در پی اعلام آمادگی خاورستان برای رسانه‌ای کردن شفافیت کاندیداها؛

مجتبی حسن‌پور رک و راست با مردم از هزینه‌های تبلیغات و دارایی‌اش گفت/ شرط حسن‌پور برای انصراف چه بود؟

حسن پور کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند برنامه‌ها و شفافیت مالی هزینه ستادهای‌ تبلیغاتی و دارایی‌هایی خود را به مردم اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، مجتبی حسن‌پور کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند با کد انتخاباتی ۱۷۱ با حضور در پایگاه خبری تحلیلی خاورستان در برنامه رک و راست حضور یافته و ضمن ارائه برنامه‌های خود شفافیت مالی هزینه ستادهای‌های تبلیغاتی و دارایی‌هایی فعلی خود را به مردم اعلام کرد.
کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند در مورد شفافیت مالی هزینه‌های تبلیغاتی‌اش، گفت: هزینه‌های تبلیغات من تا این لحظه ۱۰ میلیون تومان شده است. سه بنر از من نصب شده و ستادی به معنای این‌که افرادی در آن حضور پیدا کنند ندارم. این مبلغ هزینه شامل چاپ بنر، نصب، عوراض شهرداری، چاپ پوستر، تهیه کلیپ‌ها و تولیدات رسانه‌ای می‌شود. طبق پیش‌بینی دوستان شاید مبلغ سه میلیون تومان دیگر با توجه به تغییر قیمت‌ها به هزینه‌های تبلیغات افزوده شود.
دو خودوری شخصی دارم/دارایی نقدی‌ام ۷ میلیون تومان است
وی در مورد دارایی‌های فعلی‌اش، افزود: یک باب منزل مسکونی در شمال شهر بلوار شعبانیه چند سال قبل ساختم که فعلا دارم اقساط پرداخت کرده و به تعبیری خانه در رهن بانک است. دو خودروی شخصی دارم که یکی فرسوده بوده و به قول معروف اره‌ای است و به زودی باید تحویل دهم و اره شود و یک خودرو جدید دارم که به نام همسرم است و مشترک استفاده می‌کنیم. تمام دارایی نقدی بنده که در کارت خانوادگی است حدود هفت میلیون تومان می‌شود.
حسن پور اظهار کرد: از این ۷ میلیون دارایی نقدی هم سه میلیون تومان بابت اقساط بانک است که فعلا اقساط را معوقه کردم که اگر درجریان انتخابات نیاز به هزینه بود مشکلی نداشته باشم و در مجموع چهار میلیون تومان دارایی من برای گذران زندگی است.
کاندیدایی ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند در پاسخ به این‌که اگر به شورای شهر وارد شود بعد از آن هم شفافیت مالی خواهد داشت یا نه، گفت: من از ابتدا پاسخ سوالات را با شفافیت آغاز کردم و اگر به شورای شهر راه پیدا کنم بعد چهار سال که نه بعد از یکسال بیان خواهم کرد. چه فرقی می‌کند. اگر کسی بر اساس دیانت خودش کار کند چند ماه پس از مسئولیت داشتن نیز دارایی خود را اعلام خواهد کرد و من نیز قطعا بحث شفافیت دارایی را چه سوال مردم باشد چه نباشد بر خود لازم می‌دانم که به مردم بگوییم.
وی ادامه داد: وقتی فردی دارایی حلال دارد جای نگرانی نیست. فرد باید زمانی بترسد که خدای نکرده دارایی را از مسیر نادرستی به دست آورده است و در این جا در وهله اول باید از خدا ترسید نه مردم. اما من به مردم قول می‌دهم که همین‌گونه که اکنون موجودی کارت بانکی‌ام را اعلام کردم بعدا نیز به ریال اعلام خواهم کرد.
خودم را در حوزه فرهنگ صاحب نظر می‌دانم
حسن پور در پاسخ به این‌که برنامه‌اش برای شمال شهر و توسعه شهری به ویژه در این منطقه با توجه به این‌که خودش از این منطقه برای شورای شهر ثبت‌نام کرده، چیست، عنوان کرد: من خودم را در حوزه فرهنگ صاحب نظر می‌دانم و در بحث توسعه شهری اظهار نظری ندارم؛ نه این‌که اطلاع و دانش نداشته باشم نه، این مسائل را به صاحب نظران تخصصی واگذار می‌کنم اما در مورد این‌که در بحث توسعه زیرساخت‌ها در بخش فرهنگی چه برنامه‌هایی می‌توان انجام داد برنامه دارم.
