پیگیری یک سوژه؛

ماجرای تلف شدن تعدادی دام در یک روستا/ قول دامپزشکی برای بررسی موضوع به صورت ویژه

تعدادی از دام های یکی از روستاهای شهرستان خوسف به صورت غیر عادی تلف شدند و تعدادی هم سقط جنین داشتند که در پیگیری این موضوع دامپزشکی استان قول داد در اسرع وقت و به صورت ویژه موضوع را بررسی کند.

به گزارش خاورستان یکی از اهالی روستایی در اطراف خوسف در تماس تلفنی مدعی شد که تعدادی از دام های دامداران این روستا در هفته گذشته تلف و تعدادی هم سقط جنین داشتند.
بر اساس گفته این شهروند طبق بررسی های به عمل آمده از سوی دامپزشک مربوط مشخص شده که مواد داخل خوراک دام مشکل داشته و باید آزمایش شود.

وی ادامه داد: موضوع به دامپزشکی خوسف هم منتقل شده و با وجود در خواست برای آزمایش خوراک دامی که به تازگی به دامداران تحویل شده گفته شده خوراک دام موجود در سازمان را بررسی می کنیم و خوراک دام دامداران را آزمایش نکردند.

موضوع ویژه بررسی می شود

محمد اصغر زاده مدیر کل دامپزشکی خراسان جنوبی در پاسخ به این گلایه به خبرنگار خاورستان گفت : موضوع را به صورت ویژه بررسی خواهیم کرد تا دلیل قطعی این موضوع مشخص شود.
به گفته وی اگر دلیل تلفات بهداشتی باشد به این معنا که طرف مدعی شود خوراکی که به دام داده شده کپک زده و بار میکروبی بالا بوده باعث سقط جنین و تلفات شده که نمونه گیری توسط دامپزشکی انجام می شود.

به گفته وی اگر مربوط به کم یا زیاد بودن موداد داخل خوراک دام و کیفیت آن باشد که باید توسط جهاد کشاورزی بررسی شود.

وی به این نکته هم اشاره کرد در برخی موارد هم مشاهده شده که دامدار به اشتباه خوراک دام پلواری را به دام شیری می دهد یا این که یک سری سهل انگاری های دیگر در نگهداری خوراک دام انجام می دهند که باعث تلف شدن دام ها می شوند و بنابراین تا زمانی که موضوع به طور کامل بررسی نشود نمی توان در این رابطه اظهار نظر کرد.

انتهای پیام /