ناگفته‌هایی درباره کارخانه قند قهستان از زبان مدیرعامل؛

ماجرای دریافت وام به نام کارگران و هزینه در کارخانه قند قهستان/ دولت در تصمیم‌گیری‌ها نظرات تولیدکنندگان را جویا شود

عظیمی گفت: مدیریت قبلی کارخانه قند قهستان، 40 کارگر را علی‌رغم میل باطنی خودشان برای گرفتن وام به بانک معرفی کرده سپس پول کارگران را برای کارخانه هزینه کرده بودند که کار اشتباهی است. حتی کارگری داریم که در سال 92 برای کارخانه یک‌ونیم میلیارد تومان ضمانت کرده بود و در زندگی دچار مشکلات مالی فراوانی شده بود.

به گزارش خاورستان، عظیمی مدیرعامل کارخانه قند قهستان درگفت‌وگو با وحدت‌درمیان، اظهار کرد: اطلاع رسانی در مورد کارخانه نوعی کمک برای کارخانه قند قهستان و مایه امید بخش برای همه اقشار خواهد بود.
وی بیان کرد: کارخانه قند قهستان از قدیمی‌ترین کارخانه‌های استان و از سال ۱۳۳۸ صرفا برای اسکان عشایر مرزنشین و کمک به دامداران محروم منطقه احداث وتا سال ۱۳۴۰در حال آماده سازی و سپس به بهره‌برداری رسیده است.
مدیر عامل کارخانه قند قهستان با بیان این‌که در این منطقه ۳۵۰۰ کشاورز چغندرکار داریم، افزود: قرار است بعد از این نیز با این کشاوزان همکاری داشته باشیم. همچنین ۱۰ هزار بهره بردار دام سبک و سنگین در منطقه داریم که ارتزاق دام آنها از محل کارخانه بوده است.
عظیمی با اشاره به موقعیت آب و هوایی منطقه برای کشت چغندرقند، بیان کرد: چغندر از زمان کاشت تا سال آینده برای کاشت کمک خوبی برای دامداری است و برخی از تولیدات چغندر برای دام، برخی نیز برای تولید شکر استفاده می شود.
وی با اشاره به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال “جهش تولید” بیان کرد: امیدواریم بتوانیم با کمک همه نهادها مشکلات پیش روی این کارخانه را برطرف سازیم.
مدیرعامل کارخانه قند قهستان گفت: سهام کارخانه قند تا مدتها یک سهام صد درصد دولتی بود و زمانی که این کارخانه به بخش خصوصی واگذارشد شرکت قند بیستون ۶۵درصد سهام این کارخانه را خریداری کرد و ۳۵ درصد باقی مانده سهامی عام بود.
عظیمی عنوان کرد: تا زمانی که میزان کاشت چغندر در منطقه خوب بود کارخانه فعالیت داشت اما از سال ۱۳۸۰ به بعد برخی از ماشین آلات کارخانه که دچار فرسودگی شده بود نیاز به باسازی داشت که توسط مدیریت های قبلی کارخانه،ماشین آلات فرسوده بروز شدند.
وی بیان کرد: امروز ماشین آلاتی منحصر به فرد در کارخانه داریم که جزو دارایی‌های شرکت نیز محسوب می‌شود.
کارخانه به دلیل سوءمدیریت متحمل هزینه‌هایی شده است
عظیمی به مشکلات کارخانه اشاره کردو ادامه داد: برخی از این مشکلات به دلیل بومی نبودن مالکیت بوده که بیش از ۵۰درصد کارخانه به دلیل سوءمدیریت متحمل هزینه هایی شده است.
مدیر عامل کارخانه قند قهستان ادامه داد:گرفتن وام هایی که خیلی برای کارخانه ضرورت نداشته است نیز موجب شده که کارخانه نتواند جواب بدهی های خود را بدهدو هم اکنون نیز با مشکلاتی در این خصوص روبرو است.
