مدیرعامل مؤسسه مطبوعاتی امروز خراسان‌جنوبی:

مسئولان پاسخ‌گوی افزایش قیمت کاغذ نیستند/ لزوم بیان خبرهای مثبت جهت تقویت امید مردم/ مشکلات مالی از دغدغه‌های بزرگ حرفه خبرنگاری است

مدیرعامل مؤسسه مطبوعاتی امروز خراسان‌جنوبی گفت: بالارفتن قیمت دلار و افزایش قیمت کاغذ موجب تعطیلی و کاهش صفحات بسیاری از روزنامه‌ها و نشریات شده و اگر این روند ادامه یابد شاهد کاهش چشمگیر روزنامه‌ها و نشریات در سطح کشور خواهیم بود که متأسفانه مسئولان در این زمینه پاسخ‌گو نیستند.

محمود حیدری مدیرعامل مؤسسه مطبوعاتی امروز خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: از سال ۱۳۷۰ با همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران وارد کار خبر شدم و پس از کار برای چند نشریه کشوری در سال ۱۳۸۲ توانستم مجوز نشریه و پس از آن مجوز چاپ‌خانه و هفته‌نامه را بگیرم.
وی گفت: اکنون ۵ نشریه به نام‌های بیرجندامروز، زیرکوه‌امروز، درمیان‌امروز و هفته‌نامه و ماه‌نامه زیر مجموعه‌های روزنامه امروز خراسان جنوبی هستند.
مدیر عامل موسسه مطبوعاتی امروز خراسان جنوبی با بیان این‌که به شغل معلمی نیز مشغول هستم، اظهار کرد: تأثیرات رسانه عاملی شد که وارد این حرفه شوم زیرا بازخوردهایی که از رسانه‌ها شاهد بودم و این امر به نوعی به حل مشکلات مردم می‌انجامید، علاقه‌ام برای این‌که وارد این عرصه شوم را بیشتر کرد.
حیدری با اشاره به شیرین‌ترین خاطره از دوران خبرنگاری افزود: در گذشته خبری را منتشر کردم که مربوط به دانش‌آموزانی که مشکل بینایی دارشتند و قادر به تهیه عینک نبودند، بود. روز اول این موضوع امنیتی و حراستی شد اما بعد از آن، بازخورد خوبی داشت و باعث شد تا ۵ سال بعد هنوز هم قاب‌های عینک و پول‌هایی که از طرف خیرین فرستاده شده بود، در کمد نشریه باشد.
وی عنوان کرد: باتوجه به سختی‌های کار و درآمدهای کم، فقط کسانی می‌توانند در این حرفه بمانند که علاقه‌مند باشند.
مدیر عامل موسسه مطبوعاتی امروز خراسان جنوبی گفت: البته نیروهای رسمی مشکل مالی ندارند اما نیروهایی که برای موسسات خصوصی کار می‌کنند و نیروهای پاره‌وقت، حقوق آن‌چنانی ندارند.
حیدری افزود: بالارفتن قیمت دلار و افزایش قیمت کاغذ موجب تعطیلی و کاهش صفحات بسیاری از روزنامه‌ها و نشریات شده و اگر این روند ادامه یابد شاهد کاهش چشمگیر روزنامه‌ها و نشریات در سطح کشور خواهیم بود که متأسفانه مسئولان در این زمینه پاسخ‌گو نیستند.
وی تصریح کرد: یک خبر خوب زمانی تولید می‌شود که خبرنگار علاوه بر در دسترس‌داشتن منابع خبری خوب، بر حوزه‌ای که می‌خواهد خبر تهیه کند، اشراف کامل داشته باشد و بتواند وارد جزئیات مسائل شود که این باعث ایجاد چالش برای مسئول مربوطه در نتیجه وادار ساختن وی به پاسخ‌های منطقی و دادن آخرین اخبار به خبرنگار می‌شود.
مدیرعامل موسسه مطبوعاتی امروز خراسان جنوبی بیان کرد: وقتی رسانه‌ها واقعیت را بنویسند، نقد منصفانه خواهد بود که خوشبختانه در استان ما بیشترِ نقدها منصفانه است.
حیدری گفت: ای کاش مسئولان دید بهتری نسبت به رسانه‌ها داشته باشند و اگر مشکلی مطرح شد، سریع این مشکلات را رد نکنند و انتقادپذیر باشند زیرا همکاری مسئولان با رسانه‌ها باعث رفع مشکلات مردم می‌شود و در حقیقت رسانه‌ها جز به منافع مردم به چیزی فکر نمی‌کنند.
وی با بیان این‌که خبرهای مثبت مردم را امیدوار می‌کند در نتیجه لازم است در کنار خبرهای منفی، خبرهای مثبت هم نقل شود گفت: ای کاش مسئولان خدمات مثبت خود را منعکس کنند تا رسانه‌ها بتوانند در کنار خبرهای منفی، خبرهای مثبت را نشر دهند که این موجب تقویت روحیه و امیدواری مردم می‌شود.
مدیرعامل موسسه مطبوعاتی امروز خراسان جنوبی گفت: من به هیچ نهاد دولتی خاصی وابسته نیستم و مستقل کار می‌کنم که این باعث سختی بیشتر کار شده اما به لطف خداوند سال گذشته و سال پیش‌تر به ترتیب توانستیم مقام چهارم و ششم کشوری از میان رسانه‌های استانی را کسب کنیم.
حیدری بیان کرد: گاهی اوقات مسئولان برخی از خبرهای رسانه‌ها را تکذیب می‌کنند زیرا برخی از مدیران می‌خواهند آن‌چه دوست دارند منعکس شود در حالی که رسانه‌ها باید حرف دل مردم را منعکس کنند و در واقع رسانه‌ها باید پل ارتباطی مسئولان و مردم بوده و حقایق را بازگو کنند.
وی گفت: باید حوزه فرهنگ حمایت شود تا رسانه‌ها قوی‌تر شوند اما متأسفانه مشکلات مالی یکی از دغدغه‌های بزرگ حرفه خبرنگاری است.
انتهای پیام/۱۳۸/ ۱۶/ ۴