در دیدار نمایندگان مجلس با وزیر خارجه مطرح شد؛

لزوم پیگیری مداوم در بازگشایی بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی/ بازگشایی مرز شرقی، مبارک‌تر از برجام/ بهره‌برداری از ظرفیت‌های کشورهای همسایه انجام نشده

لزوم پیگیری مداوم در بازگشایی بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی، بهره‌برداری از ظرفیت کشورهای همسایه، پویایی دفتر نمایندگی وزارت خارجه و رایزنی جهت حل مشکلات کارخانه چدن خوسف از موارد مطرح شده در دیدار نمایندگان مجلس با ظریف بود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، نمایندگان مردم استان‌های مرزی شرق کشور در مجلس شورای اسلامی ازجمله خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان به منظور توسعه مسائل اقتصادی و حل مشکلات تجاری مرزی با کشورهای همسایه با محمدجواد ظریف وزير امور خارجه و معاونان این وزارت‌خانه روز گذشته (سه‌شنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹) دیدار و گفت‌وگو کردند.
سلمان اسحاقی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خاورستان، در این خصوص گفت: گزارشی از وضعیت خراسان جنوبی ارائه و اعلام کردم خراسان جنوبی دارای ۴ بازارچه مرزی یزدان، دوکوهانه، گلورده و ماهیرود با کشور افغانستان است که متأسفانه فقط بازارچه ماهیرود فعال است و سه بارازچه یزدان، دوکوهانه، گلورده تعطیل است.
وی تصریح کرد: تمام زیرساخت‌های بازارچه یزدان آماده است اما متأسفانه از آن استفاده نمی‌شود.
مانند برجام مستمر پیگیر بازگشایی بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی باشید
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از وزیر امور خارجه سؤال کردم چرا به صورت مستمر با افغانستان در خصوص بازگشایی بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی مذاکره نمی‌کنید و فقط در یک مقطع زمانی به این موضوع می‌پردازید؟ و این موضوع را رها می‌کنید.
اسحاقی افزود: از وزارت امور خارجه گلایه کردم همان‌طور که به برجام توجه کردید و گفتید برای برجام ۲۴ روز در لوزان و ۲۰ روز در ژنو حضور داشتید، اگر اقتصاد مردم منطقه مرزی شرق کشور برای شما مهم است، ۲۰ روز معاون شما در افغانستان حضور داشته باشد و ماهیانه یا دو ماه به آن بپردازید و این موضوع را به سرانجام برسانید.
بازگشایی مرز شرقی، مبارک‌تر از برجام
وی تأکید کرد: بازگشایی بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی می‌تواند برای مردم این منطقه، بسیار مبارک‌تر از برجام باشد.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع بعدی که مطرح شد، عدم‌استفاده وزارت امور خارجه از سایر وزارت‌خانه‌ها است که لازم است برای احیای بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی از ظرفیت سایر وزارت‌خانه‌ها و شورای عالی امنیت ملی استفاده کرد.
اسحاقی افزود: دستگاه دیپلماسی فقط نباید برای ابعاد اقتصادی، مختص وزارت امور خارجه شود که آقای ظریف در این خصوص گفت هر وزارت‌خانه‌ای ارتباطات و ساختار خارجی خودش را دارد.
امضای تفاهم‌نامه با دولت افغانستان
وی اظهار کرد: خواستم از ظرفیت سایر دستگاه‌ها استفاده می‌کنیم که آقای ظریف گفت قرار شده ظرف مدت سه ماه تفاهم‌نامه‌ای با دولت افغانستان امضا کنیم که امیدواریم در این تفاهم‌نامه بحث بازارچه‌های مرزی نیز باشد.
دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه بسیار پویا و کاری باشد
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در ادامه جلسه، موضوع بالابردن سطح دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی را مطرح کردیم که قرار شد معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه این موضوع را بررسی کند.
اسحاقی تأکید کرد: باید دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی بسیار پویا و کاری باشد و در صورتی که این دفتر، پویا نبود، نمایندگان به وزارت امور خارجه گزارش خواهند داد.
هنوز از ظرفیت‌های کشورهای همسایه نتوانستیم بهره‌برداری لازم را داشته باشیم
حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با بیان این‌که اهمیت روابط با کشورهای همسایه در شرایط کنونی بسیار مهم است، گفت: هنوز از ظرفیت‌های کشورهای همسایه نتوانسته‌ایم در حوزه اقتصادی و تجاری بهره‌برداری لازم را داشته باشیم.
وی با تأکید بر این‌که لازم است به کشورهای همسایه در مبادلات اقتصادی و دیپلماسی اقتصادی توجه داشته باشیم، افزود: ارتباطات اقتصادی و سیاسی سبب تأمین امنیت منطقه نیز می‌شود.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در خصوص اهمیت توجه به مرزها و بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی در شرایط تحریم گفت: خراسان جنوبی دارای ۴ بازارچه مرزی با کشور افغانستان است که متأسفانه فعلا فقط بازارچه مرزی ماهیرود فعال است.
وزارت امور خارجه به موضوع فعال‌شدن مرزهای خراسان جنوبی ورود کند
خسروی افزود: سه بازارچه یزدان، دوکوهانه و گلورده تعطیل است و نیاز است که وزارت امور خارجه ورود پیدا کند تا این بازارچه‌ها مرزی نیز فعال شود.
وی با در خواست جدی از وزارت امور خارجه نسبت به همکاری و همراهی در جهت بازگشایی سه بازارچه مرزی خراسان جنوبی اظهار کرد: وزارت امور خارجه باید به موضوع فعال‌شدن مرزهای استان خراسان جنوبی ورود کند و با طرف مقابل رایزنی داشته باشد تا طرف مقابل نیز مرزها را آماده فعالیت کند.
مشکلات کارخانه چدن خوسف حل شود
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع و مشکلات کارخانه چدن خوسف که توسط سرمایه‌گذار چینی سرمایه‌گذاری شده، اشاره کرد و گفت: این کارخانه دچار مشکلاتی است که می‌بایست هرچه سریع‌تر با رایزنی وزارت امور خارجه در سفارت چین پیگیری و جهت راه‌اندازی آن اقدام شود.
خسروی با اشاره به دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی اظهار کرد: این دفتر مشکلاتی دارد که توسط همکاران استانداری خراسان جنوبی مشکلات و راهکاری آن نیز ارائه شده و باید اقداماتی در راستای حل مشکلات و استفاده از این ظرفیت صورت گیرد.
در این جلسه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و معاونان وی، در خصوص موضوعات و مشکلات مطرح شده، قول پیگیری و رفع مشکلات دادند.
انتهای پیام/۴