عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

محور قراردادن کدخدا یعنی فرصت‌سوزی، تنبلی و ذلّت/ برخی مسئولان با خودباختگی باعث بن‌بست خودساخته در اقتصاد می‌شوند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: زمانی‌که کدخدا به جای خدا محور می‌شود و می‌گوید با کدخدا ببندید، نتیجه، فرصت‌سوزی، تنبلی، رخوت، وابستگی، ترس، ذلّت و این می‌شود که در قدرت بایستی و کار نکنی و مجبور شوی به مردم دروغ تحویل دهی و به مردم بگویی سازش خوب است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس امشب در همایش یاد یاران در حسینیه جماران بیرجند گفت: در دوران دفاع مقدس برخی می‌گفتند چرا می‌جنگیم؟ جوانان را از دست می‌دهیم.
وی افزود: بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال از دوران دفاع مقدس آن‌چه تداوم انقلاب را تا به امروز تضمین کرده، فرهنگی بود که در دوران دفاع مقدس تولید شد، فرهنگ غنی که برخواسته از قرآن و عترت بود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قبل از انقلاب و دفاع مقدس حرف از عاشورا، مجاهدت، رشادت و جانبازی اصحاب امام جسین علیه‌السلام در جامعه بیان می‌شد اما در شرایط زندگی گفته می‌شد مگر می‌شود؟
قالیباف افزود: فرهنگ عاشورا بعد از بیش از هزار سال به برکت نهضت امام حسین علیه‌السلام در دوران دفاع مقدس تداعی شد و انسان‌هایی تربیت و افراد با ایمانی پیدا شدند و هر روز دوران دفاع‌مقدس ایمان آن‌ها را تقویت کرد و در کنار ایمان، استعدادها و خلاقیت‌ها نمایان شد.
وی اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس همدلی و وحدت در کشور افزایش یافت و مردم از روستاهای دور به جبهه رفتند و پدران و مادران فرزندانشان را به جبهه فرستادند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که لطف خداوند را در جنگ بدر شنیده بودیم گفت: امروز اگر دقت کنیم مشاهده می‌کنیم سنت‌های الهی در دفاع مقدس، جلوی چشم ما نمایان است.
قالیباف افزود: بسیج و فرهنگ جهادی و ادبیات حوزه حماسی همه از تولیدات دوران دفاع مقدس است و اگر این فرهنگ‌ها نبود در تهاجم فرهنگی غرب چه اتفاقاتی می‌افتاد؟
وی با بیان این‌که در کنار فرهنگ‌ها، فرصت‌های زیادی در حوزه قدرت سخت پیدا کردیم اظهار کرد: در تاریخ مشاهده می‌کنید هر موقع جنگی بود، بخشی از کشور را از دست دادند اما ایران عزیزی که به محبت اهل بیت علیه‌السلام و فرهنگ قرآنی شناخته می‌شود و دین در حاکمیت بود، همه دنیا علیه ما جنگیدند اما کشور را حفظ کردیم و دشمن به اهدافش نرسید.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پیشرفت در علوم و صنعت نظامی دستاوردهای دوران دفاع مقدس است و امروز موشک‌های ما به دست جوانان ساخته می‌شود.
قالیباف افزود: فرهنگ دوران دفاع مقدس، دو بال داشت. اول، ایمان به خداوند در دوران دفاع مقدس به‌گونه‌ای که فقط به خدا فکر کنند و به سنت‌های الهی باور داشته باشند و دوم، مردم که پیشقراولان این مردم، جوانان بودند.
وی اظهار کرد: بیشترین رزمندگان دوران دفاع مقدس، جوانان زیر ۳۰ سال و عمده‌ترین فرماندهان کلیدی بین ۲۰ تا۲۷ سال سن داشتند.
سخنان غرب‌زده‌ها در دوران دفاع‌مقدس، تندتر از امروز بود
فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: حرف‌هایی که امروز غرب‌زده‌ها می‌گویند، در دوران دفاع مقدس نیز می‌گفتند بلکه تندتر از سخنان امروز بیان می‌کردند.
قالیباف افزود: بنی‌صدر می‌گفت “زمین بدهیم زمان بخریم. باید سه برابر توان نظامی دشمن برای حمله داشته باشیم و چون نداریم، باید آتش‌بس را بپذیریم!” این سخنان در صورتی بیان شد که دشمن داخل خاک ایران بود.
وی اظهار کرد: این افراد اعتقادی به باور و سنت الهی نداشتند. همان‌زمان نیز قطعنامه سازمان ملل علیه ما بود اما مقاله می‌نوشتند چرا می‌جنگید؟ می‌گفتند جنگ بعد از فتح خرمشهر اضافی بود؟!
کار تاکتیکی دشمن در عقب‌نشینی
فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: دشمن می‌گفت عقب می‌روم. عقب رفت اما چگونه؟ تمام ارتفاعات کله‌قندی و ارتفاعات قلاویزان را نگه داشت یعنی صرفه‌جویی و کار تاکتیکی کرد و از دشت به ارتفاعاتی که مال ما بود، رفت. دشمن حتی بعد از پذیرفتن قطعنانه دوباره با منافقین به ایران حمله کرد، همان کاری که با برجام با ما کردند.
