سخنگوی شورای نگهبان:

مجلس باید همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند

عباسعلی کدخدایی گفت: وقتی 16 هزار نفر برای 290 کرسی ثبت نام می کنند یعنی اینکه این ابزار موجود برای بررسی ها، کارآمد نیست؛ مجلس باید همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند.

به گزارش خاورستان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان بعد از ظهر دیروز در برنامه تهران ۲۰ شبکه پنج سیما اظهار داشت: شورای نگهبان در قالب چارچوب های قانونی خود نظر می دهد و مجلس هم در چارچوب های مشخصی اعلام نظر می کند؛ دو مرحله رسیدگی بر اساس قانون است و قانوگذار براساس مصلحت و حکمت اینگونه تصمیم گرفته است.
وی افزود: تاکنون از ابتدای انقلاب افراد زیادی بوده اند که شورا تایید کرده و مجلس به اعتبارنامه آنها رای نداده است.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: مجلس در بحث استانی شدن اصرار داشت و به ما می گفتند که شما استانی شدن انتخابات را بپذیرید تا ما اصلاح قانون انتخابات را بپذیریم؛ مثلا این امکان وجود دارد که قبل از ثبت نام گواهی سوءپیشینه برای ثبت نام ارائه دهند یا اینکه برخی افراد، به داوطلبان گواهی بدهند؛ اینها راهکارهایی است که می‌توان در قانون انتخابات گنجاند.
کدخدایی با بیان اینکه وقتی ۱۶ هزار نفر برای ۲۹۰ کرسی ثبت نام می کنند یعنی اینکه این ابزار موجود برای بررسی ها، کارآمد نیست، خواستار این شد که مجلس قانون انتخابات را اصلاح کند.
وی گفت: در ۵۰ تا ۷۰ روز بررسی صلاحیت ۱۶ هزار نفر، کار سختی است؛ باید ثبت نام ها پالایش شود.
کدخدایی با بیان اینکه مجلس در بحث استانی شدن اصرار داشت و به ما می‌گفتند که شما استانی شدن انتخابات را بپذیرید تا ما اصلاح قانون انتخابات را بپذیریم، گفت: مثلا این امکان وجود دارد که قبل از ثبت‌نام گواهی سوءپیشینه برای ثبت‌نام ارائه دهند یا اینکه برخی افراد، به داوطلبان گواهی بدهند؛ اینها راهکارهایی است که می‌توان در قانون انتخابات گنجاند.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه اگر قانون انتخابات اصلاح شود، به راحتی می توانیم موارد مربوط به ردصلاحیت‌ها را اعلام کنیم، خاطرنشان کرد: طبق قانون ما باید دلایل و مستندات ردصلاحیت را به افراد اعلام کنیم.
وی ادامه داد: ما همه مستندات فرد ردصلاحیت شده را درصورت مراجعه به خودش ارائه می‌کنیم و حتی افراد می‌توانند از خود دفاع هم کنند.
وی با اعلام اینکه بیشترین ردصلاحیت‌های در انتخابات مجلس یازدهم مربوط به سوءاستفاده‌های مالی و اقتصادی بوده است، گفت: این موارد از گزارش‌های مراجع رسمی و گزارش‌های تحقیقات محلی به دست آمده است.
وی با بیان اینکه مجلس همت کرده و قانون انتخابات را اصلاح کند، گفت: نظام انتخابات باید اصلاح شود، شورای نگهبان صرفا براساس قانون وضع شده توسط نمایندگان مجلس، در حال بررسی صلاحیت افراد هست.
کدخدایی درباره بودجه عمرانی شورای نگهبان تاکید کرد: قرار شد که از سال ۷۹، دفاتر استانی شورا جهت کمک به شورا احداث شوند و غالب این بودجه‌ها صرف آن دفاتر می‌شوند.
وی اضافه کرد: جدا از اینکه رقم بودجه شورای نگهبان پایین است، از طرفی هم دولت باید ارقام را بصورت کامل تخصیص دهد که تخصیص نمی‌دهد؛ ضمن اینکه دیوان محاسبات در شورای نگهبان نماینده ناظر دارد و به صورت دقیق عملکرد مالی شورا را بررسی می‌کند؛ از سوی دیگر، فقهای معظم شورای نگهبان هم بر هزینه‌کردهای شورا نظارت دارند.
انتهای پیام/۴
فارس