معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی:

مسجد شکر باید به نماد استکبار ستیزی در شرق کشور تبدیل شود/همخوانی المانها با فرهنگ ایثار وشهادت/ گزارش غیبت مدیران به استاندار

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت:باید در طراحی المانها و یادمانها هم خوانی با فرهنگ ایثار و شهادت توجه باشد و تاکید ما در این زمینه توجه به مسائل اقتصادی نیز بوده ضمن اینکه بر استحکام و داشتن محتوای مشخص المانها تاکید فراوان داریم.

به گزارش خبرنگار خاورستان،مجتبی علوی مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی صبح امروز در جلسه کمیته مراکز فرهنگی و امور یادمانهای دفاع مقدس استان اظهار کرد:فرهنگ و فلسفه شهادت در جامعه دارای ارزش و اهمیت بالایی است.
وی افزود: افرادی که برای حفظ امنیت،جان، مال و ناموس این کشور جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند توقعی از ما جز اینکه پیرو ولایت فقیه و پایبند به نظام اسلامی باشیم نداشته اند و خواسته آنها چیزی زیادی نیست و انشاءالله بتوانیم در این زمینه ثابت قدم باشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی بیان کرد:برخی از ادارت استان مانند راه و شهرسازی، وزارت نفت، برق، شهرداری و سایر ادارات مربوطه لازم است برای ساخت المان در یادمانهای شهدای گمنام در استان اعتبار در نظر گرفته و همکاری کنند و این اعتبار نیز اعتبار جداگانه ای نیست که برای آنها درنظر گرفته شود باید مدیران مربوطه از اعتباراتی که دارند برای کمک به ساخت المان شهدای گمنام برنامه ریزی کنند.
کارشناس و مشاور مدیران در جلسات معاونت عمرانی استانداری اجازه حضور ندارند/گزارش غیبت مدیران به استاندار
علوی مقدم ضمن گلایه از عدم حضور برخی از مدیران در اینگونه جلسات بسیار مهم و کاربردی،عنوان کرد:با توجه به اینکه جلسات این کمیته کاربردی است لازم است مدیران دعوت شده به جلسات خودشان در جلسه حاضر شوند و از فرستادن کارشناس و مشاور خودداری کنند که اگر اینگونه باشد در جلسه اجازه حضور به آنها داده نخواهد شد.
وی ضمن تاکید بر حضور شخص مدیران در اینگونه جلسات خاطرنشان کرد:چنانچه مدیری احساس کند که نیاز به حضور خودش با مشاور و کارشناس است ایرادی ندارد اما اگر مدیری از جلسه بعدی در جلسات معاونت عمرانی حاضر نشود ضمن گزارش کتبی از غیبت وی به استاندار به مدیران کشوری اینها نیز غیبت در جلسات اعلام خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت:لازم است برای بهتر شدن المانها در یادمانهای شهدای گمنام استان از المانهای استانهای دیگر بازدیدی صورت بگیرد و این خود به ساختن المانهایی با کیفیت برای خراسان جنوبی کمک خواهد کرد.
علوی مقدم اظهار کرد:طرح و یادمان ساخته شده برای شهدای گمنام باید تمام اهداف طرح را به بیننده القا کند؛برخی از المانهایی که ساخته شده است نه از نظرظاهری و نه محتوا در شأن شهدا نیست و اینگونه موارد باید در ساخت المان ها مورد توجه باشد.
وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی کارهای خوبی انجام شده است،تصریح کرد:متاسفانه کارها در مرحله اجرا تایید و تصویب نمی‌شود که اگر شرایطی برای نقد کارها قبل از تایید فراهم شود و ایرادات برطرف شود قطعا هزینه ها کمتر و کارهای با محتوایی، تایید و تصویب خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی عنوان کرد:برای تأمین اعتبار دفتر معاونت فنی استانداری مکاتبه ای با فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی برای ابلاغ بند ماده “ت” خواهد داشت که ضمن یادآوری برای در نظر گرفتن اعتبار برنامه ریزی داشته باشند.
علوی مقدم بیان کرد:با توجه به اینکه میزبانان شهدای گمنام که در پذیرش شهدا تعهدنامه ای برای ساخت المان و یادمان داشته اند لازم است تعهد نامه ها را اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس به معاونت عمرانی استانداری بدهد که ما از طرف استانداری تهعد نامه ای که مربوط به دستگاه های اجرایی که میزبان شهدای گمنام هستند ارسال کرده و به آنها یادآوری و تکلیف ساخت وساز المانها در آن مکانها مشخص شود.
وی خاطرنشان کرد: لازم است اداره راه و شهرسازی استان نسبت به تعیین سند زمین برای مرکز فرهنگی در مرکز استان اقدام کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت:به شهرداری برای نصب تابلویی در مسیر شهدای گمنام ابلاغی صورت گیرد و مسیر و مکانهایی که دارای شهدای گمنام است با نصب تابلو مشخص شود؛این کار باید طی دوماه آینده صورت گرفته و نظارتهال لازم انجام شود ضمن اینکه لازم است در بوستانهای شهر نیز با نصب تابلویی جهت قبله مشخص شود.
علوی مقدم بیان کرد:برای موزه دفاع مقدس در شهرستان طبس اداره کل میراث فرهنگی استان با اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس نامه ای آماده کرده و به امضای استاندار برسانند که مساعدت های لازم برای این موزه صورت گیرد.
مسجد شکر ظرفیت تبدیل شدن به نماد استکبار ستیزی در شرق کشور را دارد
وی با بیان اینکه اتفاقی که در صحرای طبس افتاده است باید به یک نماد استکبار ستیزی در شرق کشور مشخص باشد،تصریح کرد:متاسفانه در حال حاضر جایگاه مسجد شکر در صحرای طبس در شأن این مکانی که نماد استکبار ستیزی است نبوده و لازم است طرح های راهبردی و هدایتی با هدف ، بارگذاری و دنبال شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی اظهار کرد:با توجه به اینکه دفن شهدای گمام در مراکز مشخصی صورت می‌گیرد لازم است که از کارهای عجله ای خودداری شود و جانمایی محل دفن شهدا نیاز به برگزای جلسات فنی دارد لازم است ابتدا زیر ساختها مشخص و بعد نسبت به تدفین شهدا اقدام شود.
علوی مقدم با اشاره به تکمیل یادمانهایی که نیمه کاره مانده است،تاکید کرد: مکاتبات لازم با فرمانداران برای برآورد اولیه از اعتبارات مورد نیاز برای ادامه کار ساخت و ساز المانها انجام شود و معاونت عمرانی استانداری نیز در استان پیگیر این موضوع خواهد بود.
همخوانی المانها با فرهنگ ایثار وشهادت
وی تاکید کرد:باید در طراحی المانها و یادمانها هم خوانی با فرهنگ ایثار و شهادت توجه باشد و تاکید ما در این زمینه توجه به مسائل اقتصادی نیز بوده ضمن اینکه بر استحکام و داشتن محتوای مشخص المانها تاکید فراوان داریم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: در طراحی المانها حتما با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هماهنگی های لازم انجام و موضوعات فرهنگی و اسلامی درج و نظارت بر المانها وجود داشته باشد.
انتهای پیام/۱۲۷/۱۱