گزارش؛

مرصاد، آخرین عملیات پیروزمندانه رزمندگان اسلام در جنگ تحمیلی/ تنها شهید گردان امام علی (ع) در این عملیات از خراسان جنوبی بود

عملیات پیروزمندانه "‌مرصاد" به عنوان یکصد و چهارمین عملیات انجام شده در طول هشت سال دفاع مقدس و هفتادمین عملیات آفندی رزمندگان غیور ارتش اسلام از نظر طراحی ، تاکتیک رزمی است و از نظر اجرا نیز می‌توان آن را آخرین عملیات بزرگ و پیروزمندانه در جنگ تحمیلی قلمداد کرد.

به گزارش خبرنگار خاورستان، عملیات مرصاد آخرین عملیات رزمی جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله است، با این تفاوت این بار نیروهای دشمن از جنس عراقی نبودند، بلکه ایرانیانی بودند که در قالب نیروهای شبه نظامی موسوم به ارتش آزادی بخش ملی، تحت رهبری مجاهدین خلق، با حمایت صدام به مرزهای ایران حمله کرده بودند. عملیات مرصاد در پاسخ به عملیاتی به نام فروغ جاویدان انجام شد.
عملیات فروغ جاویدان توسط نیروهای مجاهدین خلق مستقر در عراق طراحی و اجرا و از پشتیبانی کامل دولت وقت عراق برخوردار بود که با هدف فتح تهران طی یک برنامه زمانبندی شده ۳۳ ساعته طراحی و تدارک یافته بود. لازم به ذکر است که گفته می‌شود که پیش از عملیات فروغ جاویدان نیروهای ارتش آزادی بخش دو عملیات دیگر را در مرزهای ایران به نام‌های آفتاب و چلچراغ نیز انجام داده بودند. عملیات آفتاب در نیمه شب هفتم فروردین ۱۳۶۷ در مرزهای جنوبی کشور و در چهل کیلومتری شهر شوش و عملیات چلچراغ نیز در ساعت ۱۲ شب ۲۸ خرداد ۱۳۶۷ و در غرب کشور انجام شد که این دو عملیات برای منافقین هیچگونه موفقیتی را در پی نداشت.
در این عملیات دشمن با در اختیار داشتن ۲۵ تیپ که مجموعا چهار تا پنج هزار نفر را در بر می‌گرفت و همچنین با بهره گیری از مساعدت‌های دولت عراق که شامل ۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفربر، ۹۰ قبضه خمپاره انداز ۸۰ میلی متری، ۳۰ قبضه توپ ۱۲۲ میلی متری، ۱۵۰ قبضه خمپاره ۴۰۰ میلی متری، هزار قبضه تیربار کلاشنیکف، ۳۰ قبضه توپ ۱۰۶ میلی متری و ۱۰۰۰ دستگاه کامیون و خودرو می‌شد به مرزهای غربی کشور حمله کرد.
ستون نظامی منافقین در ساعت ۱۵ و سی دقیقه روز ۳ مرداد ماه سال ۶۷ در حمایت کامل ارتش عراق با عبور از مرز در محور سرپل ذهاب، حمله خود را از گردنه پاتاق به سوی کرند آغاز کرده و با پیشروی به سمت اسلام آباد این شهر را نیز به تصرف در آوردند. آنگاه تا گردنه حسن آباد در شرق شهر اسلام آباد، پیش رفتند و برای تجدید سازمان در آنجا مستقر شدند و منتظر شکست مقاومت بازدارنده نیروهای ایرانی در تنگه چهارزبر بودند تا به سوی کرمانشاه پیشروی کنند لذا تمام امکانات خود را در پشت این تنگه جمع کرده و آماده شده بودند تا به محض باز شدن راه در مدت کوتاهی شهر کرمانشاه را تصرف کنند.
پس از ورود نیروهای منافقین به کرند و اسلام آباد، درگیری تا چند ساعت در شهر ادامه داشت و شماری از نیروهای مردمی و سپاه با آنان درگیر بود اما تلاش آنها به دلیل عدم آمادگی بی ثمر بود. منافقین خلق خوشحال از پیروزی‌های مقدماتی و در یک اقدام عجولانه راهی باختران شده و به خیال باطل خود قصد حرکت به سمت تهران و سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران را نمودند. رادیو منافقین با ارسال پیام به مردم باختران از آنها خواست که زمینه را برای ورود ارتش به اصطلاح آزادی بخش مهیا سازند و آماده جذب در گردانها و لشکرها باشند.
عملیات مرصاد در ۶ روز پنجشنبه، مرداد ۱۳۶۷ با رمز مبارک یا علی ابن ابی طالب (علیه‌السّلام) و به منظور مقابله با منافقین در منطقه اسلام آباد و کرند در غرب استان کرمانشاه آغاز شد.
