گزارش؛

«لغو تحریم‌های ناسازگار» تله تازه آمریکا برای ایران/ لغو قطره چکانی تحریم‌ها راهی برای فرار از دستپاچگی غرب

اگرچه سوابق آمریکا و اروپا در نقض پیمان و عدم پایبندی به قول و حرفشان برای ملت ایران روشن و واضح است، اما به فرض واقعی بودن ادعای مقامات آمریکایی، سیاست رفع قطره چکانی تحریم ها از سوی جمهوری اسلامی ایران پذیرفتنی نیست.

به گزارش خاورستان، قانون اقدام راهبردی لغو تحریم ها در حقیقت راهبرد جمهوری اسلامی ایران برای مواجهه با بدعهدی های اروپا و آمریکا در برجام بود، راهبردی که آثار آن در طول کمتر از چند ماه غرب را دچار سردرگمی و دستپاچگی جدی کرده است به طوری که هر روز بیشتر از قبل به نسبت به مواضع خود عقب نشینی می کنند.
در جریان بررسی طرح موسوم به «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» در مجلس، مقامات اروپایی مکرر در اظهارنظرهای رسمی خود تاکید داشتند که ایران باید نسبت به تعهدات برجامی خود پایبند باشد در حالی که ایران از ابتدای امر بر تمامی تعهدات خود پایبند بود و این طرف های غربی و آمریکایی بودند که میز بازی را برهم زده و فاتحه برجام را خوانده بودند.
به گمان غرب طرح فوق یا در مجلس ایران تحت فشار برخی عوامل داخلی به تصویب نخواهد رسید و یا اگر هم به تصویب برسد اجرایی نخواهد بود.
با این حال قانون اقدام راهبردی با اکثریت آرا به تصویب رسید و حالا موقع اجرای بندهای آن بود.
طرف های برجامی به محض دیدن عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای تصمیم گیری قاطع نسبت به یک توافق یک جانبه دستپاچه وارد عمل شده و تنها چند روز مانده به خروج داوطلبانه ایران از پروتکل الحاقی «رافائل گروسی» رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی با ماموریت ویژه به ایران سفر کرد.
اگرچه سفر کوتاه گروسی به ایران با واکنش های بسیاری از سوی مقامات ایرانی و نمایندگان مجلس مواجه شد اما وی توانست در جریان ملاقات با محمدجواد ظریف و علی اکبر صالحی، خروج ایران از پروتکل الحاقی را به تعویق بیندازد، اقدامی که اگرچه مخالفت نمایندگان مجلس را به دنبال داشت اما حکایت از دستپاچگی غربی ها از تصمیم جمهوری اسلامی ایران داشت.
رهبر معظم انقلاب در جریان تصویب این قانون همچون گذشته بر لغو کامل تحریم ها تاکید کردند و طی سخنرانی های مختلف سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران را تنها لغو تحریم ها دانستند نه چیزی کمتر و چیزی بیشتر!
امضا قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین اما اضطراب و دلهوره کشورهای غربی را بیشتر کرد. مقامات اروپایی که تا چندی پیش سخن از برجام جدید و بسته پیشنهادی ایران در رسانه ها مطرح می کردند این روزها آرام آرام موضوع لغو برخی تحریم ها را به میان آوردند.
رابرت مالی، نماینده دولت آمریکا در امور ایران در اظهاراتی عنوان کرد: «واشنگتن آماده رفع تحریم‌های ناسازگار با برجام است.»
وی با طرح ادعایی مبنی براینکه امروز ایران نسبت به سال ۲۰۱۷، ده برابر اورانیوم غنی‌شده بیشتری در اختیار دارد گفته است: «آمریکا در مقایسه با زمان خروج از برجام در وضعیت به مراتب بدتری در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران قرار گرفته است.»
اگرچه سوابق آمریکا و اروپا در نقض پیمان و عدم پایبندی به قول و حرفشان روشن و واضح است اما برفرض اینکه یک بار ادعای مقامات آمریکایی نسبت به ملت ایران درست باشد و اراده ای برای لغو تحریم ها در میان بوده باشد، سیاست رفع قطره چکانی تحریم ها از سوی جمهوری اسلامی ایران پذیرفتنی نیست.
راهبرد ایران لغو کامل تحریم ها از سوی آمریکا و اروپاست از این رو تفکیک تحریم ها به به تحریم های ناسازگار با برجام و غیره امری غیر قابل قبول و در تضاد با خواسته ملت ایران به شمار می رود.
عقب نشینی مقامات آمریکایی و مطرح کردن عبارت «لغو تحریم های ناسازگار با برجام» اما حاکی از اراده ای برای بازگرداندن ایران پای میز مذاکره و گرفتاری در گرداب گفتگوهاست گردابی که مقامات غربی را به برخی اراده ها در داخل امیدوار کرده است!
انتهای پیام/۴
دانا