پشت‌پرده جوسازی رسانه‌ای روزهای اخیر

ماجرای پلمپ دو مؤسسه فرهنگی در بیرجند چه بود؟/ بهره‌برداری سیاسی از یک اقدام قانونی

آنچه در ماجرای پلمپ دو مؤسسه فرهنگی و برخی کافی‌شاپ‌ها به وضوح خودنمایی کرد بهره‌برداری سیاسی افرادی خاص از این فضا بود تا از فرصت پیش‌آمده در جهت منافع سیاسی خود بهره ببرند.

به گزارش خاورستان، طی چند روز گذشته در فضای مجازی و برخی از رسانه‌های استان مطالبی پیرامون پلمپ مؤسسات فرهنگی و کافی‌شاپ‌ها در استان منتشر شد.
مطالبی که با تیترهایی مانند “بیرجند شهری با قوانین نانوشته سخت‌گیرانه” دست به دست چرخید و برخی دانسته یا ندانسته به موضوعی که ادعا یا واقعیت بودن آن محرز نبود دامن زدند تا فضای فرهنگی استان را دچار التهاب کنند.
محتوای این اخبار از پلمپ ناگهانی دو مؤسسه فرهنگی و تعدادی از کافی شاپ‌ها بدون هشدار و تذکر خبر می‌داد و در آن موضوع بی‌توجهی به جوانان و هنر مطرح شده بود و حتی عده‌ای تیترهایی با عنوان “چراغ هنر را خاموش نکنیم” را در رسانه‌های خود به کار بردند.
مسئله اولی که در این موضوع مطرح شد جوسازی رسانه‌ای مؤسسات تعطیل شده بود که بدون این‌که دلایل این تعطیلی را مطرح کنند در همان گام اول توپ را در زمین محاکم قضایی انداخته و با جوسازی رسانه‌ای سعی در مظلوم‌نمایی بدون روشنگری کردند.
اما آنچه که در این میان به وضوح خودنمایی کرد بهره‌برداری سیاسی افرادی خاص از این فضا بود تا از فرصت پیش‌آمده در جهت منافع سیاسی خود بهره ببرند.
در این مسئله رسالت اصلی رسانه‌ها روشنگری و اطلاع از حقیت ماجرا بود اما آنچه در این چند روز مورد غفلت قرار گرفته و باعث شد عده‌ای یک طرفه به قاضی بروند آن بود که افرادی فرصت‌طلب در جایگاه حقیقی و حقوقی سعی کردند از این التهاب ایجاد شده منفعتی برده باشند.
محمدرضا سرفرازی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خراسان‌جنوبی در خصوص علت و دلایل این پلمپ و جهت روشنگری مسئله در گفت‌وگویی اظهار کرد: به چند کافی‌شاپ و دو مؤسسه فرهنگی طی ماه گذشته هشدارهایی در خصوص عدم رعایت نکات قانونی داده شده بود.
به مؤسسات سه بار تذکر داده شد
وی افزود: سه کافی شاپ بدون داشتن مجوز در حال فعالیت بودند که با توجه عدم قانونی بودن این موضوع این کافی شاپ‌ها بعد از هشدارهای لازم و بی‌توجهی از سوی آن‌ها تعطیل شد.
مهلت ده روزه به مؤسسات متخلف
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خراسان‌جنوبی ادامه داد: به دو مؤسسه فرهنگی در بیرجند نیز به دلیل عدم رعایت ضوابط اسلامی و رعایت شئونات سه بار تذکر داده شد و پس از آن نیز مهلت ده روزه‌ای برای این مؤسسات تعیین شد تا نسبت به توجه به این مسائل اهتمام لازم را داشته باشند اما متأسفانه در این موضوع نیز بی‌توجهی را از سوی این مؤسسات شاهد بودیم که در نهایت پلمپ مؤسسه‌ها صورت گرفت.
سرفرازی با بیان این‌که این اقدامات از وظایف قانونی پلیس است و پلیس طبق وظایف و دستورالعمل‌ها در این زمینه اقدام کرده است، گفت: موضوع خاصی در این زمینه مطرح نبوده و عده‌ای تنها شانتاژهای رسانه‌ای به راه انداختند تا بتوانند از این مسئله برای اهداف خود بهره‌برداری داشته باشند.
دو کافی‌شاپ و یک مؤسسه فک پلمپ شد
وی با بیان اینکه فک پلمپ این مجموعه‌ها پس از انجام مراحل قانونی صورت می‌گیرد، گفت: تاکنون دو کافی‌شاپ و یک مؤسسه با دادن تعهد فک پلمپ شده‌اند.
انتهای پیام/۴
فارس