گزارشی از فعالیت‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در دهستان پترگان؛

محرومیت زدایی و امیدآفرینی در روستاهای مرزی خراسان جنوبی / از ایجاد کارگاه‌های خردخانگی تا اجرایی کردن هاب پرورش شتر

قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان‌جنوبی در به دنبال محرومیت زدایی و پیشرفت توسعه مناطق مرزی است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، شرایط اقتصادی کشور شرایط خوبی نیست و روز به روز شاهد افزایش قیمت‌ها و در پی آن افزایش نگرانی مردم برای امرار معاش هستیم. در این شرایط بیش از همه، اقشار متوسط و ضعیف جامعه تحت تاثیر قرار گرفته و شرایط برای آنها سخت شده است.
در شرایطی که مشکلات اقتصادی دامن‌گیر تمام کشور شده و برای زندگی مردم مشکلاتی را به وجود آورده است اما برخی از نهاد های حمایتی و انقلابی پای کار آمده و به فکر رفع مشکلات مردم در دورترین نقاط روستایی هستند.
قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه یکی از مجموعه‌هایی است که طی سال‌های گذشته راه‌اندازی شده و هدف آن الگو سازی در حوزه خدمت‌رسانی، توانمند سازی، پیشرفت و آبادانی و ایجاد نقاط الگویی در سراسر کشور است.
خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی است که حدود چهار سال می‌شود قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در استان تشکیل و فعالیت‌های خود را آغاز کرده است.
فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی در ۶ دهستان خراسان‌جنوبی
مهدی هنری جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی در ۶ دهستان محروم استان از جمله شوسف و میغان نهبندان، درح سربیشه، پترگان زیرکوه، قهستان درمیان و دهستان منتظریه طبس فعالیت دارد.
وی افزود: هدف از تشکیل این قرارگاه الگوسازی در حوزه خدمت‌رسانی، توانمندسازی، پیشرفت و آبادانی در نقاط محروم و ایجاد نقاط الگویی در سراسر کشور است.
جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی گفت: این قرارگاه حدود چهار سال می‌شود تشکیل شده و فعالیت های قرارگاه در پنج عرصه عمرانی، اشتغال، سلامت، فرهنگ و تعلیم و تربیت است.
هنری با بیان اینکه محور فعالیت‌ در ۱۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار مورد هدف انجام می‌شود، عنوان کرد: فعالیت‌هایی که انجام شده، از طریق امامان روستا و نرم افزار امامت است و این امامان دوره‌های آموزشی و توانمندسازی را گذرانده‌اند.
وی گفت: یکی از ویژگی‌های مهم فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه، اولویت‌سنجی، سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری برای اجرای طرح های اولویت دار با نظر مردم است.
جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: درصد قابل توجهی از اعتبارات هزینه شده برای اجرای پروژه‌ ها از طریق مشارکت خیران و مردم تأمین می‌شود.
هنری گفت: در راستای برنامه‌های اشتغال قرارگاه پیشرفت و آبادانی رسته‌های اولویت دار پرورش دام سبک و سنگین، طیور و صنایع دستی در دستور کار قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از دهستان‌های مورد هدف، دهستان پترگان شهرستان زیرکوه است که فعالیت‌های قابل توجهی را انجام داده است.
برای شناخت بیشتر این دهستان و فعالیت‌های انجام شده توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه السلام خراسان‌جنوبی در دهستان پترگان با مسئول دهستان گفت‌وگو کردیم.
فعالیت‌های دهستان پترگان در ۱۲ روستای شهرستان زیرکوه
محمدصادق آقایی مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه در گفت‌وگو با خاورستان، در مورد فعالیت‌های انجام شده در این دهستان توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه انصارالرضا علیه‌السلام خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: فعالیت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه خراسان‌جنوبی در دهستان پترگان از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است.
وی افزود: فعالیت‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی در دهستان پترگان در ۱۲ روستا انجام شده و می‌شود.
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه بیان کرد: فعالیت‌های قرارگاه پیشرفت در پنج عرصه فرهنگی، اشتغال، عمران و زیرساخت، سلامت و تعلم و تربیت است.
آقایی با بیان این‌که اولویت در انجام کار فرهنگی است، گفت: برای این منظور روحانیونی به عنوان امام روستا به این ۱۲ روستا اعزام شده و هدف نیازسنجی مشکلات هر روستا با همکاری مردم و امام روستا و انتقال نیازها به مرکز استان است.
