معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی:

مردم باید بدانند آسیب اجتماعی داریم/ کار در حوزه اجتماعی باید مبتنی بر علم باشد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: مردم حق دارند بدانند آسیب اجتماعی داریم و باید از ظرفیت مردم دستگاه‌های تخصصی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک گرفت.

به گزارش خبرنگار خاورستان، پیش ازظهر امروز کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان با حضور ناصر خوش‌خبر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی و جمع زیادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان، برگزار شد.
ناصر خوش معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی در این کارگروه اظهار کرد: باید در این کارگروه برنامه‌های موثر برای مقابله با شبیخون فرهنگی و هر برنامه‌ای که ارزش های انقلاب را خدشه دار کند ارائه و اجرایی شود.
وی افزود باید سیاست‌های مختص این کارگروه مشخص شده و بر اساس اولویت‌ها و تهدیدها مناسب با اصول و عقاید جامعه برنامه ریزی لازم صورت بگیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی با تاکید بر تشکیل گروه کاری در این کارگروه، بیان کرد: گروه کاری در بطن خود به ما فضایی القا می‌کند یعنی اینکه نباید فعالیت‌های بیشتری ذیل آن داشت.
خوش‌خبر عنوان کرد: در گروه کاری یعنی ساختار دستگاه جدیدی تعریف نکنیم بلکه با هم افزایی بیشتر اثر بخشی بیشتری را شاهد باشیم.
وی با بیان اینکه مسئله زنان مهم ترین بحث در حوزه جامعه سیاسی ما است، اظهار کرد: در حوزه آموزشی،تربیتی و بسیاری مولفه دیگر می‌توان ذیل آن برای جامعه زنان نیز تعریف کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی افزود: اما در جامعه ما با توجه به شرایط موجود و گرفتاری هایی که زوجین دارند، نگاه خانواده نسبت به تربیت فرزندان زیاد است.
خوش‌خبر گفت: در حوزه فرهنگی اجتماعی به کار زیادی نیازمندیم لذا برای کار در این حوزه باید از حوزه‌های مختلف اجتماعی کمک گرفت چراکه در غیر اینصورت صرفا مسائل اجتماعی تنها به معنای عام خواهد بود.
وی افزود: فقر، بیکاری و آسیب‌های اجتماعی موضوعاتی است که دستگاه‌های عضو از جمله بهزیستی، کمیته امداد، فرهنگ وارشاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی، آموزش پرورش و دانشگاه‌ها باید به این مسائل توجه کرده و احساس مسئولیت کنند.
تعدد مدیریت در حوزه اجتماعی/ مردم باید بدانند آسیب اجتماعی داریم
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: در خراسان جنوبی در حوزه اجتماعی مدیریت‌ها متعدد است و تمرکز باید بر روی امور اجتماعی باید بیش از این باشد. چراکه در این حوزه بدلیل مدیریت‌های مختلف همدیگر را نقض می‌کنیم در حالیکه مردم باید بدانند آسیب اجتماعی داریم و باید از ظرفیت مردم استفاده کرد و از دستگاههای تخصصی کمک گرفت.
خوش‌خبر با بیان اینکه باید رسانه‌ها نیز ما را نقد کنند و ضرورت‌ها را متناسب با هدف سازی دنبال کنیم، تصریح کرد: باید کارهای ما مبنای علمی و دانشگاهی داشته باشد و در حوزه اجتماعی در کنار یکدیگر تاثیر گذار باشیم.
وی اظهار کرد: کار در حوزه اجتماعی فرهنگی زود بازده نیست بلکه دیر بازده است. حال با وجود اینکه کارهای زیاد در این حوزه انجام شده مشکل داریم اما اگر کار نمی‌کردیم چه شرایطی به وجود می‌آمد.
کار در حوزه اجتماعی باید مبتنی بر علم باشد
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: باید در حوزه فرهنگی اجتماعی کار زیاد انجام شود و این مسئله مي‌طلبد که همیشه کارها رصد شده‌ و شیوه‌های جدید مبتنی بر علم که با روش علمی بومی سازی شود را دنبال کرد.
خوش‌خبر تاکید کرد: کسی که در میدان کار می‌کند باید براساس رصد علمی، مباحث این حوزه‌ها را دنبال کند و روشی که مبتنی بر شناخت ملاحظات حوزه فرهنگی اجتماعی ما است اجرا شود.
