واکنش علمای اهل سنت به انتشار یک کلیپ در شبکه‌های اجتماعی؛

مدیریت ضعیف؛ دلیل انتشار اکاذیب در فضای رهاشده مجازی/ وزیر ارتباطات از مردم سیستان و بلوچستان عذرخواهی کند

جمعی از علمای اهل سنت در پی انتشار کلیپی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان هجوم مردم نیکشهر به یک مرغ فروشی، ضمن واکنش شدید به این موضوع، مدیریت ضعیف دولت در مدیریت فضای مجازی را دلیل انتشار اکاذیب در این فضای رها شده اعلام کردند.

به گزارش خاورستان به نقل از عصرهامون، در روز های اخیر فیلمی با عنوان “هجوم مردم نیکشهر جهت سرقت مرغ” در فضای مجازی منتشر شد، در حالی که طبق گفته مسئولان این کلیپ که از سوی معاندان انتشار یافته است، در اصل مربوط به فروش مرغ زنده در یکی از مراکز عرضه این شهرستان بوده و حین فروش و تحویل مرغ به مردم بی‌نظمی در فروشگاه مربوطه صورت گرفته است.
در پی انتشار این کلیپ مردم این خطه با انتقاد از افسارگسیختگی فضای مجازی که به راحتی در آن شایعه سازی و تخریب صورت می گیرد، گلایه هایی را مطرح کردند.
همچنین این موضوع با واکنش جمعی از علمای اهل سنت استان مواجه شد، به گونه ای که اعلام کردند ضعف مدیریت و نظارت بر فضای مجازی مشهود است.
طبق گفته آن ها انتشار چنین تصاویری در شبکه های اجتماعی علاوه بر تحمیل هزینه به کشور، باعث تخریب چهره مردم می شود که وزیر ارتباطات باید به دلیل عدم مدیریت صحیح این فضا از مردم سیستان و بلوچستان عذرخواهی کند.
فضای مجازی باید به صورت صحیح مدیریت شود
مولوی نذیر احمد سلامی، نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری، انتشار و بهره برداری از اینگونه کلیپ ها در فضای مجازی را کار معاندان نظام دانست و به خبرنگار ما گفت: وزارت ارتباطات مسئولیت مدیریت فضای مجازی را دارد، اما فقط این کلیپ نیست که از طریق شبکه های اجتماعی منتشر شد، بلکه همیشه شاهد انتشار چنین تصاویری از سوی معاندان در این فضا رهاشده هستیم.
وی ادامه داد: برنامه و کار شبکه های معاند تبلیغات سوء و تخریب نظام و مردم است، این موضوع مسلم بوده و توقع دیگری نمی توان از آن ها داشت، اما این فضا باید به صورت صحیح مدیریت شود.
مولوی سلامی اضافه کرد: اگر توزیع کالا به درستی و در مراکز بیشتری صورت گیرد و با مدیریت انجام شود، شاهد صفوف و شلوغی آن هم در شرایط کرونایی نخواهیم بود و از سویی هم مورد سوءاستفاده دشمن قرار نمی گیرد تا از چنین وضعیتی با هدف تامین منافع خود استفاده کند.
وی تصریح کرد: رسانه های معاند و دشمنان نظام تخریب است، اما ما باید مراقب باشیم که بهانه دستشان ندهیم و با مدیریت درست و محکم اجازه ندهیم چهره مردم، این گونه تخریب شود.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری اذعان کرد: دولت و به ویژه وزیر ارتباطات باید به دلیل تخریبی که از وجه مردم‌شریف استان صورت گرفته، از مردم سیستان و بلوچستان عذرخواهی کنند، اگر دلجویی صورت نگیرد و شبکه های اجتماعی نیز همچنان رها باشند، مردم را به سمت دیگری هدایت می کنند و مشکلات دیگری را به بار خواهند آورد.
وی تاکید کرد: دولت اگر مدیریت درستی ندارد، در چنین شرایطی عذرخواهی کند تا حرمت مردم حفظ شود.
لزوم عذرخواهی رئیس جمهور و وزیر ارتباطات از مردم
مولوی عبدالغفار نقشبندی، یکی دیگر از علمای اهل سنت نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: موضوع معاندان مطرح است، از بدو انقلاب خدمات زیادی برای مردم سیستان و بلوچستان و کل ایران ارائه شده، اما هر خدمتی هم که صورت بگیرد، معاندان کار خودشان را می کنند، چراکه پول می گیرند تا سوژه هایی که به وجود می آید از آن بهره برداری کنند.
