مرندی:

مذاکره مجدد با آمریکا یک فاجعه بی پایان برای کشور است/ بلاشک دموکرات‌ها به دنبال مذاکرات موشکی و منطقه‌ای هستند

کارشناس مسائل آمریکا به مواضع دموکرات‌ها در قبال ایران اشاره کرد و گفت: بلاشک دموکرات‌ها به دنبال مذاکرات موشکی و منطقه‌ای هستند؛ در حقیقت هدف همه آمریکایی‌ها چه حزب جمهوری‌خواه و چه حزب دموکرات، این است که ایران خلع سلاح و در منطقه منزوی شود.

به گزارش خاورستان، محمد مرندی کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با دانا، ضمن اشاره به موضع دموکرات‌ها در خصوص برجام و همچنین اظهارات این حزب مبنی بر گرفتن امتیازات بیشتر از ایران اظهار داشت: موضع ایران شفاف است و هیچ توافق جدیدی را نخواهد پذیرفت؛ ایران یک بار توافق کرده و اگر ایران تحت فشار بپذیرد که می‌شود توافق فعلی را تغییر داد، یک مصیبت بی پایان برای کشور خواهد بود.
آمریکایی‌ها هر وقت امتیاز بخواهند تحریم‌ها را احیا می‌کنند
وی با اشاره به زیاده‌خواهی آمریکا گفت: اگر ایران تن به مذاکره مجدد دهد، آمریکایی‌ها به این نتیجه خواهد رسید که هر وقت امتیاز جدیدی بخواهند، می توانند تحریم‌ها را مجدداً احیا کنند.
این کارشناس مسائل آمریکا با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها هیچ وقت برجام را به طور کامل اجرا نکردند، افزود: فرض کنید ایران بخواهد امتیازات جدیدی بدهد و آمریکایی‌ها دوباره بیایند برجام را به نحوی که پیش‌تر شاهد آن بودیم اجرا کنند، – هیچ وقت به طور کامل اجرا نکردند- مشخص است که مقامات کاخ سفید هر وقت به دنبال امتیاز جدیدی باشند دوباره به احیای تحریم‌ها روی می‌آورند.
مذاکره مجدد با آمریکا یک فاجعه بی پایان برای کشور است
مرندی مذاکره مجدد با آمریکا را یک فاجعه بی پایان برای کشور ارزیابی کرد و افزود: اصل مطلب این است ایران نمی‌تواند زیر بار مذاکره مجدد برود؛ چه با ترامپ چه با بایدن.
وی به نگاه برخی در داخل به این مسئله که بایدن از ترامپ منعطف‌تر است و می‌توان با دموکرات‌ها به تعامل رسید اشاره کرد و توضیح داد: اصل سیاست فشار حداکثری و تحریم‌های همه جانبه‌ای که ترامپ امروز به آن دامن زده است، در دولت اوباما و بایدن و در واقع به دست دموکرات‌ها طراحی شده و حقیقت آن است که ریل‌گذاری سیاست فشار حداکثری توسط دموکرات‌ها انجام شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها وقتی بعد از چند سال به آن نتیجه مطلوب نرسیدند، اوباما از طریق عمان به ایران فهماند که آمریکا غنی سازی را به رسمیت خواهد شناخت و در حقیقت در دولت قبلی آمریکا مذاکرات شروع و نهایتاً به برجام منتهی شد.
اینکه دموکرات‌ها منعطف‌تر هستند حرف صحیحی نیست
محمد مرندی اهداف جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در برابر ایران را متحدالشکل خواند و گفت: اینکه دموکرات‌ها منعطف‌تر هستند حرف صحیحی نیست؛ در حقیقت مسیر فشار حداکثری، هدف قرار دادن مردم ایران، جلوگیری از ورود دارو و مواد غذایی به کشور را دموکرات‌ها یعنی همان اوباما و بایدن ایجاد کردند.
وی با بیان اینکه دموکرات‌ها به دنبال به زانو درآوردن مردم ایران بودند، عنوان کرد: اتفاقاً حمله و انتقاد ترامپ به اوباما و بایدن این بود که چرا با ایران توافق کردند.
کارشناس مسائل آمریکا معتقد است، بحث انعطاف دموکرات‌ها مطرح نیست؛ به واقع بحث شیوه منزوی کردن و به زانو درآوردن مردم ایران است که این شیوه‌ها مد نظر دموکرات‌ها هم بود.
هدف دموکرات‌ها تامین منافع ایران از برجام نبود/ شیوه دموکرات‌ها علیه ایران هوشمندانه‌تر است
مرندی اشاره کرد: با توجه به اسنادی که منتشر شده است، می‌دانیم که آمریکایی‌ها در زمان اوباما و بایدن هیچ وقت بنا نداشتند برجام را به طورکامل اجرا کنند و هدفشان هرگز تامین منافع ایران از برجام نبود.
وی تاکید کرد: ایران از ابتدا هم می‌دانست که برجام به سرانجام مطلوب نمی‌رسد؛ در هر حال اهداف دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان واحد است فقط هر کدام شیوه خاص خود را دارند، اما ترامپ با شیوه‌های خود آمریکا را منزوی‌تر کرده است و بایدن نیز سعی خواهد کرد با تعامل بیشتر با متحدان خود و به خصوص اروپا و کشورهای غربی ایران را منزوی کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص برتری شیوه دموکرات‌ها نسبت به جمهوری‌خواهان گفت: شیوه دموکرات‌ها علیه ایران نسبت به جمهوری‌خواهان هوشمندانه‌تر است.
بلاشک دموکرات‌ها به دنبال مذاکرات موشکی و منطقه‌ای هستند
محمد مرندی در پاسخ به این سوال که “مقصود و هدف دموکرات‌ها از امتیاز بیشتر و توافق جدید با ایران چیست؟” گفت: بلاشک دموکرات‌ها به دنبال مذاکرات موشکی و منطقه‌ای هستند؛ در حقیقت هدف همه آمریکایی‌ها چه حزب جمهوری‌خواه و چه حزب دموکرات، این است که ایران خلع سلاح و در منطقه منزوی شود.
وی با بیان اینکه هدف اصلی آمریکایی‌ها هیچ وقت موضوع هسته‌ای ایران نبوده است، عنوان کرد: موضوع هسته‌ای بهانه‌ای بیش نبود؛ در واقع آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران تسلیحات نظامی برای پاسخ و قدرت دفاع از خود را نداشته باشد و از طرفی به دنبال این هستند که ایران در منطقه حضور نداشته باشد تا آسیب پذیری دشمنان ایران به حداقل برسد.
انتهای پیام/۴