معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی:

محدوده‌های معدنی خراسان‌جنوبی تعیین تکلیف شود

عابدی گفت: محدوده‌های معدنی منجمد خراسان‌جنوبی طی یک ماه تعیین تکلیف شود.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی صبح امروز جلسه شورای معادن استان با سه دستور کار ویژه برگزار شد.بررسی پهنه‌های اکتشافی، روند پیگیری ماده ۸۳ توسط سازمان صمت و پیگیری محدوده های منجمد یا پروژه‌های راکد، سه دستور کار این جلسه بود.
مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به دستور رئیس جمهور و بخشنامه ابلاغی مرتبط درخصوص تعیین تکلیف محدوده‌های معدنی خاطرنشان کرد: این بخشنامه به تعیین تکلیف پروانه های بهره‌برداری معطل مانده و محدوده‌های بلاتکلیف اشاره دارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مکلف است هر چه سریع تر نسبت به عملیاتی شدن مفاد این بخشنامه اقدام کند.
وی با تعیین مهلت یک ماهه برای انجام این کار، افزود: انتظار شورای معادن، اهتمام سازمان صنعت، معدن و تجارت در اجرای این برنامه به عنوان متولی امر، است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با انجام این کار، ضمن کمک به سرمایه گذارانی که ادامه فعالیت شان توجیه اقتصادی دارد،محدوده‌های معدنی که بلاتکلیف مانده‌اند از طریق مزایده واگذار می‌شوند تا مورد بهره‌برداری قرار گیرند.
عابدی گفت: تحقق این برنامه، اقدام بسیار مؤثری در راستای تحقق شعار سال، که به تدبیر رهبر معظم انقلاب،جهش تولید نامیده شده، می‌باشد.
وی با تأکید بر اقدامات انجام شده در زمینه ژئوفیزیک هوایی و تعیین پهنه‌های معدنی استان، تصریح کرد: حضور دستگاه‌های توسعه گرایی همچون ایمیدرو و سازمان تهیه و تولید مواد معدنی کشور و همچنین بخش خصوصی در بهره برداری از ظرفیت‌های معدنی استان بسیار مؤثر بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی تأکید کرد: با اهتمام سازمان صنعت، معدن و تجارت و البته طبق قانون و از طریق برگزاری مزایده در بازه زمانی معین، محدوده‌های امیدبخش جهت بهره‌برداری و انتفاع به متقاضیان واگذار می‌شود.
عابدی اظهار کرد: امتیازبندی برای محدوده‌های تعیین شده بر اساس ظرفیت مواد معدنی و ارزش افزوده‌ای که به همراه دارد، تکلیف متقاضیان را روشن‌تر می‌کند، به این ترتیب سرمایه گذار می‌تواند بر مبنای دارایی در اختیار خود نسبت به شرکت در مزایده و سرمایه‌گذاری در یک واحد معدنی اقدام کند.
وی به ظرفیت مطلوب استان در زمینه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی اشاره کرد و گفت:در جریان حضور رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور درخصوص ایجاد دپارتمان سنگ‌های قیمتی استان پیشنهادهایی ارائه شد که می‌بایست به منظور نتیجه دهی بهتر این طرح، سازمان صنعت، معدن و تجارت از وضعیت موجود استان، حجم ذخایر و مناطق مستعد سرمایه گذاری، گزارش کاملی تهیه کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی تأکید کرد: با استفاده از اطلاعات این گزارش می‌توان برای ایجاد واحدهای فرآوری سنگ‌های قیمتی برنامه‌ریزی کرد.
عباس جرجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: در ۲۰ هزار کیلومتر مربع پهنه‌های شناسایی شده ۲۰۰ نقطه امیدبخش تعیین شده و آماده واگذاری از طریق مزایده است.
انتهای پیام/۱۲۷