رئیس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی:

لزوم کمک مردم به دولت در طرح مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه ها / تعیین قیمت محصولات دامی بر اساس کارشناسی باشد

غریبی گفت: قیمت تعیین شده برای شیر، اصلا برای دامدار به صرفه نیست و با توجه به قیمت جدید نهاده ها که به صورت غیررسمی اعلام شده، قیمت شیر توجیه دار نخواهد بود.

جواد غریبی رئیس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار خاورستان، اظهارکرد: پس از اجرای طرح اصلاح ارز ترجیحی، نهاده های دامی همچنان از سامانه بازارگاه و البته با نرخ ارز آزاد تامین خواهد شد.

وی با اشاره به فساد و قاچاق نهاده های دامی تامین شده با ارز ترجیحی، افزود: یکی از مشکلات دیگر این بود که میزان نهاده ای که به دامداران داده می شد، بسیار کمتر از نیاز آنها بود.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی گفت: ارز ترجیحی اگر درست مدیریت و سازماندهی می شد، رانت و فسادی اتفاق نمی افتاد، چرا که به نوعی تجربه آن را البته با نام متفاوت، در دولت نهم و دهم داشته ایم. اما دولت قبل مدیریت درستی نکرد و باعث شد تا این یارانه به گروه هدف نرسد.

غریبی با اشاره به افزایش قیمت شیر به ۱۲ هزار تومان در جریان اصلاح ارز ترجیحی، گفت: قیمت تعیین شده برای شیر، اصلا برای دامدار به صرفه نیست و با توجه به قیمت جدید نهاده ها که به صورت غیررسمی اعلام شده، قیمت شیر توجیه دار نخواهد بود.

او یادآور شد: به نسبت سال گذشته؛ بعضی از نهاده های تولید داخل مثل کاه، یونجه و ذرت علوفه ای ۲۰۰، ۳۰۰ و حتی ۴۰۰ درصد رشد قیمت داشته است، و جو و ذرت هم از ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان، سویا از ۴ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان و هزینه دستمزد و کارگری هم با افزایش حدود ۶۰ درصدی همراه بوده است، اما شیر از قیمت ۶ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته و در مجموع کمتر از ۱۰۰ درصد رشد داشته است. در حالی که ۷۰ درصد قیمت تمام شده شیر به نهاده های تولید برمی گردد.

وی بیان کرد: با این شرایط مشکلات تولیدکنندگان؛ بخصوص پرورش دهندگان گاو شیری پابرجا خواهد بود، چرا که قیمت تمام شده شیر بیشتر از قیمت تعیین شده است. از طرف دیگر افزایش قیمت باعث کاهش کشش بازار خواهد شد که تعاون روستایی در این خصوص قول داده تا شیر مازاد را خریداری کند و هم اکنون هم کارهای صادرات آن در حال انجام است.

لزوم بازنگری در قیمت شیر

رئیس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی یادآور شد: در بحث گوشت قرمز نیز؛ باز هم قیمت تمام شده بالا می رود، اما هنوز دولت تصمیم نگرفته و قیمت خرید حمایتی را اعلام نکرده و موضوع همچنان بلاتکلیف است.

غریبی اظهارکرد: در بحث قیمت گوشت قرمز، افزایش قیمت ها نسبت به  شهریور سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، چندان زیاده نبوده است، اظهاکرد: امیدواریم که دولت با کار کارشناسی قیمت ها را اعلام کند. یکی از درخواست ها این است که چون درهر شهری قیمت تمام شده شیر و گوشت برای دامدار متفاوت است، دولت حداقل هر ۳-۴ ماه در قیمت ها تجدید نظر کند چرا که در هر فصلی از سال قیمت علوفه و بازار نهاده ها تغییر می کند. هم اکنون نیز دامداران درخواست بازنگری در قیمت شیر را دارند چرا که با نرخ های جدید؛ قیمت نهاده ها از قیمت شیر بالاتر درمی آید.