قالیباف افزود: در زمان دفاع مقدس نیز این حرف‌ها بود. غرب‌زده‌ها و منفعلان که دل به دشمن بسته بودند و تنبل بودند، حرف‌های ما را در دهه هفتاد قبول نمی‌کردند.
آمریکا ذلیل‌ترین دورانش را در منطقه سپری می‌کند
وی تصریح کرد: امروز بیش از سی سال از جنگ گذشته اما صدام، حزب بعث، شوروی و آمریکا کجاست؟ آمریکا ذلیل‌ترین دورانش را در منطقه سپری می‌کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکایی‌ها داعش را درست کردند اما در سوریه و عراق نتوانستند کاری انجام دهند.
قالیباف افزود: امام خمینی(ره) فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد. امروز جوانان به تأسی از امامی که جز برای خدا قدمی برنداشت و سخنی نگفت، در مرزهای جولان در ۱۵۰۰ کیلومتر دورتر در مرز دشمن نامشروع رژیم صهیونیستی ایستادند.
متحیّرشدن دشمن از انهدام پهپاد آمریکا توسط ایران
وی اظهار کرد: آمریکا تجاوز کرد و پهپادش را زدیم اما باور نکردند تجهیزاتی داشته باشیم که به دست جوانان ما ساخته شده باشد. روسیه و چین متحیر شده بودند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: در این اقدام دو مورد مهم بود. یکی این‌که این فناوری به دست مردم و جوانان ساخته شد و دوم این‌که شهامت زدن این پهپاد را داشتیم.
قالیباف افزود: زمانی که کشتی ما را چند هزار کیلومتر دورتر، انگلیسی‌ها متوقف کردند، این قدرت است که همزمانی که ناو نظامی کنار کشتی انگلیسی قرار داشت، کشتی انگلیسی را در تنگه هرمز دستگیر کردیم و تا زمانی که کشتی ما نفت خود را تحویل ندهد، کشتی انگلیسی را آزاد نکردیم. آن‌هم برای انگلیسی که زمانی شاه در این کشور تعیین می‌کرد.
مسئولان به سنت‌های الهی باور بیاورند
وی اظهار کرد: مسئولانی که در سطوح مختلف کشور هستند حواسشان باشد این خدا، همان خدایی است که در دوران دفاع مقدس ما را یاری کرد. به سنت الهی باور بیاورید. خدای دفاع مقدس خدای حوزه اقتصاد نیز هست.
جوانان می‌توانند اقتصاد کشور را نجات دهند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این مردم همان مردم سال ۱۳۵۹ و دهه ۶۰ هستند که با دست خالی در مقابل شاه، ناتو و آمریکا انقلاب کردند، خون دادند و هزینه کردند. جوانان امروز همان جوانان دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس هستند. همین مردم و همین جوانان می‌توانند اقتصاد کشور را نجات دهند. به خداوند ایمان داشتن و در مقابل کفر ایستادن یعنی عزّت و غیرتمندی یعنی جوان و نشاط یعنی پیشرفت، استقلال، افتخار، دردمندی و آسایش.
قالیباف افزود: زمانی که خداوند از ما ایستادگی می‌خواهد، این وظیفه انسانی و الهی ما است که ایستادگی کنیم چراکه برای ما آورده‌های مادی، معنوی، دنیوی و اخروی دارد اما زمانی‌که کدخدا به جای خدا محور می‌شود و می‌گوید با کدخدا ببندید، نتیجه، فرصت‌سوزی، تنبلی، رخوت، وابستگی، ترس، ذلّت و این می‌شود که در قدرت بایستی و کار نکنی و مجبور شوی به مردم دروغ تحویل دهی و به مردم بگویی سازش خوب است. کدام سازش؟ مگر ما دنبال جنگ هستیم؟ مگر ما به عراق حمله کردیم؟ ما همیشه دفاع کردیم و امروز نیز جنگ‌طلب نیستیم اما در تاریخ مشاهده می‌کنید استکبار و کفر دنبال امیال خودش است و نمی‌توان به او اعتماد کرد.
وی تأکید کرد: مردم را نترساید و نگویید ایستادگی و مقاومت تا چه زمان. سازش جز ذلّت چیز دیگری ندارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وضعیت و مشکلات فعلی را ببینید. ناراحت می‌شویم برخی افراد فکر می‌کنند با توافق و گرفتن ۱۵ میلیارد دلار مشکلات حل می‌شود.
قالیباف افزود: سؤال این‌جاست؛ بنابر گزارش مسئولان، در برجام در هر روز بیش از ۲٫۵ میلیون بشکه نفت فروخته می‌شد، نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار درآمد کشور بود. با آن ۸۰ میلیارد دلار چه مشکلاتی از کشور حل کردید که امروز می‌خواهید با ۱۵ میلیارد دلار مشکل حل کنید؟
وی اظهار کرد: کشور در دهه ۸۰، سالیانه نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته است. زمانی هم ۲۵ میلیارد درآمد داشته است. بیش از سه برابر درآمد کشور در سال اضافه شده اما رشد اقتصادی منفی شده است.
