مسئول بسیج اساتید خراسان جنوبی:

مسئولان خراسان‌جنوبی از اجرای کارهای شتابزده و آسیب‌زا در استان خودداری کنند/ عضویت ۸۰ درصد اساتید دانشگاه‌ها در سازمان بسیج اساتید

حسینی خطاب به مسئولان خراسان جنوبی گفت: از مسئولان خراسان جنوبی درخواست داریم در این چند ماه باقی مانده از دولت، کارهای شتابزده‌ای که آسیب‌زا است در استان انجام نشود.

به گزارش خبرنگار خاورستان، سید جواد حسینی واشان مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی پیش از ظهر امروز به همراه جمعی از اعضای شورای بسیج اساتی استان در دیدار با آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، اظهار کرد: یکی از رویکردهای خوب سازمان بسیج اساتید که در سالهای گذشته انجام شده، جذب اساتید بسیجی بوده است.
وی افزود: حدود ۸۰ درصد اساتید دانشگاه‌های استان عضو سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی شدند.
مسئول بسیج اساتید خراسان جنوبی بیان کرد: عملکرد نسبتا مناسبی در برگزاری کارگاه هایی با عنوان جنگ نرم و پیوست نگاری فرهنگی انجام شده که در این کارگاه ها تعداد قابل توجهی؛ حدود ۲۰۰ نفر از اساتید حضور داشتند.
حسینی عنوان کرد: در سال‌های قبل علاوه بر کارگاه‌ها، موضوعات روز از جمله انتخابات و استارتاپ های انتخاباتی در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی، برگزاری انتخابات پرشور و اصلح موضوعاتی بود که در این استارتاپ ها به بحث گذاشته و نظراتی مطرح شد.
وی با بیان این‌که امسال نیز این موضوعات را داریم، اظهار کرد: یکی از مهمترین فعالیت‌های بسیج اساتید رصد فعالیت‌های فرهنگی و مبارزه با جنگ نرم دشمن است.
مسئول بسیج اساتید خراسان جنوبی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری در مورد این‌که اساتید دانشگاه افسران جنگ نرم هستند، عنوان کرد: شرایط امروز کشور و فضای مجازی را که نسبت به حداقل پنج سال گذشته رصد می‌کنیم حضور افسران و فعالان حوزه فرهنگی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده و پاسخ به شبهات نیز به همین صورت افزایش پیدا کرده و شاید از حالتی که فضای مجازی یک طرفه در دست گروه‌های مخالف بود و شبهه افکنی می‌کردند، مقداری متفاوت شده و بخشی از روشنگری و شفاف سازی ها انجام می‌شود که امیدواریم فعالیت اساتید دانشگاه و جوانان فعال فرهنگی در این بخش افزایش پیدا کند.
حسینی گفت: یکی از طرح های فرهنگی بسیار خوب بسیج اساتید طرح استاد مسجد است که در حال حاضر در حال اجرا است؛ در این طرح ساختار بدین صورت است که تعدادی از اساتید دانشگاه ها در مساجد تحت عنوان هیئت امنا، امور فرهنگی یا آموزشی شرکت کرده و با توجه به حضوری که دارند در حوزه های مختلف آموزشی، تربیتی، مشاوره، پژوهشی، کارآفرینی و فرهنگی در مساجد مشارکت خواهند داشت که ان شاءالله شاهد اثرات متقابل در این خصوص خواهیم بود.
وی افزود: طرح دیگری که در بسیج اساتید اجرا می‌شود برگزاری اردوهای راهیان علم و فناوری است که در این طرح اساتید فعال بسیجی از مراکز علمی و صنعتی کشور بازدید کرده که موجب استفاده از دانش علمی، صنعتی و فنی مراکز علمی توسط همکاران شده و اگر نواقصی در این مراکز وجود داشته باشد با فکر و هم اندیشی اساتید برطرف می‌شود که این نیز اثرات دو جانبه‌ای برای اساتید و جامعه خواهد داشت.
مسئول بسیج اساتید خراسان جنوبی بیان کرد: طرح فدک و جهش تولید یکی دیگر از طرح های در حال اجرا در بسیج اساتید به منظور حمایت از تولیدات خرد و خانگی است که با همکاری بسیج جامعه زنان در حال برگزاری است و سعی میشود در این طرح دوره‌های آموزشی، مهارتی و کارآفرینی از طریق تربیت مربیان انجام شود و پیگیری و ادامه این طرح ذیل بسیج علمی پژوهشی با همکاری حوزه های مختلف بسیج در سال جاری ادامه خواهد داشت.
حسینی عنوان کرد: حمایت از دفاتر امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه ها از دیگر برنامه های بسیج اساتید است.
وی اظهار کرد: گروه‌های مسئله محور و اندیشکده‌های بسیج اساتید یکی دیگر از طرح‌های بسیج اساتید است. در خراسان جنوبی سه اندیشکده فعال در حوزه آب، محصولات راهبردی استان از جمله زرشک، زعفران و عناب و اندیشکده معدن داریم. در این خصوص نیز هم افزایی خوبی در بسیج اساتید وجود دارد.
