فرهنگی و اجتماعی، ازدواج و خانواده در حال برگزاری است.
وی از برگزاری ۳۴ کارگاه آموزشی در زمینه ازدواج و خانواده از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: این کارگاه‌ها با موضوعات گذشت و بخشش در روابط زوجین، روابط موثر زوجین، هم سویی و سازگاری پس از ازدواج، مهارت‌های پیش از ازدواج، فنون و تکنیک‌های برقراری ارتباط، ازدواج موفق و آسان، مهارت اساسی زندگی، علائم هشداردهنده خیانت و تاثیر شبکه‌های مجازی در زندگی زوجین است.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی در مورد ارتقای فرهنگ مشاوره در جامعه و ساماندهی مراكز تخصصی، اظهار کرد: با توجه به این امر مجوز فعالیت‌های مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده با همکاری سازمان نظام روان‌شناسی و وزارت ورزش و جوانان به موجب ترویج فرهنگ مشاوره ازدواج و ایجاد زمینه اشتغال پایدار برای فارغ التحصیلان رشته مشاوره و روان شناسی و رشته‌های مرتبط صادر می‌شود.
ثبت دو مرکز تخصصی حوزه ازدواج و خانواده در خراسان جنوبی
قناد ادامه داد: استان خراسان‌جنوبی توانسته است دو مرکز تخصصی حوزه ازدواج و خانواده را در مرکز استان متشکل از روانشناسان، مشاوران متخصص و متعهد و مشاور دینی به جوانان و خانواده‌ها در خصوص یادگیری مهارت‌های زندگی مشترک، توانمندی در زندگی، پیشگیری از طلاق و مشاوره‌های پیش از طلاق را به نام‌های نسیم شرق و مشکات به ثبت برساند. همچنین پیگیری در خصوص سه مرکز تخصصی دیگر در حال انجام است.
وی از مراجعه تعداد ۶۰۴ نفر از ابتدای سال تاکنون به این مراکز خبر داد و گفت: ۹۴۵ مورد خدمات مشاوره در موضوعات روانی، پیشگیری از آسیب‌ها، پیش از ازدواج و مهارت‌های زندگی انجام شده است.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی در مورد تهيه توليدات سمعی و بصری در حوزه ازدواج، خاطرنشان کرد: با هدف ایجاد انگیزه در تولیدکنندگان محصولات فرهنگی چند رسانه‌ای در استان و تدوین محتوای آموزشی و فرهنگی مناسب در فضای مجازی در راستای افزایش آگاهی و بصیرت‌دهی به جوانان، زوجین جوان و خانواده‌ها، فراخوان حمایت از تولیدات فرهنگی و رسانه‌ای در قالب موشن گرافی، اینفوگرافی، کاریکاتور، پوستر، کتابچه دیجیتالی و … در موضوعات ازدواج و خانواده و آسیب‌های اجتماعی مرتبط با مسائل روز جوانان، ازدواج و خانواده، کنترل و کاهش طلاق، فرزندآوری و افزایش جمعیت، عفاف در خانواده، فرهنگسازی مشاوره ازدواج و خانواده، سبک زندگی، سلامت، آسیب‌های فضای مجازی و … منتشر شده است.
قناد افزود: پس از دریافت چندین طرح از سوی علاقه‌مندان و برگزاری شورای داوری طرح‌ها با حضور صاحب نظران و متخصصان این عرصه، ۴ طرح پذیرفته و تایید نهایی وزارت ورزش و جوانان را به خود اختصاص داده است.
وی در مورد بهره‌گيری از ظرفيت‌های قانونی برای توسعه ازدواج، عنوان کرد: در اجرای ماده ۴۱ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور و به استناد بند ۵ تصویب نامه جلسه شورای عالی جوانان با هدف هم افزایی فعالیت‌های دستگاه‌ها و پیگیری و نظارت بر اجرای دقیق برنامه در سطح استان‌ها، آیین نامه ستاد استانی ساماندهی امور جوانان تصویب شد که این ستاد در سطح استانی با ریاست استاندار و در سطح شهرستانی به ریاست فرماندار هر شهرستان برگزار می‌شود.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی عنوان کرد: در این راستا یک ستاد استانی برگزار، ۱۳ مصوبه تصویب و ۲۰ ستاد شهرستانی با موضوع ازدواج جوانان از ابتدای سال تاکنون مصوبات آن به دستگاه‌های اجرایی مرتبط ابلاغ شده است.
