رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند ودرمیان:

مدیریت موقافات بیرجند و درمیان به صورت هیئت امنایی/۲۰ فقره وقف جدید ثبت شد

حجت الاسلام دادخدائی با بیان اینکه یکی از فعالیت های جدید در اوقاف بکارگیری امین و هئیت امنا برای موقوفات شهرستانهای بیرجند و درمیان است، گفت: در همین راستا در بخش قهستان شهرستان درمیان در ۶۰ روستا ۲۰۰ موقوفه به صورت هیئت امنایی مدیریت می شود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، حجت الاسلام و المسلمین دادخدا خدائی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان بعد از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران، اظهار کرد: اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان دارای موقوفات مختلف با کاربری های متفاوت است. در بسیاری از روستاهای این دو شهرستان موقوفات زیادی داریم اما درصد بسیار زیادی از آن در سامانه ثبت نشده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان بیان کرد: در شهرستانهای بیرجند و درمیان ۲ هزار و ۷۶۵ فقره موقوفه داریم که مربوط به مساجد، تکایا، حسینه ها و این گونه موارد است.

حجت الاسلام خدائی عنوان کرد: همچنین در شهرستانهای بیرجند و درمیان ۶ هزار و ۳۱۵ رقبه وقفی داریم.

وی با بیان اینکه ۱۸ بقعه متبرکه در شهرستانهای بیرجند و درمیان به صورت هئیت امنایی با استفاده از ظرفیت مردم و معتمدین مدیریت می شود، اظهار کرد: مسئله ای حائز اهمیت در مورد بقاع متبرکه بحث درآمد بر هزینه بودن آن است. درآمدهای بقاع متبرکه برای امور فرهنگی و عمرانی آن هزینه شده و یک ریال از درآمد آن خارج نمی شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان گفت: برای هر موقوفه شماره حسابی ایجاد و درآمد موقوفه به حساب واریز شده و هیچ جابجایی انجام نمی شود.

حجت الاسلام خدائی بیان کرد: اوقاف وظیفه ثبت موقوفه را دارد هستند موقوفه هایی در روستاها که به ثبت نرسیده است. یکی از دلایلی که موقوفات گم شده یا به تصرف درآمده به دلیل عدم ثبت و بی اطلاعی مردم از ثبت موقوفه است.

وی با بیان اینکه تمام موقوفات باید دارای ثبت مالکیت باشد، خاطرنشان کرد: ۱۵۰ فقره سند مالکیت اخذ شده که ارزش ریالی آن ۲۵ میلیارد تومان است و هدف از اخذ اسناد مالکیت، حفظ موقوفه است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان از تعمیر، مرمت و بازسازی ۵ هزار و ۱۰۰ متر مربع از موقوفات شهرستانهای بیرجند و درمیان خبر داد و افزود: ۶ میلیارد تومان اجرای نیات واقفین در امور خیریه، اجتماعی، مساجد، مذهبی، بقاع و حفظ عینی موقوفات را داشتیم و این اجرایی شدن نیات یکی از دلایل افزایش نیات موقوفات است.

حجت الاسلام خدائی به ثبت ۲۰ فقره وقف جدید در شهرستانهای بیرجند و درمیان طی ۶ ماه گذشته اشاره کرد و گفت: ارزش ریالی این وقفها ۴.۵ میلیارد تومان برآورد می شود.

وی ادامه داد: ۱۶ مورد در هفته وقف ثبت شده که شامل آپارتمان، آب، کشاورزی و … میشود و نیات آن موضوعات عزاداری، غدیر، قرآن، کمک و مساعدت به نیازمندان و جوانان برای امر ازدواج می شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان بیان کرد: چهار موقوفه قرآنی داریم که در محل حسینه امام رضا (ع) بیرجند علاقه مندان در حال حفظ قرآن هستند و از ابتدا تاکنون ۶۳۰ نفر در این مکان برای حفظ قرآن تربیت شده و در حال حاضر ۲۵ نفر در حال حفظ قرآن در این مکان هستند.

حجت الاسلام خدائی عنوان کرد: هزینه های انجام شده برای تربیت حافظین قرآن از محل موقوفات قرآنی است و لازم به ذکر است که حسینه امام رضا (ع) بیرجند پذیرای حافظین از سراسر کشور است.

وی به فعالیت ۴۰ مربی در حوزه حفظ قرآن اشاره و اظهار کرد: یکی از سیاست های اوقاف و امور خیریه، واگذاری تولیت و مدیریت موقوفه به واقفین است که در این راستا ۱۰۰ موقوفه در شهرستانهای بیرجند و درمیان دارای متولی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان بیان کرد: راه اندازی مرکز افق و طرح شمیم خدمت با هدف کارآموزی یکی دیگر از برنامه های اوقاف و امور خیریه در شهرستانهای بیرجند و درمیان است.

