مرکز بیرجند شناسی افتتاح شد/ اندیشه نخبگان موتور محرکه توسعه یافتگی است

مرکز بیرجند شناسی در حالی امروز با حضور استاندار خراسان جنوبی افتتاح شد که این مرکز و بنیادهای مشابه فرصت‌های خوبی برای برقراری ارتباط بین علم و عمل است.

به گزارش خبرنگار خاورستان،حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی صبح امروز در مراسم افتتاح و گشایش مرکز بیرجند شناسی گفت: راه‌اندازی مرکز بیرجند شناسی، حرکت بسیار خوب و از نیازهای واقعی استان است.
وی ادامه داد: حرکت زیبای شورای شهر و شهرداری در بهره‌برداری از این مرکز، هم موجب احیای برگی از تاریخ این منطقه با بهسازی این فضای تاریخی شد و و هم اینکه به معرفی هر چه بیشتر شهر بیرجند و استان خراسان جنوبی منجر می‌شود.
ملانوری، خراسان جنوبی را مهد پرورش علما، مشاهیر، نخبگان و اندیشمندانی خواند که در طول حیات خود، خوش درخشیده و منشأ حرکات بزرگی در پیشرفت‌های علمی شدند.
وی تأکید کرد: تفکر و اندیشه اندیشمندان و نخبگان، موتور محرکه توسعه یافتگی است. توسعه واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که بین ارکان توسعه و جامعه علمی، معاشرت و هم نشینی اتفاق بیفتد.
به گفته وی؛ خراسان‌جنوبی به لحاظ منابع انسانی صاحب فهم و اندیشه و همچنین منابع در خدمت توسعه، غنای خوبی دارد و اگر قرار است شاهد پیشرفت استان باشیم باید بین این دو بخش مجالست و هماهنگی رقم بخورد.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به این ه نسل امروز بیش از هر زمانی به این همراهی و آشنایی نیاز دارند خاطرنشان کرد: اگر قرار است جوانان در دانشگاه‌هایی که به برکت نظام شکل گرفته، دانش آموخته شوند و آینده کشور را مدیریت کنند، قطعاً به الگوهای خوبی در زمینه‌های برنامه ریزی و اجرایی نیاز دارند.
ملانوری ادامه داد: بهترین مکان برای معرفی چنین الگوهایی، همین مراکز و بنیادها هستند.
وی به تعدد جامعه دانشگاهی و علمی استان و تکثر ظرفیت‌های گردشگری، کشاورزی، معدنی و علمی اشاره کرد و گفت: نمی‌شود ما این ثروت‌ها را بشمریم و بگوییم خراسان جنوبی، به لحاظ خدمات، زیرساخت‌ها و رفاهیات، استانی محروم است.
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: اگر قرار است حفره بین داشته‌ها و محرومیت استان از بین برود لازم است بین دانشگاه‌ها و زیرساخت‌های توسعه ارتباطی قوی رقم بخورد.
ملانوری تأکید کرد: مراکزی همچون مرکز بیرجند شناسی باید محور این پیوندها بین دانشگاه‌ها و زیرساخت‌های توسعه استان باشند.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی، رسانه‌ها، تریبون‌ها و.. همه باید در خدمت توسعه قرار بگیرند گفت: در چنین حالتی است که می‌توانیم امیدوار باشیم که توسعه پایدار و همه جانبه در همه زمینه‌ها رقم می‌خورد و نسل آینده نیز امیدوار، با جرأت و جسارت، با اعتماد به نفس بالا و با قدرت ریسک زیاد، فرمان توسعه استان را به دست می‌گیرند.
استاندار با تشکر از بانیان و حامیان راه‌اندازی مرکز بیرجند شناسی اظهار داشت: این مرکز برای ادامه حیات خود، نیاز به مجموعه‌ای مشورتی متشکل از اساتید دانشگاه‌ها، نخبگان و صاحب نظران استان دارد.
ملانوری ادامه داد: این هیئت و مجموعه علمی باید با استفاده از تجربیات جاهای دیگر به تقویت مرکز بیرجند شناسی کمک کند تا نتیجه آن، معرفی هر چه بیشتر استان باشد.
گفتنی است،مرکز بیرجند شناسی در مجاورت ارگ بهارستان و در بافت تاریخی شهر بیرجند واقع شده و با تلاش شهرداری برای راه‌اندازی مرکز بیرجند شناسی و موزه شهر بیرجند بازسازی شده است.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، شهرداری فضاهایی برای برپایی نمایشگاه‌های مختلف، نگارخانه، برگزاری کلاس‌های هنری نیز در این مکان تعبیه کرده است.
در این مراسم، “اطلس شهر” و کتاب “شوکت شرق” نیز رونمایی شد.
انتهای پیام /۳