وی ادامه داد: در صدد هستیم که تولید و تصفیه شکر را راه اندازی کنیم تا هم نیاز منطقه از تولید شکر این کارخانه تامین شود و هم بتوانیم خوراک دام کشاورزان منطقه را از توفاله های چغندرقند با قیمت مناسب داشته باشیم.
عظیمی با بیان اینکه همه ماشین آلات کارخانه وساختمانهای این کارخانه در دهه ۸۰ نوسازی و بروز شده‌اند، گفت: بخش از آن از طریق تسهیلات گرفته شده تامین شده است.
اگر کارخانه تعطیل نمی‌شد تجزیه می‌شد
وی با اشاره به تعطیلی کارخانه در سال‌های ۹۳ تا ۹۴، ادامه داد: اگر کارخانه تعطیل نمی شد تجزیه می‌شد. همچنین در سال ۹۴ اقداماتی برای حفظ کارخانه که حتی دستور اجراییه آن صادر شده بود، با کمک بانکها و مسئولان انجام شد و مانع ورشکستگی کارخانه قند قهستان شد.
مدیرعامل کارخانه قند قهستان با اشاره به اینکه ارزشی که امروز کارخانه دارد بیش از آنچیزی است که سال ۹۴ داشت، عنوان کرد: امروز این کارخانه برای شهرستان مرزی درمیان ارزشمندشده است و حتی از تجزیه شدن آن نیز عبور کرده ایم.
وی با اشاره به حضور سرمایه گذاران مختلف برای سرمایه گذاری در این کارخانه عنوان کرد: سرمایه گذار های زیادی برای ورود به سرمایه گذاری در کارخانه واردشدند اما در صنعت قند تجربه نداشتند.
اشتغال بیش از ۹۰ نفر از ابتدای سال‌جاری
عظیمی با بیان اینکه در حال حاضر و از ابتدای سال جاری بیش از ۹۰ نفر دراین کارخانه مشغول کارشدند،گفت: از توان کارگران بازنشسته کارخانه برای بازسازی آن استفاده واین موضوع باعث شد که هم کارگران کارخانه مشغول به کارشوند و هم موجب کاهش هزینه ها شود.
وی با بیان اینکه ما در شهرستان مرزی درمیان نیروی بیکار زیادی داریم، افزود: امیدواریم طی مدت زمان باقی مانده تا بهره برداری از کارخانه قند قهستان به آنچه مورد نظر است برسیم.
عظیمی گفت: طرح های نوینی برای استفاده از انرژی های خورشیدی برای کارخانه قند قهستان داریم.
مدیر عامل کارخانه قند قهستان با اشاره به تحریم های استکبار جهانی علیه اقتصاد کشور نیز بیان کرد: تحریم ها و شیوع بیماری کرونا موجب شد تا نتوانیم به آنچه که مد نظر ما است برسیم.
عظیمی با اشاره به مشکلات کارخانه گفت: آب یکی از مهمترین مشکل ما در این کارخانه است و تمام سعی خود را داریم تا از هدر رفت آب ۱۰۰ درصد جلوگیری کنیم که در این خصوص نیاز به کمک استانی و دولت داریم.
وی ادامه داد: کارخانه سه چاه صنعتی دارد و امیدواریم بتوانیم از این چاه ها بهره برداری لازم را داشته باشیم و به تولید برسیم.
مدیر عامل کارخانه قند قهستان با اشاره به سرمایه گذاری در این کارخانه نیز عنوان کرد: این سرمایه گذاری ۱۰۰ درصد خیرخواهی است و شرکتی که با ما همکاری می کند کارش فعالیت در مناطق محروم است و این شهرستان به لحاظ مرزی و محرومیت بستر مناسبی برای استفاده از ظرفیت این شرکت است.
وی با اشاره به اینکه هنوز به کمک بانکها نیازمند هستیم،گفت: درحال حاضر درصد سهام کارخانه به متخصص صنعت قند رسیده است.