وی عنوان کرد: از جمله فعالیت‌های فرهنگی شامل اعزام امام روستا به روستاهای مورد هدف، راه‌اندازی کاروان پیاده‌روی اربعین برای سفر به عتبات عالیات از این روستاها، راه‌اندازی گروه‌های جهادی و اعزام به روستاهایی که مسیر رفت و آمد سخت بود، توزیع بسته های فرهنگی و معیشتی، انجام فعالیت های فرهنگی در اعیاد و مراسم عزاداری در ماه‌های رمضان، محرم و صفر و …می‌شود.
۱۵۰ مورد تسهیلات اشتغال پرداخت شد/ بهسازی ۶۰ واحد دامداری
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه گفت: در بحث اشتغال نیز فعالیت‌های خوبی انجام شده است که از جمله آن با همکاری بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ۱۵۰ مورد تسهیلات اشتغال زایی چهاردرصد برای دام سبک و سنگین؛ گوسفند و شتر بین مردم مناطق مرزی توزیع شده است.
آقایی اظهار کرد: ۶۰ واحد دامداری بهسازی شد و دو حمام‌های زد کنه در دهستان ایجاد شد که مورد استفاده حدود ۱۰ هزار دام است.
وی افزود: آموزش پسته‌کاران و عناب‌کاران شاهرخت و بارنجگان از دیگر اقدامات انجام شده در بحث اشتغال بوده است.
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه به راه‌اندازی کارگاه‌های خیاطی در این دهستان اشاره کرد و گفت: همکاری با کارگاه‌های غیر فعال و سفارش کار دادن برای آغاز فعالیت مجدد از دیگر برنامه‌های انجام شده است.
آقایی بیان کرد: راه‌اندازی کارگاه‌های پارچه بافی در روستاهای گزخت و بارنجگان از جمله فعالیت‌های انجام شده در راستای اشتغال است. راه‌اندازی کارگاه اشتغال در زمینه عرق‌گیری و گیاهان دارویی در تجنود نیز از دیگر اقدامات انجام شده است.
وی به کشت گیاهان دارویی و گل محمدی در این دهستان اشاره کرد و افزود: در تمام این موارد ذکر شده برای مردم منطقه اشتغال و منبع درآمد ایجاد شده است.
۱۵۰ تن علوفه تامین شد
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه بیان کرد: تامین ۱۵۰ تن علوفه برای دام های منطقه با توجه به مشکل کمبود و نبود علوفه مورد نیاز از دیگر اقدامات انجام شده است.
آقایی اظهار کرد: فعالیت بعدی قرارگاه در عرصه تعلیم و تربیت است که در این خصوص دوخت لباس محلی برای دانش آموزان دختر و پسر تمام مقاطع منطقه انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: توزیع بسته های آموزشی و کمک آموزشی و تفکیک سرویس بهداشتی مدارس یکی از روستای دهستان که مورد استفاده دانش آموزان دختر، پسر و معلم‌ها ؛ زن و مرد بود از دیگر فعالیت‌های انجام شده است.
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه گفت: راه‌اندازی سرویس آب‌خوری، دیوار کشی مدارس، توزیع ماسک و اقلام بهداشتی در تمام مدارس روستاهای مرزی، حمایت از دانش آموزان مستعد نیازمند، بورسیه کردن دانش آموزان مستعد مرزی، برگزار کردن کلاس‌های فرهنگی با همکاری کانون فرهنگی و هنری و … از دیگر فعالیت‌های عرصه تعلیم و تربیت بوده است.
احداث استخر ذخیره آب و احیای قنوات
آقایی به عرصه عمران و زیرساخت اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های انجام شده در این عرصه، مشارکتی و با همکاری مردم در مواردی که اولویت دارد، بوده است.
وی ادامه داد: احداث استخر ذخیره آب در روستاهای مورد نیاز با همکاری بسیج سازندگی، جهاد کشاورزی، خیران و مردم انجام شده است.
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه اظهار کرد: احیای قنوات روستاهایی دهستان که نیاز به مرمت داشته، آبرسانی پایدار به روستاهای مورد نیاز، راه‌اندازی ایستگاه دیجیتال در برخی از روستاها، مرمت و بهسازی فضای آشپزخانه و بیرونی برخی از مساجد منطقه و … از جمله فعالیت‌های عرصه عمران و زیرساخت است.
