عضو کمیسیون عمران مجلس:

مجلس مهمترین مانع تولید مسکن را برطرف کرد/ در تامین سرپناه مردم، اسیر جوسازی‌ها نمی‌شویم

یوسفی گفت: اگر تسهیلات بانکی را به حوزه تولید نظیر مسکن هدایت می‌کنیم، سرو صدای ذی‌نفعان گوش فلک را کر می‌کند اما زمانیکه این تسهیلات روز به روز افزایش پیدا کرده و در قالب وام به دوستان و آشنایان پرداخت می‌شود، هیچکس نگران افزایش پایه پولی نیست.

به گزارش خاورستان، مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به توجه رهبر انقلاب به مسئله تولید در تنظیم شعار سال ۱۴۰۰، گفت: در سال گذشته به دلیل نداشتن نگاه به درون کشور توسط برخی مسئولان به خصوص در قوه مجریه، سال سختی برای مردم رقم خورد و ارزش پول ملی در ۴۰ سال گذشته به پایین‌ترین حد خود رسید.
عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه گره زدن همه مسائل به سیاست خارجی و مسئله برجام عامل اصلی شرایط نامطلوب اقتصادی است، گفت: رهبر فرزانه انقلاب در ۱۰ سال گذشته هموار خط مشی کشور با تمرکز بر مسئله اقتصاد تنظیم کرده و توجه همه دستگاه‌ها را به حمایت از تولید داخل و بومی‌سازی جلب کرده است.
وظیفه دولت پشتیبانی از تولید است
وی با اشاره به شعار سال ۱۴۰۰ مبنی بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها افزود: پشتیبانی از تولید یعنی دولتی که ۸۵ درصد از منابع کشور را در اختیار خود گرفته است، زیرساخت تسهیل جریان تولید را به سرعت مهیا کند و مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری به این مسئله کمک کند.
یوسفی با اشاره به لزوم رفع موانع تولید در سال ۱۴۰۰ تاکید کرد: برای تحقق شعار سال باید قوانین مزاحم جریان تولید در کشور و مجوزهای بی‌شماری که نفس کارآفرینان را به شماره می‌اندازند، در اسرع وقت اصلاح شده تا تولید در مسیر اصلی خود حرکت کند.
۲۲۵ بخش‌نامه بانک مرکزی مانع تراشی برای تولید است
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس با اشاره به اینکه تنها در سال ۹۸، بانک مرکزی ۲۲۵ بخش‌نامه را در حوزه تولید صادر کرده است، گفت: این یعنی تولیدکننده در کشور هیج ثباتی را در عرصه اقتصادی حس نکرده شاهد مانع تراشی در مسیر تولید است.
وی در بیان این نکته که فرمایش مقام معظم رهبری، گوشزدی برای محقق نشدن شعار سال‌های گذشته و ابراز امیدواری نسبت به ادامه مسیر است، ادامه داد: توجه به شعار سال نباید به تبلیغات و تغییر سر برگ نامه‌ها محدود شده و در این زمینه باید به صورت جهادی عمل کنیم تا شاهد بهبود معیشت مردم باشیم.
مهم‌ترین مانع تولید مسکن در سال ۱۴۰۰ رفع می‌شود
یوسفی، در بیان اینکه یکی از مهمترین موانع تولید مسکن به عنوان اساسی‌ترین کالای مورد نیاز مردم در سال ۱۴۰۰ با پیگیری مجلس در قالب بودجه ۱۴۰۰ رفع شد، گفت: تامین مالی ساخت مسکن یکی از مهمترین عوامل کاهش عرضه و افزایش قیمت ۶۰۰ درصدی در طول ۷ سال گذشته بوده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن تاکید بر اینکه ساخت مسکن یک پیشران اقتصادی است که ۱۸۶ حرفه به آن مرتبط است، گفت: نظام بانکی در سال‌های اخیر سهم بخش مسکن را پرداخت نکرده است اما در مجلس یازدهم با توجه به اهمیت تامین سرپناه در معیشت مردم نسبت به احیای این سهم اقدام کرد و ۳۶۰ هزار میلیارد تومان از منابع داخلی بانکی را به ساخت ۱٫۲ میلیون واحد مسکونی هدایت کرد.
مجلس پیگیر ساماندهی بازار مسکن است
وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال آینده ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط نظام بانکی پرداخت شود، ادامه داد: اگر این تسهیلات را به حوزه تولید نظیر مسکن و صنعت هدایت می‌کنیم، سرو صدای ذی‌نفعان گوش فلک را کر می‌کند اما زمانیکه این تسهیلات روز به روز افزایش پیدا کرده و در بخش غیر مولد در قالب وام به دوستان و آشنایان خرج می‌شود، هیچکس نگران تورم و افزایش پایه پولی نیست.
یوسفی در پایان با اشاره به اینکه هدایت تسهیلات بانکی به بخش مولد اقتصاد نظیر مسکن پشتیبانی از تولید است، گفت: مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۰، مسئله تامین سرپناه مردم را در اولویت قرارداده و بدون توجه به جوسازی‌ها اجرای این قانون را پیگیری خواهد کرد.
انتهای پیام/۴