کاندیدایی ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند اظهار کرد: در حوزه مسائل زیرساخت فرهنگی شاهد عدم مساوات در شهر بیرجند هستیم. در حوزه توسعه شهری دو مسئله وجود دارد ابتدا این‌که ما باید به توزیع عادلانه زیر ساخت‌های فرهنگی برسیم.برای نمونه از این فرهنگسرای بزرگ شرق که ساخته شده چند درصد مردم شمال شهر یا سایر نقاط شهر بیرجند منتفع خواهند شد؟ من منکر نیاز این فرهنگسرا در مرکز استان نیستم اما می‌توان فرهنگسراهای بیشتری با ظرفیت کمتر و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در چند نقطه شهر احداث کرد که جمعیت بیشتری طی چند سال از این فرهنگسراها استفاده رایگان داشته باشند چراکه این وظیفه حاکمیت، شهرداری، حوزه‌های مختلف مدیریت و حق مردم است.
وی با بیان این‌که یک نفر از دوستان نظر من را در مورد مراکز فرهنگی برای بانوان سوال کرد، گفت: اگر من بگویم برای مراکز فرهنگی بانوان برنامه دارم واقعیت ندارد. به نظر من توزیع عادلانه مراکز فرهنگی در سطح شهر باید با محوریت خانواده باشد که تمام اعضای خانواده پدر، مادر، دختر و پسر استفاده کنند. باید احداث این مراکز با تمرکز بیشتر در مناطق کم برخوردار شهر انجام شود وقتی مردم از این جهت اشباع شدند آن موقع می‌توان مراکز فرهنگی به طور ویژه برای بانوان، معلولان و هر قشر خاص انجام داد.
حسن پور با بیان این‌که فرهنگ اکسیژن ما است، بیان کرد: مسئله فرهنگ بسیار مهم بوده و اگر مشکلات فرهنگی برطرف شود مسائل اقتصادی نیز برطرف خواهد شد.
در بحث قراردادها قائل به تعریف ساز و کار هستم/ دوستان قول کذایی ندهند
کاندیدایی ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند در پاسخ به این‌که اگر وارد شورای شهر شود در بحث قراردادها قرار است شهر و شهرداری را از جیب مردم اداره کند یا راهکارهای دیگری دارد، بیان کرد: یک مشکلی که شهرداری و شوراهای شهر در بیشتر مناطق کشور دارد این است که منابع مالی پایدار ندارد. سرانه بودجه شورای شهر و شهرداری بیرجند نیز جزو پایین‌ترین رده‌های کشور است.
وی تصریح کرد: دوستانی که می‌آیند و قول می‌دهند خیلی قول کذایی ندهند چون پولی نیست. اگر قولی دادند باید از جیب مردم تامین کنند که این در شرایط کنونی بدتر از بدتر است.
حسن پور گفت: اگر وارد شورای شهر شوم در بحث قراردادها قائل به این هستم که باید سازوکارهایی تعریف شود یعنی یک سامانه اطلاع رسانی شفاف باشد که به مردم اعلام شود. مثلا اطلاع رسانی شود برای فلان میدان با فلان فرد با یک مبلغ مشخص قرارداد منعقد شده و پروژه از یک تاریخ مشخص آغاز و پیش‌بینی شده در یک تاریخ به اتمام برسد و اگر پیمانکار کار را با تاخیر انجام و تحویل دهد به ازای هر روز تاخیر یک مبلغ مشخص جریمه بدهد. تعارف که نداریم.
کاندیدایی ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند با بیان این‌که اگر به فضای شورای شهر اشکالی وارد است؛ فضای شورای شهر رانت است، اظهار کرد: اگر ساز و کار اطلاع رسانی در شورای شهر انجام نشد من شخصا از طرف خودم به مردم اطلاع خواهم داد که بدانند اما اولویت اول من ساز و کار است و باید این مسئله ریل گذاری شود.
عملکرد ناقص شورای شهر در بحث فرهنگ
وی در پاسخ به این‌که عملکرد شورای شهر فعلی را چگونه می‌بیند، گفت: عملکرد شورای شهر در حوزه فرهنگی به شدت ناقص است. شورای شهر فعلی و شهرداری در برنامه‌های فرهنگی شهر از محرم گرفته تا اعیاد، غایب اصلی تمام برنامه‌ها بودند. اصلا حضور نداشتند. فقط در چند بیلبورد عنوان روابط بین الملل درج می‌شود. مردم بیلبورد نمی‌خواهند مردم کار کف میدان می‌خواهند.
