مرکز بیرجند شناسی و موزه شهر آماده افتتاح است

ساختمان درشکه خانه در بیرجند که فاقد بهره‌برداری بود، با تلاش شهرداری بازسازی شده و با عنوان «مرکز بیرجند شناسی و موزه شهر بیرجند» آماده افتتاح است.

به گزارش خاورستان، ساختمان درشکه خانه در بیرجند، ساختمان مخروبه‌ای بود که هیچ‌گونه استفاده‌ای از آن نمی‌شد، به همین دلیل با تدبیر شهرداری بیرجند در زمینه بهسازی فضاهای شهری، این مکان بازسازی و در حال حاضر به یکی از اماکن فاخر شهری تبدیل شده است.
شهردار بیرجند امروز گفت: ساختمانی با عنوان درشکه خانه در مجاورت ارگ بهارستان و در بافت تاریخی شهر بیرجند وجود داشت که تقریبا مخروبه شده بود.
محمدعلی جاوید افزود: عملیات بهسازی این ساختمان از اوایل سال ۹۷ آغاز شد و با هزینه‌کرد مبلغی معادل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حال حاضر پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد دارد.
وی اظهار کرد: این ساختمان با قدمت زیاد، وضعیت نابسامانی داشت که با تلاش حوزه عمران شهرداری دارای هویت شده و با موضوع پرمحتوایی مانند مرکز بیرجند شناسی جان تازه‌ای می‌گیرد.
شهردار بیرجند گفت: نظرات متفاوتی برای استفاده از این مکان مطرح بود که در نهایت در شورای اسلامی شهر، استفاده از آن به عنوان مرکز بیرجند شناسی و موزه شهر تصویب شد.
وی با اشاره به کاربری این ساختمان پس از بهره‌برداری متناسب با فرهنگ، هنر، اقلیم و جغرافیای بیرجند خاطرنشان کرد: بخشی از این ساختمان برای برپایی نمایشگاه‌های مختلف به نگارخانه اختصاص یافته و بخشی نیز برای برگزاری کلاس‌های هنری متناسب با فرهنگ و هنر منطقه در نظر گرفته شده است.
جاوید گفت: مرکز بیرجند شناسی و موزه شهر بیرجند با قابلیت ثبت ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی مربوط به شهر در یک کالبد ایجاد شده و اختصاص یکی از اتاق‌های این مرکز به آثار مفاخر شهر بیرجند نیز در برنامه کاری است.
ساختمان درشکه خانه بیرجند که قدمت آن به زمان قاجار بر می‌گردد، ثبت ملی شده است.
باغ و عمارت اکبریه یکی از چهار اثر ثبت جهانی خراسان جنوبی نیز در شهر بیرجند قرار دارد.
انتهای پیام/۴