مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی:

مدیریت مصرف آب برای حفظ منابع آبی موجود و گذر از بحران کم آبی ضروری است

امامی با اشاره به کاهش نزولات جوی در سال جاری و قرار گرفتن در آستانه فصل گرما و به تبع آن افزایش مصرف آب توسط مشترکین، گفت: باید بپذیریم که خشکسالی جزء اقلیم این منطقه است و می بایست همه مشترکین به ویژه در مناطق روستایی با روش های مدیریت مصرف آب آشنا باشند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حسین امامی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران، با اشاره به کاهش نزولات جوی در سال جاری و قرار گرفتن در آستانه فصل گرما و به تبع آن افزایش مصرف آب توسط مشترکین اظهار کرد: باید بپذیریم که خشکسالی جزء اقلیم این منطقه است و می بایست همه مشترکین به ویژه در مناطق روستایی با روش های مدیریت مصرف آب آشنا باشند.
وی ادامه داد: اقدامات مهمی در راستای تامین آب پایدار در روستاهای استان انجام شده است که در این زمینه از ظرفیت سایر سازمان ها و نهادها از جمله سپاه، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، بنیاد ابراهیمی نیز استفاده شده است که با وجود این اقدامات با توجه به حضور گسترده مردم در روزهای پایانی هفته در مناطق روستایی و چند برابر شدن جمعیت روستاها در پیک پایان هفته و عدم استفاه صحیح از منابع آبی دچار مشکل در تامین آب در این ایام می‌شویم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی آبیاری فضای سبز و باغ ویلاها با آب شرب، استفاده از آب شرب برای مصارف ساخت و ساز، آب دهی به ملک مجاور و ذخیره آب در تانکر را جزء مواردی عنوان کرد که تامین پایدار آب در مناطق روستایی را با مخاطره روبه رو می‌کند و از مشترکان خواست با رعایت موارد مذکور گامی مهم در راستای حفظ منابع موجود آب و جلوگیری از قطعی آب بردارند.
امامی گفت: مشترکان کم مصرف خانگی (کمتر از ۵ متر مکعب در ماه) نیز از تخفیف ۱۰۰ درصدی بهره‌مند خواهند شد، لذا مشترکان می‌توانند با مدیریت مصرف از مزایای طرح آب امید نیز برخوردار شوند.
وی اظهار کرد: بر اساس قانون ،شرکت آب و فاضلاب می‌تواند در صورت مشاهده هر کدام از موارد بالا نسبت به قطع موقت انشعاب آب نیز اقدام کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی همچنین به رعایت موارد صرفه جویی و مدیریت مصرف آب در مناطق شهری نیز تاکید و یادآور شد: در مناطق شهری نیز در صورتی که مشترکین نسبت به کاهش ۲۰ درصدی در مصارف آب اقدام نمایند شاهد کاهش فشار و کمبود آب نخواهیم بود.
امامی افزود: کاهش مصارف غیرضروری آب از جمله شستشوی حیاط، اتومبیل، تراس و غیره با آب شرب، کاهش مدت زمان استحمام، عدم آبیاری باغچه منازل با آب شرب و استفاده از آب خاکستری در این زمینه، نصب سایبان جهت کولرهای آبی در راستای افزایش راندمان و استفاده از شیرآلات اهرمی و چشمی به ویژه در ادارات، کنترل شیرآلات و برای جلوگیری از هدررفت آب روش‌های آسانی است که می‌تواند مشترکین را در مدیریت مصرف آب یاری کند.
وی افزود در حال حاضر سامانه ۱۲۲ به صورت متمرکز و شبانه روزی در سطح استان آماده خدمت رسانی به بیش از ۳۴۲ هزار مشترک در شهر و روستا بوده و از هم استانی‌ها درخواست می‌شود با عنایت به کاهش بارندگی‌های سال گذشته و کمبود منابع آبی ضمن صرفه جویی در مصرف آب برای گذر از تابستان، در صورت مشاهده هر گونه ترکیدگی و نشت آب فورا با سامانه ۱۲۲ تماس گرفته تا در اسرع وقت نسبت به رفع ترکیدگی اقدام نمایند و از هدر رفت آب جلوگیری شود.
انتهای پیام/۱۲۷