قناد از اجرای طرح مجمع خیرین ازدواج خبر داد و افزود: این طرح با هدف شناسایی، ساماندهی و هماهنگی ظرفیت‌های موجود در بخش‌های خیرین حوزه ازدواج، حساس سازی جامعه خیرین با رویکرد نهادینه نمودن نقش و جایگاه ازدواج و خانواده در جامعه، اشاعه فرهنگ مشارکت و جلب کمک‌های مردمی و خیرین، نشست‌های جداگانه با خیرین استانی جهت سوق دادن ورود به عرصه ازدواج و جلب مشارکت در این زمینه، ارسال دستورالعمل راه‌اندازی مجمع خیرین ازدواج به تمامی شهرستان‌ها و مطرح کردن ضرورت تشکیل مجمع خیرین ازدواج استانی و شهرستانی در ستادهای ساماندهی امور جوانان استان و شهرستان ها از عمده فعالیت‌های در حال انجام این اداره کل است.
وی در مورد رصد وضعیت تسهیلات ازدواج جوانان، عنوان کرد: با توجه به این نکته که وزارت ورزش و جوانان متولی ازدواج جوانان است، رصد تسهیلات پرداختی جوانان در آستانه ازدواج نیز از سوی وزارت مذکور در استان ها نیز انجام می‌شود که به منظور پیگیری موضوع مطروحه و زمینه تسریع در پرداخت تسهیلات برای متقاضیان در صف انتظار و رسیدگی به شکایات متقاضیان در مورد تضامین، جلسه‌ای با مدیر شعب بانک‌های استان نیز برگزار شده است.
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان‌جنوبی در مورد تسهیلات ازدواج، گفت: تعداد متقاضیان وام ازدواج در استان از ابتدای سال تا پایان دی ماه ۱۱ هزار و ۵۲۵ نفر، تعداد وام گیرندگان ۸ هزار و ۹۸ نفر و تعداد متقاضیان در صف ۳ هزار و ۴۲۷ نفر هستند.
پرداخت تسهیلات ازدواج به بیش از ۷۰ درصد متقاضیان
قناد با بیان این‌که درصد دریافت کنندگان تسهیلات ازدواج بیش از ۷۰ درصد است، افزود: مجموع مبلغ تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده بیش از ۴۱۹ میلیارد ریال است.
موانع پیش پای جوانان در امر ازدواج
سبحانی روانشناس و مشاور خانواده نیز در گفت‌وگو با خاورستان در مورد امر ازدواج، اظهار کرد: جوانان در بحث ازدواج با مسائل و مشکلاتی از جمله مسائل مالی و اشتغال رو به رو هستند.
وی با بیان این‌که اگر بخواهیم از زاویه دیگری به بحث ازدواج نگاه کنیم، افزود: امروزه برخی از جوانان از نظر مالی حداقل درآمد و شغل برای کار کردن دارند اما اقدام به ازدواج نمی‌کنند.
این روانشناس بیان کرد: به نظر می‌رسد یکی از موانع ازدواج در زمان کنونی، انتظارات افراد از خودشان است؛ خواسته‌های فردی آنها از ازدواج و همسر.
سبحانی عنوان کرد: امروزه جوانان برای آغاز یک زندگی، موانع زیادی را در درون خودشان به وجود آورده‌اند. آرمان‍‌ها و ایده‌آل‌هایی که باعث می‌شود ازدواج و آغاز زندگی سخت شود.
وی اظهار کرد: مسئله اشتغال و مسائل مالی در بحث ازدواج مسائل مهمی است و گاهی اوقات این مسائل باعث می‌شود که جوانان از تصمیم گرفتن برای ازدواج اِبا داشته باشند.