تبدیل شدن چهارشنبه بازار بیرجند به روزبازار
وی در خصوص دستورکار دیگر جلسه مبنی بر هر روز کردن چهارشنبه بازار بیرجند واقع در خیابان بهشتی، گفت: حال که قرار است چهارشنبه بازار هرروزه فعال باشد نباید از بحث مسائل بهداشتی و مواد غذایی مورد نیاز مردم که در این محل عرضه می‌شود غافل بود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: باید برای رسیدگی به وضعیت بهداشتی پرنده فروشان کارگروهی تشکیل و تصمیم گیری شود.
گلایه از برگزاری جلسات زیاد و بدون خروجی/ نسخه‌پیچی را خوب بلدیم
محمدرضا قرائی رئیس شورای اسلامی خراسان جنوبی نیز در این جلسه از برگزاری جلسات زیاد و بدون خروجی گلایه کرد وگفت: گاهی جلسات زیاد هیچ نتیجه‌ای که ندارد بماند بلکه هیچ فایده وثمره‌ای برای مردم ندارد.
وی با بیان اینکه همه ما نسخه پیچی را به خوبی یاد داریم، افزود: پس چه شده با وجود برگزاری جلسات زیاد اما آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق در جامعه وجود دارد.
رئیس شورای اسلامی خراسان‌جنوبی بیان کرد: چرا با وجود صرف بودجه‌هایی در این بخش اما آسیب داریم؟ خروجی جلسات ما کجاست؟بیاییم بگوییم چه کار کرده‌ایم؟
قرائی با بیان اینکه اگر اول کارگروه‌های مختلف گزارش عملکرد از خود ارائه می‌دادند بهتر بود، عنوان کرد: اینگونه عیب کار مشخص می‌شد و بهتر تصمیم‌گیری می‌شد.
وی اظهار کرد: باید در مناطق روستایی استان زیرساخت‌های لازم برای تفریح، سرگرمی و ورزش جوانان فراهم شود که به سمت سایر سرگرمی‌ها از جمله ماهواره نروند. در بسیاری از روستاها نوجوان یک توپ برای بازی ندارند طبیعی است که به روش‌های دیگرتفریح کرده و سرگرم شوند.
چه سازمانی مسئول نظارت بر پرنده فروشان است شهرداری یا دامپزشکی؟
محمداصغرزاده مدیر کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی نیز در این کارگروه با بیان اینکه در شهرهای فردوس، قاین، بیرجند، سرایان و نهبندان درگیر چهارشنبه بازارها وروز بازارها پرنده فروشی انجام می‌شود، افزود: در معابر و سطح شهر با پرنده فروشان برخورد می‌شود.
وی با بیان اینکه طبق قانون باید کار نظارت بر پرنده فروشان در چهارشنبه بازار برعهده شهرداری باشد، افزود: متولی روز بازارها شهرداری است و نظارت بر آن نیز از وظیفه آنها است.
حسن خسروی شهردار منطقه دو بیرجند در خصوص پرنده فروشی در چهارشنبه بازار بیرجند، گفت: در محل چهارشنبه بازار هیچ البسه دست دوم یا پرنده فروش نداریم. بلکه این افراد در جنب چهارشنبه بازار و در زمینی خصوصی فعالیت می‌کنند.
وی افزود: کار با دامپزشکی است اید و وظیفه نظارت بر پرنده فروشی بر عهده دامپزشکی است نه شهرداری. شهردار منطقه دو بیرجند عنوان کرد: در بحث پرنده فروشی آمادگی داریم در بلوار مسافر پرنده فروشان را جای دهیم و به کسی که غیر مجاز است اجازه ورود داده نشود.
تهیه کانکس سیار معاینه پزشکی قانونی با تامین اعتبار ۱۶۱ میلیون تومان از دیگر موضوعات مورد بررسی در این نشست بود که خوش خبر در این خصوص، گفت: با توجه به قیمت بالای این کانکس اگر دستگاه‌هایی مانند دانشگاه علوم پزشکی کانکسی به این منظور در اختیار دارند، طبق همکاری دوجانبه در اختیار پزشکی قانونی قرار دهند.
با توجه به اهمیت وجود این کانکس در استان در مواقع بحران و از طرفی مستقر نبودن مراکز پزشکی قانونی در برخی شهرستان‌ها و تاکید معاون استاندار مقرر شد این موضوع مورد بررسی و اقدام ویژه قرار گیرد.
در این کارگروه چهار گروه کاری زنان و خانواده، سلامت و رفاه، جوانان و اوقات فراغت وفرهنگی و اجتماعی مصوب شد که ریاست و دبیری این کارگروه‌ها را به ترتیب اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل ورزش و جوانان و اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی عهده دار شوند.
انتهای پیام/۱۲۷