گزارش/

ماجرای وحشتناک کودک بیرجندی که طعمه سگ شد/ برنامه مسئولان برای سگهای ولگرد چیست؟

ظهر روز گذشته یاسین 4 و نیم ساله طعمه سگهای ولگرد در روستای امیرآباد بیرجند شد و متاسفانه به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، ظهر روز گذشته یاسین ۴ و نیم ساله طعمه سگهای ولگرد در روستای امیرآباد بیرجند شد و متاسفانه به دلیل شدت جراحت جان خود را از دست داد. متاسفانه این پسر بچه آنقدر توسط سگ بر روی خاک و آسفالت کشیده می‌شود تا جایی که ماموران پاسگاه امیراباد او را پیدا می‌کنند و به اورژانس می‌رسانند اما متاسفانه به علت جرحات وارد شده بر سر و گردن کودک فوت می‌‌کند.

جولان سگهای ولگرد در کوچه و خیابانهای مختلف شهر بیرجند و روستاهای مجاور بحثی است که مدتها شده مورد پیگیری رسانه ها قرار گرفته اما تصمیم جدی در این خصوص انجام اتخاذ نشده است.مشابه اتفاق روز گذشته بارها برای شهروندان افتاده و افرادی زخمی و راهی بیمارستان شدند اما مسئولان امر اقدامی برای جلوگیری از پرسه زدن سگهای ولگرد در سطح شهر و روستاهای اطراف نمیکنند.

یکی از اهالی امیراباد بیرجند در گفتگو با خبرنگار ما گفت:
فرزندان ما برای رفتن به مدرسه با وجود این سگها می‌ترسند و هر روز باید برای رفتن به مدرسه آنها را همراهی کنیم.

وی افزود: مدتهاست شاهد حضور سگ‌های ولگرد در کوچه و خیابان‌ها هستیم سگ‌هایی که کودک و بزرگ از دستشان ارامش ندارند و با هزار دلهره و ترس از خیابان‌ها عبور می‌کنیم.

وی ادامه داد: فرزندان ما برای رفتن به مدرسه با وجود این سگها می‌ترسند و هر روز باید برای رفتن به مدرسه آنها را همراهی کنیم.

اکبری دهیار روستای امیرآباد در این خصوص به خاورستان، گفت: جلسه ای در فرمانداری بیرجند برگزار و مسئولان برای این موضوع چاره اندیشی کردند و مصوبات خوبی برای رهایی از وضعیت فعلی اخذ شد.

وی با بیان اینکه اقداماتی در بحث سگهای ولگرد در دستور کار مسئولان قرار گرفت، افزود: در این جلسه مصوبات خوبی اخذ شد که میتوان گفت با این مصوبات خیال مردم راحت میشود.

علی ناصری فرماندار بیرجند نیز در استوری پیجش در اینستاگرام نوشت: ضمن ابراز تاسف شدید و همدری با خانواده داغدار کودکی که در روستای امیرآباد مورد حمله سگهای ولگرد قرار گرفت، به اطلاع همشهریان محترم میرساند متعاقب اقدامات و تدابیر متعددی که در سه ماه گذشته صورت گرفته و جلسه اضطراری دیشب کارگروه مقابله با سگهای ولگرد مقرر شد سریعا شهرداری و دهیاریها حاشیه شهر نسبت به خرید و اسلحه بیهوش کننده حیوانات اقدام و نسبت به جمع آوری جمعیت سگهای ولگرد با بکارگیری افراد دارای مجوز و واجد صلاحیت اقدام شود.

وی افزود: همچنین غذا رسانی غیر اصولی که به سگها که افزایش غیر عادی و غیر قابل کنترل جمعیت آنها شده نیز تخلف محسوب شده و با اینگونه افراد مخل سلامت و امنیت مردم مطابق قانون مجازات اسلامی برخورد قانونی صورت خواهد پذیرفت.

فرماندار بیرجند بیان کرد: بدیهی است سگهای بیمار، ناتوان و مهاجم، توسط عوامل مجاز شهرداری و دهیاری ها حذف خواهند شد و مابقی سگهای جمع آوری شده، در پناهگاه مخصوص شهرداری نگهداری خواهند گردید.

شهردار بیرجند نیز با اشاره به فوت این کودک گفت: بر اساس بند ١٥ ماده ٥٥ قانون، مسئولیت جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار انسانی و حیوانی و دفع حیواناتی که مبتلا به بیماری مسری بوده و یا در شهر بدون صاحب رها شد‌ه‌اند بر عهده شهرداری‌هاست و در این راستا جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب مطالبه‌ای مردمی است که در حوزه خدماتی شهر نیز بر عهده شهرداری بیرجند است.

بهترین افزود: همانگونه که  اعلام شد محل این حادثه در امیرآباد است که در حوزه خدماتی شهرداری بیرجند نیست هرچند بارها اعلام شده شهرداری بیرجند نسبت به زنده گیری سگ‌های ولگرد و نگهداری در محل پناهگاه حیوانات بلاصاحب با کمک سمن‌های مردمی اقدام کرده است.

وی گفت: این نکته ضروری است که حل این مشکل جز با تعامل و همکاری شهرداری، تشکل‌های غیردولتی، شهروندان و نهادهای مربوطه، امکان پذیر نیست.

وی تاکید کرد: در شهر بیرجند ۴ نفر با دو خودرو به دنبال زنده‌گیری سگ‌های ولگرد و بلاصاحب هستند اما برای اینکه بتوانیم سگ‌ها را جمع‌آوری کنیم نیاز به همکاری و امکانات بیشتری است.

بهترین با بیان اینکه از تیرماه امسال تاکنون ۴۶۵ سگ بلاصاحب در بیرجند به صورت زنده جمع‌آوری شدند گفت: سگ‌هایی که جمع‌آوری می‌شوند و در پناهگاه تحویل داده می‌شود پلاک کوبی و واکسیناسیون می‌شوند.

انتهای پیام/۱۲۷