رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی:

مخترعین در مسیر اولویت های استان حرکت کنند/ لزوم استفاده از ظرفیت خیرین برای کمک به اهداف علمی و کادر سازی

فرخنده گفت: اکنون نیازهای اولویت دار خراسان جنوبی آب، کشاورزی با تمرکز بر محصولات استراتژیک و گیاهان دارویی، معدن ودام است که نیاز است مخترعین و مبتکرین براساس این اولویت هاحرکت کنند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، علی فرخنده  رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی در جمع مخترعین، مبتکرین، فرماندهان حوزه های بسیج و مسئولین علمی پایگاه های مقاومت شهرستان طبس اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب ۷ راهبرد اساسی ،علم و پژوهش، اخلاق، سبک زندگی اسلامی، استقلال و… را بیان می کنند و علم را موجب پیشرفت، آبرو و اقتدار یک ملت می دانند.

وی گفت: باید در همه مسائل از جمله اقتصاد دانش بنیان، فرهنگ دانش بنیان و تربیت دانش بنیان، علم آن را داشته باشیم، چرا که علم نقش زیر بنایی دارد و باید براساس مبنا باشد.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه شهدای هسته ای مصداق جهاد علمی در برابر دشمن هستند، افزود: علمی می تواند برای ملت نافع باشد که همراه با تفکر انقلابی و روحیه جهادی باشد، آن وقت این علم؛ بن بست شکن خواهد بود و پزشک و مهندس جهادی به دنبال زیر میزی نخواهند بود.

فرخنده با طرح این سوال که چرا با توجه به رشد علم در کشور نتوانستیم در صنعت و اقتصاد رشد لازم را کسب کنیم؟ بیان کرد: دلیل این موضوع این است که ما علم را تولید کردیم اما برای قفسه کتابخانه های دانشگاه! رتبه علمی ما در سطح دنیا ۱۶ است، اما در اقتصاد و صنعت دارای رتبه بالای ۸۰ هستیم. متاسفانه چون از علم در چرخ صنعت و اقتصاد استفاده نشده است و اکنون مهم ترین مانع پیش روی کشور این است. بنابراین علم باید در اختیاراقتصاد، صنعت، کشاورزی و معدن قرار گیرد.

وی اظهارکرد: که باید تلاش کنیم ظرفیت نخبگانی محلات و شهرستان طبس را در جهت برطرف کردن موانع و مشکلات و تولید علوم کاربردی بکار ببندیم .

تعیین اولویت ها در خراسان جنوبی

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی افزود: علم باید مبتنی بر نیاز انسان باشد، علم، پژوهش و فناوری برای انقلاب یک ضرورت است لذا باید براساس این سه مولفه حرکت کنیم.

فرخنده گفت: پردیس شرکت های دانش بنیان محلی برای جذب نخبگان، مخترعین و مبتکرین است و از آنها حمایت های مادی و معنوی می کند که مبتنی بر نیاز استان خراسان جنوبی باشد.

وی ادامه داد: اکنون نیازهای اولویت دار استان آب، کشاورزی با تمرکز بر محصولات استراتژیک و گیاهان دارویی، معدن ودام است که نیاز است مخترعین و مبتکرین براساس این اولویت هاحرکت کنند. بهینه سازی مصرف آب هم یکی از اولویت های خراسان جنوبی است.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه نقش نخبگان منجر به رفع موانع در همه عرصه ها می شود، افزود: خانه نخبگان علوم انسانی اسلامی و علوم فنی مهندسی نیز از ساختارهای بسیج علمی است.

فرخنده با اشاره به اینکه مهمترین راه برون رفت از مشکلات عارضه یابی آن است، گفت: با توجه به وجود بادهای ۱۲۰ روزه درشرق وجنوب شرق کشور، خراسان جنوبی ظرفیت بسیار بالایی را برای ایجاد یک نیروگاه بادی دارد.

وی بیان کرد: شهرستان طبس جزء اولویت های شهرستانهای استان برای ایجاد مرکز رشد و خلاقیت توسط بسیج علمی است که محلی برای اجتماع نخبگان، نوجوانان و جوانان شهرستان باشد.

برای عارضه یابی مشکلات باید در میدان بود

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی افزود: دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به بالا نیز اگر ایده و طرحی داشته باشند که مورد تایید قرارگاه جهاد علمی استان قرار بگیرد، می توانند با دادن گواهی از خدمات ۶ ماه کسر خدمت در دوران سربازی استفاده کند.

فرخنده اظهارکرد: حمایت مادی و معنوی وپشتیبانی از طرح های فناورانه، کمک به اشتغال و توانمند سازی بسیجیان درعرصه های فناور، کرسی آزاد اندیشی و نشست های علمی با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی، شناسایی عارضه های شهرستانها، عارضه یابی مشکلات، برگزاری کارگاه های توانمند سازی با استفاده از حوزه های مقاومت بسیج، از جمله اقدامات بسیج علمی و پژوهشی است.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ هسته علمی نخبگان، مشکلات شهرستان را بررسی و برای حل آن راهکار برون رفت ارائه دهند، گفت: اما برای عارضه یابی مشکلات، در اتاق ها نمی توان کاری کرد، بلکه باید به صورت میدانی وارد عمل شد.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید شبکه علمی بسیج در رده های مقاومت جدی گرفته شود، افزود: راهبردهای علمی بسیج در طی ده سال آینده براساس بیانیه گام دوم انقلاب طراحی شده است.

فرخنده با بیان اینکه سند علمی بسیج ۷ راهبر اساسی دارد و باید گفتمان ما در سطح جامعه یک گفتمان علمی باشد، اظهارکرد: علم وپژوهش راهبر اول چهل ساله دوم انقلاب است و بعد از آن هم بر استفاده از ظرفیت مردمی برای پیشرفت های علمی، وقف کردن در عرصه های علمی برای کمک به علم، توانمند سازی نیروهای طراز انقلاب ، استعداد یابی و … تاکید شده است.

وی گفت: گاهی اهدافمان هدایت شده نیست، اما نباید جریان انقلاب و علمی را رها کنیم. در این مسیر باید از ظرفیت خیرین ومسئولین برای کمک به اهداف علمی و تربیت نیروی طراز انقلاب وکادر سازی استفاده شود.

 

انتهای پیام/۷