وی با اشاره به اعتراض در خصوص افزایش قیمت مرغ، گفت: الان قیمت مرغ دو برابر شده، اما اگر این کالا در این مقطع زمانی خریداری نشود، به ضرر خود مصرف کننده خواهد بود، چرا که وقتی قیمت تمام شده برای تولیدکننده کمتر از قیمت تعیین شده باشد، دیگر جوجه ریزی نمی کند. اما این موضوع باعث کمبود مرغ می شود که دولت باید برای تامین آن اقدام به واردات کند و مردم هم مجبور به مصرف گوشت منجمد با قیمت بالاتر باشند.

او ادامه داد: سایر محصولات مثل گوشت قرمز و شیر هم همین موضوع مطرح است، چرا که تا زمانی که تولید آن توجیه اقتصادی نداشته باشد، هم به ضرر دامدار و هم مصرف کننده است و این ضرر گریبان همه را می گیرد. به همین دلیل باید همه کمک کنند تا دولت رو به جلو حرکت کند و با کمترین آسیب از این دوران گذار عبور کنیم.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی بیان کرد: هم اکنون با حذف ارز ترجیحی و افزایش قیمت نهاده ها، تولید کننده تحت فشار است و برای تامین نهاده، نقدینگی هنگفتی می خواهد که نیاز به تسهیلات دارد. اما برای گرفتن تسهیلات و جبران نقدینگی هم باید تضمین داد، در حالی که بانک به این راحتی تسهیلات نمی دهد  و از طرف دیگر اگر تسهیلات هم بدهد، کارمزد و هزینه اضافه ای سربار صنعت دامپروری می شود.

قدرت خرید مصرف کننده تغییری نمی کند

غریبی تصریح کرد: می دانیم که با تمام این شرایط؛ دولت چاره ای نداشته و باید این اقدام را انجام می داد. اما هم اکنون فشار بر تولید بسیار بیشتر از فشار بر مصرف کننده است که امیدواریم روند طوری طی شود که این فشار هم از روی تولیدکننده و هم مصرف کننده برداشته شود. اما در هر صورت باید همه به دولت کمک کنند تا رو به جلو حرکت کند و این دوره گذار را رد کند.

او افزود: الان که ارز ترجیحی حذف شده است، اگر می خواهند تولید سرپا بماند، باید قیمت تمام شده تولید و سود دامدار را مدنظر قرار داد تا جلوی ضرر تولیدکننده گرفته شود.

غریبی با بیان اینکه در استان حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دامی سبک، ۸۰ هزار رأس دام سنگین و ۳۰ هزار نفر شتر وجود دارد، اظهارکرد: بر اساس آمارها؛ هم اکنون بیش از ۱۸ هزار نفر در سطح استان عضو شرکت های تعاونی دامداران هستند. البته تقریبا زندگی همه عشایر و ۸۰ درصد روستائیان با صنعت دامپروری گره خورده است و همه کشاورزی و دامداری مختصری در روستاها دارند.

وی در خصوص تغییر قدرت خرید مردم نیز، اظهارکرد: با توجه به اینکه دولت یارانه را بصورت نقدی به حساب مردم واریز می کند و یک خانواده ۵ نفره دو میلیون تومان در ماه دریافت می کند، این افزایش قیمت ها در قدرت خرید مردم تاثیر نمی گذارد، اما همیشه در اول کار؛ مردم استرس خرید و قیمت دارند ولی کم کم این استرس با برنامه ریزی رفع می شود.

او با تاکید بر اینکه متاسفانه جنگ رسانه ای در حال انجام است اما همه باید دولت را در اجرای طرح اصلاح ارز ترجیحی کمک کنند، تصریح کرد: متاسفانه در دولت قبل قیمت مرغ ۷ هزار تومانی ظرف یک تا یک و نیم سال به ۳۰ هزار تومان رسید و چهاربرابر شد، اما هیچ کس بخصوص کسانی که الان لیدر شده اند، صدایشان هم در نیامد.

انتهای پیام/۷