مسئول بسیج اساتید خراسان جنوبی گفت: کرسی‌های نظریه پردازی، نقد نظر و کرسی‌های علمی ترویجی نیز یکی دیگر از طرح های بسیج اساتید است؛ این موارد در گذشته زیر نظر دفاتر نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌های استان پیگیری می‌شد اما اخیرا در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد که همزمان با فعالیت دفاتر نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، بسیج اساتید نیز قدرت اجرایی داشته باشد تا هم افزایی شود که در این خصوص اقدامات لازم انجام شده تا در سال جاری کرسی های آزاد اندیشی را در دانشگاه‌ها داشته باشیم.
حسینی اظهار کرد: یکی از مهمترین رسالت‌های بسیج اساتید در سال جاری تلاش در راستای افزایش آگاهی بخشی و امید آفرینی در جامعه به جهت حضور پرشور در انتخابات است؛ با توجه به مسائل مالی جامعه، وعده‌های داده شده و عمل نشده و سایر موارد دشمن به دنبال موج سواری در این موارد و کاهش امید آفرینی است. اما خوشبختانه مردم ایران بیدار بوده و در این راستا نیاز است امید آفرینی در جامعه افزایش پیدا کند که در این مورد وبینار و کارگاه‌هایی طی هفته گذشته با حضور اساتید مجرب برگزار شد و تلاش میشود طی مدت زمان باقی مانده تا انتخابات این گونه برنامه ها به طور مرتب برگزار شود.
وی با بیان این‌که طرح دیگر، رصد مسائل دانشگاه‌های استان است، افزود: در اکثر دانشگاه‌های استان یک آرامش نصبی داریم اما دو تا از دانشگاه‌های استان طی ماه های گذشته دچار مسائلی شد که از جمله آن بحث ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند بود‌‌.
مسئول بسیج اساتید خراسان جنوبی به بیانیه صادر شده در این خصوص از طرف دفتر نماینده ولی فقیه اشاره کرد و گفت: بسیاری از دانشگاه‌های کشور این طرح را اجرا نکردند و حتی قبل از ابلاغ طرح جلوی آن گرفته شده در حالی‌که برای دانشگاه صنعتی بیرجند بدون هماهنگی، این طرح ابلاغ شده است.
حسینی تصریح کرد: اگر قرار باشد این طرح به صورت همزمان در تمام کشور انجام شود، منعی ندارد اما ممکن است این طرح ادغام در خراسان جنوبی اجرایی شود اما در سایر استان‌ها مسئولان مقاومت کرده و اجرایی نشود آن زمان است که خراسان‌جنوبی این ظرفیت مهم را از دست خواهد داد.
وی بیان کرد: این‌که طرح ادغام دانشگاه صنعتی در استان خراسان جنوبی که کم برخوردار و دور از مرکز است اجرایی شود درست نیست. شاید اجرای این طرح تا پایان دولت فعلی انجام نشود و دولت بعدی موافق باشد یا نه.
مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی گفت: با ادغام دانشگاه صنعتی گمان نکنم بحثی در مورد اخراج و کاهش نیروها داشته باشیم هرچند وقتی دانشگاهی مستقل است در بحث جذب نیرو استقلال دارد اما وقتی دانشگاهی ادغام شود بحث جذب نیرو کاهش پیدا می‌کند که باعث از دست رفتن ظرفیت بزرگی در استان خواهد شد.
حسینی گفت: بحث دیگر در مورد انتقال دانشکده کشاورزی به پردیس شوکت آباد است که در این خصوص نیز شاهد هستیم کار به صورت شتاب‌زده انجام می‌شود. این‌گونه اقدامات در اواخر دولت بعدا تبعات منفی خواهد داشت.
وی افزود: مزرعه دامپروری و باغاتی که در منطقه امیرآباد برای دانشکده کشاوزی احدداث شده مربوط به دهه ۶۰ است و واحدها و مرکز آموزشی دانشکده کشاورزی در سال ۱۳۷۸ ایجاد شده است که اینها همه ظرفیت برای استان است
مسئول بسیج اساتید خراسان‌جنوبی با بیان این‌که شعار این دانشکده که کار آفرین، مهارت آموز و جامع پرور است شعار خوبی است اما تغییر کرده، تصریح کرد: همیشه در جامعه خوب شعار می‌دهیم اما به آن عمل نمی‌شود و با این توجیه که این مجموعه مهارت محور و کار آفرین، اقتصادی نیست کنار گذاشته میشود و به بخش خصوصی واگذار می‌شود
حسینی عنوان کرد: از مسئولان استانی درخواست داریم در این چند ماه باقی مانده از دولت کارهای شتابزده ای که آسیب زا است در خراسان جنوبی انجام نشود.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۱۱/ ۴