تمنای از دشمن خطای بزرگ و نابخشودنی است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مشکلات گرانی، معیشتی و بیکاری از طرف دشمن حل نمی‌شود. تمنای از دشمن خطای بزرگ و نابخشودنی است و زیبنده ملت نیست.
قالیباف افزود: به جای تمنای از دشمن به مردم اعتماد کنید. تنبلی نکنید بلکه کار کنید. هر روز دولت را بزرگتر و پرهزینه‌تر و اقتصاد را دولتی‌تر نکنید. اجازه دهید اقتصاد مردمی باشد. جوانان را باور کنید. فرصت را به جوانان دهید.
برخی مسئولان وادادگی در برابر تفکر غرب دارند و خودباخته هستند
وی اظهار کرد: متأسفانه امروز برخی مسئولان وادادگی در برابر تفکر غرب دارند و خودباخته هستند و چون خودباخته هستند، خودشان برای اقتصاد کشور بن‌بست می‌سازند. با این خودباختگی باعث بن‌بست خودساخته برای اقتصاد کشور می‌شوند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید به سنت‌های الهی ایمان داشته باشیم. همان دو رمزی که در انقلاب و در دفاع مقدس تا به امروز پیش آورده است. به مردم و خلاقیت و مدیریت جوانان ایمان داشته باشید و به صافی دل و اخلاص جوانان اعتماد کنید. اگر این کار را انجام ندهید، اقتصاد دست دلالان می‌افتد. اقتصاد به شرکت‌های خصولتی می‌رود که معلوم نیست دولتی یا خصوصی هستند. اقتصاد دست قاچاقچی‌ها و دست افرادی که کالای غیرضروری وارد می‌کنند، می‌افتد و صادرکنندگان زحمت‌کش که می‌توانند مواد اولیه کلیدی و مورد نیاز را وارد کنند، از گردونه خارج می‌شوند.
قالیباف افزود: مشکلات ارز ۴۲۰۰ تومانی را امروز مشاهده می‌کنید. گیر ما در اقتصاد این‌ها است.
وی اظهار کرد: هیچ‌وقت نگفتیم تحریم اثر ندارد. تحریم سخت است مانند دوران دفاع مقدس که سخت بود اما با اطمینان می‌گوییم این دو نکته را اگر باور داشته باشیم و بایستیم، به عنوان خدمتگزاری که از بحث‌های مدیریتی مطلع هستم و با ظرفیت‌های کشور دست‌وپنجه نرم کردم، مطمئن باشید در برنامه پنج ساله اقتصاد کشور با همین شرایط سخت اقتصادی، اقتصاد کشور به نقاط ثبات می‌رسد و با آرامش به سمت حرکت بزرگ و جهش می‌تواند حرکت کند. کما این‌که در این زمان که دشمن جواب نداد و دوباره تحریم کرد و افراد در داخل مقداری به خودشان آمدند، تلاش کردند و قیمت ارز کاهش یافت و معتقدم با تلاش بیشتر قیمت ارز پایین‌تر می‌رود و اقتصاد ثبات پیدا می‌کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ناکارآمدی که امروز در کشور وجود دارد و باید چاره‌اندیشی کنیم، تنها در حوزه قوه مجریه نیست بلکه باید همه تلاش کنند.
قالیباف افزود: امروز در قوه قضائیه با حضور آیت‌الله رئیسی با اقدامات انجام شده، امید در دل مردم ایجاد شده است. این گام‌ها محکم‌تر و دقیق‌تر انجام شود.
مجلس شورای اسلامی کارآمد، انقلابی، دردمند مردم و وکیل‌المله باشد
وی اظهار کرد: چند ماه دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی را داریم. مجلس در رأس امور است. کدام مجلس در رأس امور است؟ مجلسی که کارآمد، انقلابی، دردمند مردم و کاردان و وکیل‌المله باشد نه وکیل‌الدوله. به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری، مجلس ریل‌گذار آینده کشور است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید در انتخابات پیش‌رو تحت‌تأثیر جوهای فرهنگ غرب‌گرایی نباشیم. دل ببندیم به کسانی که دل در گرو ملت دارند، دغدغه کشور دارند، افتخار کشور و سعادت مردم را می‌خواهند. آن‌هایی که دردمند هستند و این غیرت را دارند که وقتی حس می‌کند خانواده‌ای برای حداقل زندگی، کار خطا کند، او خجالت بکشد و این‌کار را برای خودش ننگ بداند.
قالیباف افزود: از نماینده مجلس شورای اسلامی دردمندی، تلاش‌گری و روحیه جهادی می‌خواهیم.
وی اظهار کرد: حزب و گروه موضوع ما نیست بلکه موضوع ما خدمت به مردم و آرمان‌های انقلاب اسلامی است.
انتهای پیام/۴