نماینده مجلس شورای اسلامی:

ماجرای جلسات محرمانه مجلس با دولتی‌ها در خصوص قیمت ارز/ تذکر دادیم اما به هیچ‌کدام عمل نشد!

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش از بالا رفتن نرخ ارز، در جلسات محرمانه مجلس که در حضور آقای سیف و بسیاری از مقامات دولتی برگزار شده بود، در خصوص راه‌کارها و لزوم نظارت تذکر داده شده اما به هیچ‌کدام عمل نشد و آثار عدم عمل به این تذکرها، مدتی بعد ظاهر شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص اظهارات آقای سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی که گفته بود به دستور نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور قیمت دلار تا ۸ هزار تومان افزایش یافت گفت: عملکرد بانک مرکزی و دولت که در بحث بالا رفتن دلار مشاهده می‌شود، بدون توجه به اولویت‌های علم اقتصاد بوده و برخی از کارهای دولت به شدت مورد نقد اقتصاددان‌های برجسته قرار گرفته است.
وی افزود: پیش از بالا رفتن نرخ ارز، در جلسات محرمانه مجلس که در حضور آقای سیف و بسیاری از مقامات دولتی برگزار شده بود، در خصوص ضرورت بازار ثانویه و نگرانی از این‌که مبلغ ارز ۴۲۰۰ تومان اعلام شده و ممکن است در بازار تا مرز ۸۰۰۰ تومان برسد و باید نظارت شود و همچنین خطرات بالا رفتن قیمت ارز نیز تذکر داده شده اما به هیچ‌کدام عمل نشد و آثار عدم عمل به این تذکرها، مدتی بعد ظاهر شد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: گاهی انسان به برخی تصمیم‌سازها شک می‌کند که بر چه اساسی تصمیم‌گیری می‌کنند؟! مدیران باید با دقت بیشتری عمل کنند.
عبادی تصریح کرد: برای بنده بسیار جای تعجب و تأمل بود که چرا دولت به تذکرات مجلس عمل نکرده و حالا بعد از رسیدن دلار تا ۱۲ هزار تومان به تازگی تذکرات قبلی مجلس را در دستور کار خود قرار داده که البته نیاز به تکمیل بیشتری دارد.
وی خاطرنشان کرد: باید از اساتید برجسته اقتصادی که بسیاری از آن‌ها در زمینه مدیریت بحران اقتصادی تخصص دارند، استفاده شود و دولت، تنها به مشاوران خود اکتفا نکند.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بیشترین عامل تأثیرگذار در بالا رفتن نرخ ارز، سیاست‌های اشتباه بوده است، گفت: تحریم‌ها در بالا رفتن قیمت ارز نمی‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد زیرا این مسائل قبل از تحریم‌ها اتفاق افتاده و علت آن هم ضعیف‌بودن زیرساخت‌های اقتصادی ما در گذشته و عدم کنترل اصولی قیمت تورم بوده است.
عبادی افزود: تحریم در هر کشوری اثر خودش را دارد اما نمی‌تواند تا این حد مشکل اقتصادی ایجاد کند و آمریکایی‌ها بیش از تحریم‌ها سعی دارند با ایجاد جنگ روانی ثبات اقتصادی ما را بر هم بزنند.
وی اظهار کرد: شرایط تحریم‌های کنونی آمریکا قابل مقایسه با چندسال پیش نیست و روزنه‌هایی وجود دارد که می‌توان از این تحریم‌ها سربلند بیرون آمد ضمن این‌که این تحریم‌ها می‌تواند فرصتی ایجاد کند تا ساختار اقتصادیمان را اصلاح کنیم.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در بازار ارز، دولت با بی‌تدبیری‌هایش مردم را ناامید کرده و اقداماتش بسیار مبهم و بحث برانگیز بود که البته در این خصوص مجلس سؤالاتی از رئیس جمهور پرسید.
عبادی عنوان کرد: باید به اقشار مستضعف جامعه توجه ویژه کنیم و سبد کالایی خاصی برایشان درنظر بگیریم و باید تلاش کنیم که با عبور از این شرایط بد اقتصادی، این اقشار، کم‌ترین آسیب را ببینند زیرا با توجه به تورم‌های موجود، برخی از مردم شاید حداقل‌های زندگیشان را هم نداشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: دولت باید به نظرات نمایندگان مجلس توجه کند زیرا بسیار مفید است و نادیده گرفتن مجلس اصلا به صلاح قوه مجریه نبوده و مجلس می‌تواند بهترین مشاور دولت باشد.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گاهی نقدها دُرهای گران‌بهایی است که دولت می‌تواند از آن‌ها استفاده کند، اشکالاتش را برطرف کند و سیر تکاملی را بپیماید که البته تاکنون استفاده خوبی نکرده است.
انتهای پیام/۱۳۸/ ۱۴/ ۴