ایده‌آل‌هایی برای زندگی که آرامش را بر هم می‌زند
این روانشناس عنوان کرد: گاهی اوقات برخی از مسائل و موانع، از طرف خانواده‌ها به وجود می‌آید و خانواده‌ها ایده‌آل‌هایی را برای ازدواج جوانان فرض کرده‌اند. برای نمونه برخی از خانواده‌ها میزان درآمدی را ماهیانه برای طرف پسر در نظر می‌گیرند و اگر این میزان درآمد را نداشته باشد مباحثی را از جمله این‌که چطور می‌تواند یک زندگی را با این میزان در آمد آغاز کند، مطرح می‌کنند که این موارد باعث تردید جوان در ازدواج و مانع از آغاز زندگی شده و به تبع آمار ازدواج را کاهش خواهد داد.
سبحانی گفت: در بحث ازدواج دو گروه را داریم؛ گروهی که جوانی خود را سپری کرده و در دوران جوانی تصمیمی برای ازدواج نگرفته‌اند این افراد به دلیل این‌که توانسته‌اند با تنهایی خودشان کنار بیایند و گاهی اوقات در شغل خود غرق شدند به همین دلیل احساس کمبود را در خود احساس نکرده‌اند.
وی با بیان این‌که نبود همسر و عدم ازدواج باعث ایجاد خلل در زندگی می‌شود، افزود: اگر بخواهیم موانع و مشکلات پیش پای جوانان در بحث ازدواج را مرتفع کنیم، ابتدا باید خود جوانان انتظارات خود را از زندگی، همسر و اتفاقات خوبی که با ازدواج برای آنها رقم می‌خورد مشخص کنند.
این روانشناس عنوان کرد: برخی از جوانان نیز در بحث ازدواج برخی از موانع را حذف کرده و برای آغاز زندگی مشترک تلاش می‌کنند.
سبحانی گفت: در مورد خانواده‌ها نیز اگر خانواده‌ها برخی از انتظارات و ایده‌آل‌ها را حذف کنند زندگی جوانان راحت‌تر و زودتر آغاز می‌شود. جهزیه‌های آنچنانی، مهریه و مراسمات بزرگ و پر زرق و برق باعث تفاخر و مطرح کردن خانواده‌ها نیست و والدین باید به آرامشی که پس از ازدواج شامل حال جوانان می‌شود فکر کنند.
وی تاکید کرد: والدین باید جوانان را متوجه اهداف اصلی ازدواج که رسیدن به آرامش درونی است، کنند.
این روانشناس به مسئله اشتغال و افزایش هزینه در تمامی زمینه‌ها اشاره و عنوان کرد: مسئولان نیز باید در این خصوص تدبیری بیندیشند تا مسئله اشتغال و درآمد ثابت برای آغاز زندگی جوانان برطرف شود.
سبحانی با اشاره به تسهیلات و اقساطی که برای ازدواج در نظر گرفته می‌شود، اظهار کرد: گاهی اوقات این تسهیلات و اقساط باعث می‌شود جوانان به عنوان یک بدهکار وارد زندگی مشترک شوند و برخی از جوانان تسهیلات ازدواج را برای کارهایی هزینه می‌کنند که به آرامش داشتن آنها در زندگی نمی‌افزاید بلکه همیشه نگرانی برای پرداخت اقساط ازدواج را خواهند داشت.
وی در مورد مهریه و جهیزیه، گفت: مهریه هدیه‌ای از طرف آقا برای خانم است؛ هدیه‌ای که آقا برآورد می‌کند طی سال‌هایی که در کنار زن زندگی کند خواهد توانست آنرا در حق زن ادا کرده و پرداخت کند.
این روانشناس بیان کرد: در طرف مقابل پذیرفتن برخی از مهریه‌های سنگین طرف آقایان، نشان از عدم صداقت آنها است. وقتی یکی از پایه‌های محکم برای آغاز زندگی صداقت است؛ زمانی‌که مرد یک شغل معمولی دارد و مهریه بسیار زیادی را می‌پذیرد یعنی عدم صداقتش را نشان می‌دهد چراکه این مقدار مهریه با درآمد و شرایط مالی طرف همخوانی ندارد.
سبحانی به این حرف که “چه کسی مهریه را داده و چه کسی گرفته؟” اشاره و بیان کرد: اتفاقا هستند افراد زیادی که مهریه را از افرادی که توانایی مالی زیادی نداشته، گرفته‌اند و پس از آن مشکلات روحی و روانی زیادی برای زوجین به وجود آمده است.