حجت الاسلام خدائی گفت: یکی از فعالیت های جدید و نو در اوقاف بکار گیری امین و هئیت امنا برای موقوفات شهرستانهای بیرجند و درمیان است. هر شهرستان به پنج بلوک تقسیم شده و مدیریت موقوفه به صورت هیئت امنایی به معتمدین محلی واگذار می شود که در این راستا در بخش قهستان شهرستان درمیان در ۶۰ روستا ۲۰۰ موقوفه به صورت هیئت امنایی مدیریت می‌شود.

وی به روزرسانی موقوفات که خواسته مردم و یکی از رسالت های اوقاف است اشاره کرد و افزود: در این راستا تعامل و همکاری اوقاف با متولیان خوب است و به منظور به روز رسانی موقوفات از ظرفیت کارشناسان رسمی دادگستری و خبرگان محلی استفاده میشود تا حق ملک وقفی ثبت شده و واقف تضییع نشود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان به طرح تحول افرایش درآمد به عنوان یکی دیگر از برنامه های اوقاف اشاره کرد و گفت: هدف استفاده از ظرفیت موقوفات به عنوان سرمایه گذار و سرمایه پذیر است.

حجت الاسلام خدائی در مورد موقوفه آبلوله، تصریح کرد: با توجه به هدف این موقوفه که تامین آب شرب مردم بوده است ۹ سقاخانه در شهر بیرجند احداث شده و در حال حاضر مورد استفاده مردم است اگر مردم در سایر محلات شهر خواستار احداث سقاخانه باشند ما آمادگی احداث سقاخانه را داریم.

وی به آستان شهدای باقریه به عنوان یکی از بقاع شاخص شهرستان بیرجند اشاره و بیان کرد: این آستان غریب و محجور واقع شده و برای طرح جامع و توسعه نیازمند اعتبار و مساعدت خیران، مردم، واقفین و سرمایه گذاران است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان ادامه داد: درآمد سالانه از این آستان حدود ۵۰۰ میلیون تومان است در حالیکه خواسته مردم از اوقاف برای توسعه و طرح جامع خیلی بیش از این است. ما از مردم انتظار حمایت بیش از این را داریم چراکه با درآمد سالانه آستان کارها پیش نمی‌رود.

حجت الاسلام خدائی در مورد زمین پمپ بنزین روبروی آستان شهدای باقریه، بیان کرد: این زمین وقفی است و پلاک وقفی دارد. اوقاف به جد پیگیر این موضوع است که حق و حقوق اوقاف را از مسئولان امر بگیرد.

وی عنوان کرد: یکی از خواسته های مردم در بحث تدفین اموات در جوار آستان شهدای باقریه است که در این خصوص باید هماهنگی های لازم با شهرداری انجام شود. در این خصوص موانعی وجود دارد که ان شاءالله با توجه به ورود دادستان به این موضوع مشکل برطرف خواهد شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان در مورد همکاری با بیمارستان تامین اجتماعی، افزود: اوقاف و امور خیریه بعد از شیوع کرونا در مورد نیات دارو و درمان همکاری های زیادی با دانشگاه علوم پزشکی بیرجند داشته و در بحث بیمارستان تامین اجتماعی نیز اوقاف به سهم خود همکاری داشته است.

خدائی در مورد مشکل اراضی خیابان ظفر بیرجند، اظهار کرد: مشکل این اراضی برطرف شده و مالکان میتوانند به اوقاف مراجعه و در بحث نقل و انتقالات اقدام کنند.

وی عنوان کرد: اوقاف شهرستان حدود ۱۰ هزار مستاجر دارد که نقش قابل توجهی در اشتغال زایی دارد که مردم از این موارد غافل شده و در روستاها نیز رقبات زیاد با مستاجرهای زیادی داریم که باعث اشتغالزایی در این مناطق شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند و درمیان با بیان اینکه تاکنون نتوانستیم در به روز رسانی موقوفات موفق عمل کنیم ،افزود: معمولا در تعیین نرخ املاک وقفی با بقیه فرق گذاشته می شود.

حجت الاسلام خدائی به بروزرسانی حق الاجاره موقوفات اشاره کرد و گفت: تعدادی از اراضی موقوفه بصورت خام رها شده اند که بخاطر صرفه و صلاح موقوفه قرار است برخی قطعه ها فروخته شود و در مابقی قطعه ها هزینه و سرمایه گذاری شوند که بیش از ۲۰ قطعه به این صورت در شهرستان وجود دارد.

انتهای پیام/۱۲۷