استاندار خراسان‌جنوبی:

مدیران برای جذب اعتبارات ملی اقدام کنند/نگاه جزیره‌ای و تفکر دستگاهی مانع رسیدن به توسعه پایدار

ملانوری گفت: با عنایت به این که بخش عمده‌ای از اعتبارات در سطح ملی دیده شده، لذا این وظیفه و هنر مدیران دستگاه‌هاست که با انعکاس درست شرایط استان، ظرفیت‌ها و نیازها نسبت به جذب اعتبارات ملی اقدام کنند.

به گزارش خاورستان، به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان‌جنوبی حمید ملانوری استاندار خراسان‌جنوبی بعد از ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان، گفت: اهتمام و موفقیت در جذب اعتبارات ملی از شاخص ارزیابی مدیران استان است.
وی افزود: سماجت و قدرت چانه زنی برای جذب اعتبارات ملی از ظرفیت‌های مدیریتی است که باید به خوبی مورد بهره برداری قرار گیرد.
استاندار خراسان‌جنوبی با تأکید بر این‌که تنها ۱۵ درصد منابع در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد، بیان کرد: با عنایت به این که بخش عمده‌ای از اعتبارات در سطح ملی دیده شده، لذا این وظیفه و هنر مدیران دستگاه‌هاست که با انعکاس درست شرایط استان، ظرفیت‌ها و نیازها نسبت به جذب اعتبارات ملی اقدام کنند.
ملانوری عنوان کرد: مدیران باید برای تحقق این هدف از فرصت نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، استاندار، معاونین استانداری و سازمان مدیریت استفاده کنند.
وی با اشاره به تجربه‌های قبلی استان در این زمینه گفت: افزایش اعتبارات حوزه‌های راه، بهداشت و… در اثر جذب منابع ملی باید در دیگر ادارات نیز تکرار شود.
استاندار خراسان‌جنوبی تأکید کرد: رایزنی‌ها برای جذب اعتبارات ملی در سال جاری نیز باید ادامه داشته باشد.
ملانوری اظهار کرد: باید تلاش کنیم اعتبارات تخصیصی به دستگاه‌ها در راستای رفع نیازهای ضروری استان هزینه شود.
وی بیان کرد: تبادل به موقع موافقت‌نامه‌های دستگاه‌ها، تأثیر بسزایی در روند اجرای پروژه‌ها دارد و کار را شتاب می‌بخشد.
استاندار خراسان‌جنوبی انتخاب پیمانکاران صاحب صلاحیت و نظارت دقیق بر روند اجرای پروژه‌ها را نیز مهم خواند و گفت: نظارت‌های ضعیف، کیفیت پروژه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
ملانوری با اشاره به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در اجرای طرح‌های استان، گفت: در برخی از حوزه‌ها مثل گردشگری با وجود ظرفیت‌های خوبی که در استان داریم و انتظارمان این است که خراسان‌‌جنوبی به یکی از مقاصد گردشگری کشور تبدیل شود، باید از قابلیت‌های بخش خصوصی در این زمینه استفاده کنیم.
وی با تأکید بر این‌که جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز از هنرهای مدیریتی است، گفت: مدیران باید شرایط را برای ترغیب سرمایه گذاران به مشارکت در اجرای طرح و برنامه‌ها فراهم کنند.
استاندار خراسان‌جنوبی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان خواست؛ با تعامل و هم افزایی و اولویت دادن به ضرورت ها، در راستای توسعه پایدار، همه جانبه و متوازن استان اقدام کنند.
ملانوری افزود: نگاه جزیره‌ای و تفکر دستگاهی مدیران، دسترسی به توسعه پایدار را غیر ممکن می‌کند.
وی با اشاره به اهمیت پژوهش و اجرای طرح‌های تحقیقاتی در کیفی سازی پروژه‌ها، اظهار کرد: در سال‌های گذشته با وجود این‌که دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی زیادی در اغلب مناطق ایجاد شده اما از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.
استاندار خراسان‌جنوبی تأکید کرد: دانشگاه‌ها باید به کمک دستگاه‌ها بیایند و مدیران نیز می‌بایست از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند.
ملانوری با اشاره به قانون فروش املاک مازاد دستگاه‌ها اشاره کرد و متذکر شد: مدیران در فروش املاک مازاد، آینده استان را نیز لحاظ کنند و در این زمینه به گونه‌ای اقدام کنند که فروش این املاک در بلند مدت عوارضی به همراه نداشته باشد.
این جلسه با سه دستور کار توزیع اعتبارات، بررسی طرح‌های پژوهشی و نحوه استفاده دستگاه‌ها از فاینانس‌های مالی برگزار شد.
انتهای پیام/۱۲۷