وی با تاکید بر این که هر اقدامی هم انجام دهیم، معاندان خط خودشان را می خوانند، افزود: باید این مسائل ریشه یابی و آسیب شناسی شود، نباید اجازه دهیم که چنین صحنه هایی به وجود آید، مردم به وضعیتی گرفتار شدند که به خاطر نان، گوشت و آب صف می کشند، باید دولت چاره ای برای معیشت مردم بیندیشد.
نقشبندی اظهار کرد: هر اندازه خدمات رسانی می کنیم، باید اطلاع رسانی شود، چراکه به سطح آگاه سازی جامعه می افزاید، از سویی فضای مجازی بزرگترین تریبون مردم برای عنوان مشکلاتشان است، اما انتشار اکاذیب باعث می شود که ذهنشان به سمت دیگری هدایت شود و مشکلات بیشتر اذیتشان کند.
وی گفت: باید چاره اندیشی شود و وقتی چنین مسائلی به وجود می آید، افراد ذی نفوذ منطقه برای شفاف سازی اقدام کنند تا مورد سوء استفاده معاندان قرار نگیرد و سوژه ای دست دشمنان نباشد، آن ها به دنبال کوچکترین بهانه برای ضربه زدن به نظام و انقلاب و خدشه دار کردن امنیت می گردند.
امام جمعه موقت راسک تاکید کرد: باید دولت مدیریت کند، وقتی به مردم خدمات رسانی شود و مشکل معیشتی نداشته باشند، چنین حرف هایی از سوی خودشان خنثی می شود، اما خلاف آن به معاندان خوراک رسانه ای ای می دهد و انتشار اکاذیب نیز بیشتر مردم را آزرده خاطر می کند.
وی با تاکید بر مدیریت ضعیف فضای مجازی، بیان کرد: وزارت ارتباطات باید برای مدیریت فضای مجازی و جلوگیری از انتشار اکاذیب برنامه ای داشته باشد تا با نشر چنین تصاویری خوراک دشمنان تامین نشود و این گونه به چهره مردم خدشه نزنند، همان گونه که اینستاگرام وقتی پست مثبتی منتشر می شود، فوری آن را حذف می کند.
به گفته مولوی نقشبندی، مردم سیستان و بلوچستان مهمان نواز و ایثارگر هستند، اما انتشار چنین تصاویری در فضای مجازی باعث تخریب چهره آن ها می شود، بنابراین وزیر ارتباطات و رئیس جمهور باید به خاطر این اتفاق، از مردم عذرخواهی کنند، چراکه مردم را در چنین شرایطی قرار داده اند و از سویی فضای مجازی مدیریت نمی شود.
وی با تاکید بر این که باید مشکلات آسیب شناسی شود، گفت: بخشی از مشکلات به وزیر ارتباطات برمی گردد، اگر فضای مجازی لجام گسیختگه نبود، این گونه هر تصویری منتشر نمی شد، بنابراین باید ریشه یابی شود تا چنین مشکلاتی به وجود نیاید.
ضعف مدیریت فضای مجازی از سوی وزیر ارتباطات
مولوی علی ایزدپناه، یکی از علمای اهل سنت نیکشهر نیز با واکنش به این موضوع به خبرنگار ما گفت: رسانه های معاند با استفاده از فضای مجازی، در تلاش هستند وجهه مردم کشور از جمله سیستان و بلوچستان را خراب کنند، در حالی که مردم صبور این خطه هیچ گاه دست به چنین اقدامی نمی زنند.
وی ادامه داد: تخریب وجهه مردم توسط رسانه های معاند در چنین کلیپ ها و تصاویری مشهود است، از سویی انتشار آزادانه چنین اکاذیبی در فضای مجازی ضعف مدیریت این فضا توسط وزارت ارتباطات را نشان می دهد.
امام جمعه مسجدجامع بخش بنت نیکشهر اضافه کرد: مسئولان امر باید با مدیریت قوی تری عمل کنند و اجازه ندهند که در فضای مجازی هر کلیپ، تصویر یا پیامی منتشر و این گونه چهره مردم تخریب شود.
وی تاکید کرد: مردمان سیستان و بلوچستان شریف هستند و هیچ گاه دست به چنین اقدام هایی که انتشار دهندگان کلیپ از آن یاد کرده اند نمی زنند، بنابراین وزیر ارتباطات باید از مردم این استان در مقابل کوتاهی در مدیریت این فضا عذرخواهی و از آن ها دلجویی کند.
به گفته ایزد پناه، گروه های معاند جیره خوار غربی ها هستند و از فضای مجازی برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند، تلاش آن ها تخریب وجهه مردم این خطه است که ما هرگز چنین موضوعی را نمی توانیم بپذیریم.
انتهای پیام/۴