وی عنوان کرد: مهریه باید طبق توافق زوجین مشخص شود و والدین مهریه‌های دختران خود را با سایر دختران فامیل مقایسه نکنند.
این روانشناس در مورد جهیزیه‌های گران قیمت و چشم و هم چشمی‌ها، افزود: یکی از نشانه‌های بلوغ جسمی و عاطفی این است که فرد ارزش، شخصیت و اعتماد به نفس خود را در گرو جهیزیه‌های سنگین و چشم و همچشمی نداند. اگر در موردی شاهد بحث چشم و همچشمی، جهزیه‌های سنگین و تفاخر باشیم نشان از عدم بلوغ عاطفی افراد است.
سبحانی در مورد فضای مجازی و نقش آن در زندگی، گفت: امروزه فضای مجازی یک واقعیت زندگی است و گوشه‌ای از وقت افراد را گرفته است.
وی عنوان کرد: برخی مسائل در فضای مجازی وجود دارد که باعث کاهش ازدواج‌ها شده و منجر به این می‌شود که جوانان از بحث ازدواج اِبا داشته باشد.
این روانشناس در مورد تسهیلگری در ازدواج و کمک خیران برای تامین جهیزیه و ازدواج آسان برای جوانان، بیان کرد: خوشبختانه افراد خیّر و نیکوکاری هستند که در امر تسهیل ازدواج جوانان پیش قدم شده و با جمع آوری کمک‌های مالی شرایط آغاز زندگی را برای جوانانی که سال‌ها است منتظر تامین جهزیه هستند فراهم می‌کنند. در استان خراسان‌جنوبی نیز مراکز نیکوکاری زیادی در این خصوص داریم.
سبحانی در مورد جهیزیه، اظهار کرد: جهیزیه باید در حدی باشد که حداقل وسایل مورد نیاز زندگی دو نفر را فراهم کند و جوانان اگر حداقل ضروریات زندگی را داشته باشند برای آغاز زندگی کفایت می‌کند.
رشد ۱۱٫۴ درصدی ازدواج در خراسان‌جنوبی
علیرضا مهرآور مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: میزان ثبت ازدواج در این استان از ابتدای امسال تا پایان مهرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱.۴ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: در هفت ماه ابتدای امسال چهار هزار و ۱۳۳ واقعه ازدواج و ۸۱۶ واقعه طلاق در استان رخ داد و میزان طلاق نیز ۷.۲ درصد افزایش یافته است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی بیان کرد: نسبت ازدواج به طلاق در خراسان جنوبی ۵.۱ درصد بوده یعنی در هفت ماه امسال ۵.۱ مورد ازدواج‌ در برابر هر یک واقعه طلاق رخ داده است.
مهرآور بیان کرد: میزان رخداد ازدواج در استان سال قبل ۷.۳ در یک‌هزار نفر جمعیت و میزان طلاق نیز ۱.۷ در یک‌هزار نفر جمعیت بوده است.
وی در مورد ازدواج‌های انجام شده در هر رده سنی، اظهار کرد: به ترتیب ۴۳.۲ درصد ازدواج‌های رخ داده در سال جاری مربوط به گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال، ۳۱.۳ درصد مربوط به گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال، ۱۰.۲ درصد گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال و ۶.۵ درصد مربوط به گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال بوده است.
مدیرکل ثبت احوال خراسان‌جنوبی گفت: در این مدت میانگین سن ازدواج مردان ۲۷ سال و زنان ۲۲.۲ سال بوده و میانگین سن ازدواج رخ داده بار اول مردان ۲۵ سال و زنان نیز ۲۱.۳ سال است.
مهرآور با اشاره به تعداد ازدواج‌های رخ داده بر حسب اختلاف سن مرد نسبت به زن گفت: در ۷۹.۵ درصد ازدواج‌ها مرد بزرگتر از زن، ۱۱.۵ درصد سن برابر و ۹ درصد زن از مرد به لحاظ سنی بزرگتر بوده است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۶۰/ ۴