آقایی از پیگیری و برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های عمرانی و زیرساخت در سال جاری خبر داد و گفت: حدود ۹۵ درصد مطالعات انجام شده، خیران نیازها را مشاهده کرده و قول همکاری دادند و فقط صورت جلسه نهایی و ابلاغ برای آغاز باقی مانده است.
وی عنوان کرد: برنامه‌های پیش‌بینی شده در سال جاری شامل سه هزار متر کانال آب کشاورزی، احیا و سرگشا کردن ۳۵۰ متر کانال انتقال آب، انتقال آب شرب برای دام به متراژ ۴٫۵ کیلومتر و … می‌شود.
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه در مورد فعالیت‌های کارگروه سلامت، بیان کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی برای سفیران سلامت و استفاده از ظرفیت آنها در روستاهای مورد هدف، توزیع نهال عناب در دهستان، راه‌اندازی موسسه علمی آموزشی که به مرحله ثبت رسیده است، برگزاری کلاس‌های سبک زندگی، مشاوره ازدواج، آموزش قرآنی، کلاس‌های طب سنتی و … نیز از جمله فعالیت‌های کارگروه سلامت است.
بازخوردهای مثبت و مهاجرت معکوس
آقایی در مورد بازخوردهای فعالیت‌های قرارگاه پیشرفت و آبادانی در دهستان پترگان و نتایج مثبتی که داشته، اظهار کرد: طی سال ۹۷ و ۹۸ که شرایط بارندگی و علوفه در مراتع خوب بود شاهد رشد ۸۰ درصدی پرورش دام در دهستان بودیم که اغلب به وسیله تسهیلات پرداخت شده توانستند دام خریداری کنند.
وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی دامپزشک توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی برای روستاهای مورد هدف، میزان مرگ و میر دام‌ها تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه به فعالیت‌های امید آفرین انجام شده در مناطق مرزی و امتیازهای که برای مرز در نظر گرفته شده اشاره کرد و گفت: این مسائل منجر به مهاجرت معکوس در منطقه شد و در پی آن آغاز به کار دامداری در منطقه رونق گرفت.
آقایی عنوان کرد: نیاز سنجی به موقع مسائل، مشکلات واولویت‌ها در روستاها توسط امامین روستا و مسئول دهستان و انتقال به مرکز استان، پای کار آوردن خیران و برنامه ریزی برای اجرای کار ها بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: فعالیت در روستاها وقتی مفید است که مشکلات از کف روستاها و دل مردم احصا شده و افراد صاحب نظر با شناخت کامل از روستا و مشاهده میدانی بتوانند برای رفع مشکل برنامه‌ریزی کنند. این‌که یک مسئول بدون شناخت و مشاهده مشکلات روستا در جایی طرحی بنویسد و اجرایی شود نه تنها مورد استفاده نبوده و مشکلی را برطرف نکرده بلکه هزینه‌های صرف شده برای آن نیز هدر می‌رود.
رفع مشکلات با دید پایین به بالا قابل حل است/ اعتماد مردم به قرارگاه پیشرفت و آبادانی
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه گفت: رفع مشکلات به معنای واقعی در روستاها باید با دید پایین به بالا باشد نه بالا به پایین.
آقایی افزود: مردم برای رفع مشکلات در روستاها از قرارگاه پیشرفت و آبادانی و بسیج سازندگی بیش از نهادهای دولتی درخواست دارند و دلیل این درخواست‌ها این است که مجموعه قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان مشکلات و درد مردم را مشاهده کرده، نیاز سنجی می‌کنند و طرح‌های کاربردی ارائه و انجام می‌شود. از همه مهمتر این است که مردم به مجموعه قرارگاه پیشرفت و آبادانی اعتماد داشته و می‌دانند اگر کاری از ما بخواهند به بهترین نحو انجام شده، مشکلات مرتفع و نتیجه نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد در نهایت از کار انجام شده توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی رضایت دارند.
اجرایی شدن طرح هاب شتر، آغاز بکار کشتارگاه و بازار فروش دام تا پایان ۱۴۰۰
وی خاطرنشان کرد: در بحث اشتغال با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، شرکت توسعه پردیس و استانداری، طرح هاب شتر تایید شده در استان را پیگیری کرده و آغاز به کار کشتارگاه و بازار دام را انجام دادیم که ان‌شاءالله تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.
مسئول دهستان پترگان شهرستان زیرکوه گفت: با این اقدام در بحث فروش و کشتار دام تحول بزرگی در سطح شهرستان زیرکوه انجام و مشکلات مرتفع خواهد شد.
انتهای پیام/۱۲۷ / ۳