حسن‌پور در مورد برنامه‌هایش در حوزه فرهنگ، اظهار کرد: به نظر من در حوزه فرهنگی باید ریل گذاری انجام شود که اگر من بودم این کار انجام و اگر نبودم هم انجام شود. من در برنامه‌های فرهنگی قائل به مردم، محله و مسجد هستم. شهرداری و شورای شهر اجازه هیچ دخالت مستقیمی ندارد. در ابتدای امر باید یک تیم کارشناسی در کمیسیون فرهنگی متشکل از افراد و نماینده‌هایی از تمام سازمان‌ها و اقشار فرهنگی شکل بگیرد و همه افرادی که به نوعی با مسائل فرهنگی در ارتباط هستند اظهار نظر کنند.
کاندیدایی ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند عنوان کرد: معرفی مفاخر و چهره های فرهنگی، مداحان، گروه‌های سرود مطرح شهر، کارگردانان، نخبگان، افراد توانمند فرهنگی و … برای شاخت بهتر مردم انجام شود که اگر این اقدامات انجام و این افراد معرفی شود قطعا برای شهر آورده خواهد داشت.
اولین اقدام پس از ورود به شورای شهر چیست؟
وی در پاسخ به این‌که اگر به شورای شهر وارد شود اولین اقدامی که انجام خواهد داد چیست؟ عنوان کرد: من ۸ گام فرهنگی تعریف کردم که در این گام‌ها مشخص است چه کارهایی انجام خواهد شد. اولین اقدام برای شخص خودم این است که در کنار کار، مطالعه عمیقی در حوزه‌های فرهنگی شهرهای موفق داشته باشم.
حسن پور ادامه داد: اولین اقدام عملی من تشکیل تیم‌های فرهنگی با استفاده از مردم و اقشار مختلفی که از سوی فرهنگ و ارشاد، بسیج و … معرفی می‌شوند خواهد بود که اولین تیم را برای آزمایش در یک محله تشکیل داده نقاط ضعف و قوت هر محله شناسایی شده که بتوانیم این اقدام را به سایر نقاط شهر تسری دهیم؛ این اقدام فقط برای شمال شهر نیست بلکه برای تمام شهر انجام خواهد شد.
شرط حسن‌پور برای انصراف چه بود؟
کاندیدایی ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند خاطرنشان کرد: من روزی که برای ثبت‌نام شورای شهر اقدام کردم یک شرط داشتم. اگر من به شورای شهر ورود پیدا کردم و در حوزه مسائل فرهنگی فردی از من بهتر بود از بابی که به نفع مردم باشد من انصراف داده و از او حمایت کرده و رأی خواهم داد.
وی با بیان این‌که من ۳۵ سال سن دارم، افزود: اگر فردی به نسبت سن در حوزه فرهنگی عملکرد بیشتری از من داشته باشد به خاورستان پیام دهد من از کاندیدا بودن انصراف داده و به او رای خواهم داد. اگر فردی مثلا ۶۰ سال سن داشته باشد طبیعی است که باید از من برنامه های فرهنگی بیشتری داشته باشد. کسی که در شورای شهر مسئولیت فرهنگی داشته بالاخره آنجا جایگاهش خیلی بالاتر است. من با یک فضای بسته و محدود بسیاری از کارهای فرهنگی را در کف میدان انجام دادم.
حسن پور تصریح کرد: مردم در انتخاب‌های خود برای اعضای شورای شهر دقت کنند چراکه شورای شهر مسئله خیلی مهمی است هرچند که در این ایام با توجه به مسئله ریاست جمهوری کمتر دیده می‌شود اما مردم دقت کنند که اعضای شورای شهر دغدغه مند، خوب و انقلابی به معنای واقعی نه به معنای تعاریف نامتعارف انتخاب شوند و کار کنند.
کاندیدایی ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بیرجند از پایگاه خبری تحلیلی خاورستان که به عنوان یک رسانه خوب، معتمد و فعال کار می‌کند تشکر کرد و گفت: ان شاءالله این گفتمان‌ها تسری پیدا کند و مابقی کاندیداها از این فرصت استفاده کنند که حتی اگر رای نیاورند برای دوره‌های بعد هر فردی بخواهد کاندیدا شود بداند که باید جلوی تریبون بیاید و به مردم پاسخ دهد.
انتهای پیام/۱۲۷ /۳