پیگیری جهت حضور در بورس
عظیمی از حضور کارخانه قند قهستان در بورس خبر داد و افزود: کارخانه و شرکتی می تواند وارد بورس شود که اولا مشکل شمولیت قانون تجارت را نداشته باشد که این کارخانه تا این لحظه دارد اما از نظر پرسه کارهای حسابرسی و ثبت در بورس و برگشت از ماده ۱۴۱ زمان لازم دارد که باید به آن برسیم.
وی با بیان این‌که در حال حاضر کارخانه مشغول تولید نبوده ودر حال بازسازی آن هستیم، ادامه داد: ما در حال حاضر نیروی ثابتی در کارخانه نداریم و تنها نیروهای کوره کارخانه، دائم در حال فعالیت هستند.
صنعت قند و شکر با رویکردهای فعلی دولت هیچ سودی برای مالکان ندارد
وی ادامه داد: صنعت قند و شکر با رویکردهای فعلی دولت متاسفانه هیچ سودی برای مالکان ندارد و در خوشبینانه‌ترین آن خواهد توانست به نقطه سربه سر برسد.
وی با تاکید بر حمایت از تولید کنندگان داخلی گفت: حتما بایدسیاست و هماهنگ کننده‌ای برای تولید کننده باشد تا تولید کننده دچار ضررهای فراوانی نشود.
دولت در تصمیم‌گیری‌ها نظرات تولیدکنندگان را جویا شود
عظیمی با اشاره به این‌که ای کاش در تصمیم گیری برقیمت‌ها از تولید کننده نیز دعوت ونظرات وی را جویا شوند، گفت: اگر حمایت کننده‌ای از تولید کننده نباشد ما حتی آجر ساختمانمان را وارد خواهیم کرد.
مدیر عامل کارخانه قند قهستان با اشاره به پیگیری قوه قضائیه در خصوص راه‌اندازی برخی کارخانه‌های تعطیل در سطح کشور افزود: ازطرف دادگستری استان برای بررسی مشکلات کارخانه آمده بودند که من در آن زمان برای پیگیری مشکلات کارخانه در تهران حضور داشتم.
وام به نام کارگر به کام کارخانه
وی خاطرنشان کرد: مدیریت قبلی کارخانه ۴۰ کارگر را علی رغم میل باطنی خودشان برای گرفتن وام به بانک معرفی کرده و بعد پول کارگران را برای کارخانه هزینه کرده بودند که کار اشتباهی است.
عظیمی ادامه داد: هزینه تسهیلات وامی که به حساب کارگران واریز شده بود را برداشت کرده و به حساب کارخانه واریز و هزینه کرده بودند و حتی ۱۰ کارگر را برای ضامنت وام به بانک معرفی کردند.
وی عنوان کرد: حتی کارگری داریم که در سال ۹۲ برای کارخانه یک ونیم میلیارد تومان ضمانت کرده بود و در زندگی دچار مشکلات مالی فراوانی بود به گونه ای که حتی ممنوع المعامله شده و یارانه ماهیانه او توقیف بود.
مدیر عامل کارخانه قند قهستان ادامه داد: در اولین فرصت کل بدهی های بانک صفر و معوقات کارگران نیز با توافق انجام شده و حقوق آنها درحال پرداخت شدن است.
وی ضمن تقدیر از قوه قضائیه و استانداری استان، گفت: همه ادارات با ما اعلام همکاری کردند که این موضوع موجب خوشحالی است.
وی بیان کرد: حفظ این کارخانه بحث امنیتی است که ما دنبال آن هستیم.
عظیمی با اشاره به برنامه‌های آینده این کارخانه افزود: برنامه‌ای برای زنان بی سرپرست و بدسرپرست نیز برنامه ریزی شده است.
مدیر عامل کارخانه قند قهستان با بیان این‌که دنبال بهره‌برداری کارخانه در سال جاری هستیم، گفت: چغندرکاران زمانی که ببینند کارخانه فعالیت خود را آغاز کرده حتما درسال آینده کشت بهتری خواهند داشت.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۴