نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی:

مراقب اجرای سند ۲۰۳۰ باشیم

خسروی با تذکر در خصوص اجرای سند 2030 در برخی از مناطق کشور گفت: باید مراقب اجرای چنین طرح‌هایی بوده و به فکر علاج واقعه، قبل از وقوع بود.

به گزارش خاورستان، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی عصر روز گذشته در دیدار مديرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی و مدیر آموزش و پرورش بیرجند اظهار کرد: طرح لاله‌های روشن دانش آموزی که قرار است در قالب یادواره شهدا برگزار شود، طرح بسیار خوبی است که اگر امکانات مهیا می‌بود و برنامه‌ریزی‌های بیشتری در این خصوص انجام می‌شد تا دانش آموزان بهتر و بیشتر با شهدا آشنا شوند، بهتر بود.
وی با اشاره به کمبود فضای آموزشی، بیان کرد: تحصیل دانش آموزان دختر و پسر به صورت مختلط در برخی نقاط، بسیار نامناسب و یک آسیب است که امیدواریم با تأمین فضای آموزشی، این مشکل برطرف شود.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در حوزه نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس هر اقدامی که از دست ما ساخته باشد انجام خواهد شد و مباحث و مشکلات کمبود مدارس حتی‌المقدور در مرکز پیگیری خواهیم کرد.
خسروی با تأکید بر این‌که باید برای پیشرفت، مباحث اصولگرا و اصلاح‌طلب را کنار بگذاریم، افزود: در این خصوص به استاندار جدید تاکید کردم که بر اساس فرمایش پیغمبر اکرم(ص)؛ بدترین انسان کسی است که دین خود را به دنیای خود بفروشد.
وی تصریح کرد: محورهای ما در جامعه قانون اساسی، مقام معظم رهبری و وصیت‌نامه امام خمینی(ره) است که باید اقدامات و رفتار ما بر این اساس و محورها باشد.
مراقب اجرای سند ۲۰۳۰ باشیم
رئیس مجمع نمایندگان مردم خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی با تذکر در خصوص اجرای سند ۲۰۳۰ در برخی از مناطق کشور تصریح کرد: باید مراقب اجرای چنین طرح‌هایی بوده و به فکر علاج واقعه، قبل از وقوع بود.
خسروی با تأکید بر توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر تحصیل، تهذیب و ورزش، بیان کرد: باید این توصیه‌ها مورد توجه قرار گیرد و به ورزش و تحصیل دانش آموزان اهمیت داده شود.
از سیاسی کاری پرهیز شود
وی همچنین بر پرهیز از سیاسی کردن آموزش و پرورش تاکید کرد و گفت: این به این معنی نیست که فضای مدارس طوری باشد که مثلا دانش آموزان اسم رئیس جمهور آمریکا را هم ندانند، بلکه معنای آن این است که دانش آموزان به یک خط و دیدگاه خاص سیاسی سوق داده نشوند.
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اجرای روند تحصیلی دانش آموزان در فضای مجازی و شبکه شاد، گفت: در این خصوص از لحاظ کمی و پیگیری برای خرید تبلت یا گوشی برای دانش آموزان نیازمند و همچنین از نظر فنی و آنتن دهی شبکه در برخی از مناطق و روستاهای استان، پیگیری هایی صورت گرفته است.
خسروی با اشاره به ناامن بودن فضای مجازی و شبکه اینترنت، بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، این نگرانی‌ها برطرف شود. به گفته یکی از دوستان، برای استفاده از اینترنت پاک، ۲۹۰ قانون وجود دارد، اما اکنون در فضای مجازی چه خبر است؟ آیا ما هم حداقل ۲۹ قانون داریم؟ اگر قانون داریم؛ آیا کسی آن را اجرا می‌کند؟ در این خصوص باید بازرسی‌های میدانی انجام شود.
۲۱۳ پروژه ناتمام مدرسه‌ای در استان
محمود چاوشان مدیرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی نیز در این دیدار اظهار کرد: اداره کل نوسازی مدارس استان، ۲۱۳ پروژه نیمه تمام در سطح استان دارد که از این تعداد ۳۵ پروژه مربوط به شهرستان بیرجند با ۱۸۷ کلاس درس است.
وی افزود: علاوه بر این پروژه ها، ۱۰۸ کلاس درس آماده بهره برداری است که به دلیل شیوع بیماری کرونا و جهش قیمت‌ها و در نتیجه گرانی و نبود مصالح، بهره برداری از آن به تعویق افتاده است. بر همین اساس مدارس قلم، امام علی(ع) و حیات طیبه تکمیل شده که تحویل آموزش و پرورش خواهد شد.
مدیرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: ۳۵ پروژه نیمه تمام شهرستان بیرجند، دارای ۳۸ هزار مترمربع است که از این تعداد، ۲۷ پروژه به صورت مشارکتی در حال ساخت است.
چاوشان ادامه داد: پروژه‌هایی که ساخت آن به صورت مشارکتی نیست، شامل استخر، کانون و … است. خوشبختانه تمام کلاس های درس با مشارکت خیّرن در حال ساخت است که برای اتمام ساخت این کلاس‌ها، ۸۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی با تأکید بر جذب اعتبارات برای پروژه‌های نیمه تمام، گفت: دولت موظف است برای اتمام پروژه‌هایی که با مشارکت خیّران ساخته می شود، اعتبار اختصاص دهد.
جذب اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی برای پروژه‌های نیمه‌تمام
مدیرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: در این خصوص از ابتدای امسال تاکنون، موفق به جذب ۳۰ میلیارد تومان اعتبار شده‌ایم. در حالی که اعتبارات اختصاص داده شده در این زمینه در سال گذشته، ۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بوده است.
چاوشان تأکید کرد: اکنون خواسته ما این است که با تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار، ۶۰ درصد پروژه‌ها که دارای پیشرفت بالای ۷۵ درصد است، تکمیل شود، که در خصوص پیگیری این موضوع؛ نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی از جایگاه ارزشمندی برخوردارند.
وی یادآور شد: در این زمینه شهرستان‌هایی مانند سربیشه، نهبندان، درمیان و … از اعتبارات ویژه برخوردارند اما شهرستان‌های قاین و به خصوص بیرجند، از این اعتبارات محرومند و نیازمند توجه بیشتر هستند.
انتهای پیام/۷/ ۱۱/ ۴