در این عملیات سه گردان از تیپ نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و تیپ مسلم و یک گردان از ایلام به اسلام آباد حمله کردند. منافقین تصور می‌کردند که به سان روزهای قبل نیروهای عراقی در این مناطق حضور دارند، حال آنکه عراقی‌ها عقب نشینی کرده و منطقه در دست نیروهای ایرانی بود. به همین دلیل، نیروهای خودی توانستند به راحتی از این محور وارد اسلام آباد شوند و سازماندهی منافقین را در داخل شهر به هم بزنند. پس از آزاد سازی شهر اسلام آباد و قبل از رسیدن نیروهای خودی به این شهر در ساعت سه نیمه شب، ۳ فروند هلی کوپتر ترابری در کرند به زمین نشستند و تعدادی از کادرهای منافقین و همچنین مسعود رجوی رهبری سازمان و همسرش را از شهر خارج کردند.
احمد صادقی از رزمندگان دوران دفاع مقدس و یکی از رزمندگان در عملیات مرصاد در گفتگو با خاورستان، گفت: برای اولین‌بار در سال ۱۳۶۵ وارد منطقه عملیاتی در منطقه حاج عمران عراق شدم و پس از آن در عملیات‌های کربلای ۵ و مرصاد شرکت داشتم که در عملیات حاج عمران از ناحیه دست و پا مجروح شدم.
وی با بیان این‌که در عملیات مرصاد جزو گردان امام علی(ع) بودم و به همراه برادر ولی‌پور به عنوان بسیم‌چی و کمک بیسیم فعالیت می‌کردیم، افزود: فرمانده گردان برادر نقره‌ای از رزمندگان موفق دفاع مقدس و شهید رضایی معاون گردان از شهرستان بیرجند بود که شهید رضایی تنها شهید گردان امام علی(علیه السلام) بود.
این رزمنده عملیات مرصاد، تنها تمایز این عملیات را در داخل کشور بودن آن و ایرانی بودن برخی از نفرات دشمن عنوان کرد و افزود: با شستشوی فکری و مغزی این افراد منافق ایرانی که در عراق آموزش دیده بودند آن‌ها را وادار کردند به ایران حمله کنند و با برداشت اشتباهی که از منطقه عملیاتی و حتی نیروهای ایرانی داشتند فکر می‌کردند در این عملیات موفق می شوند.
صادقی یادآور شد: با تجهیزاتی که استکبار جهانی در اختیار آن‌ها قرار داده بود گمان می‌کردند که می‌توانند تهران را بگیرند و پیروز عملیات شوند اما غافل از این‌که نیروهای رزمنده‌‌های دفاع مقدس که در منطقه حضور داشتند با مقاومت جانانه‌ای که در مقابل این افراد انجام دادند؛ آن‌ها را شکست دادند.
وی ادامه داد: ما در این عملیات دیدیم که چگونه این افراد مفتضحانه فرار کردند و روزها پس از عملیات در شکاف کوه‌ها و دره‌ها پنهان شده بودند که رزمنده‌ها این افراد یکی یکی از این مکان‌ها بیرون می کشیدند.
این رزمنده عملیات مرصاد خاطرنشان کرد: پس از این‌که وارد منطقه عملیاتی شدیم شب را در بین دشمن بودیم، قرار این بود که گردان امام علی پشت سر دشمن قرار بگیرند اما با توجه به این‌که نیروهای منافقین در جنگل پراکنده بودند ما تا نزدیکی‌های صبح نتوانستیم این افراد را پیدا کنیم که با این افراد درگیر شویم.
صادقی ادامه داد: صبح روز بعد شهید رضایی زودتر از ما حرکت کرد و در همان گیر و داد درگیری آغاز شد بلافاصله به همراه برادر ولی پور خود را رساندیم و شهید رضایی از ناحیه سینه تیر خورد و سرش روی زانوی فرمانده گردان بود وی با آن حال بی رمق می‌گفت خود را به جلو برسانید.
گفتنی است، در عملیات مرصاد، ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از نیروهای منافقین به هلاکت رسیدند و حدود هزار تن زخمی شدند که در میان کشته شدگان و اسرا تعداد زیادی از کادرهای سازمان و فرماندهان تیپ‌ها دیده می‌شدند. بدین ترتیب، منافقین پس از تحمل یک شکست استراتژیک در پشت تنگه «پاطاق» روز جمعه ۷ مرداد ۱۳۶۷ رسما اعلام کردند که از شهرهای اسلام آباد و کرند عقب نشینی کرده‌اند.
در عملیات مرصاد ۳۰۴ نفر از رزمندگان میهن به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و عملیات پیروزمندانه “‌مرصاد” به عنوان یکصد و چهارمین عملیات انجام شده در طول هشت سال دفاع مقدس و هفتادمین عملیات آفندی رزمندگان غیور ارتش اسلام از نظر طراحی ، تاکتیک رزمی است و از نظر اجرا نیز می‌توان آن را آخرین عملیات بزرگ و پیروزمندانه در جنگ تحمیلی قلمداد کرد.
انتهای پیام/ ۱۳۲