مسکن کارگران ویژه دیده شود / زمین مسکن کارگران در شهرهای مختلف خراسان جنوبی تأمین شد

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی و افزایش هزینه های ساخت مسکن و ناتوانی کارگران در پرداخت همه هزینه ها نیاز است که کارگران در این بخش ویژه‌تر دیده شوند.

به گزارش خبرنگار خاورستان، جلسه تخصیص زمینی جهت ساخت مسکن کارگری در استان خراسان جنوبی با حضور مدیر کل راه و شهرسازی، رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق تعاون استان و سایر مدعوین در اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه غلام حسین حسینی، رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی و افزایش هزینه های ساخت مسکن و ناتوانی کارگران در پرداخت همه هزینه ها نیاز است که کارگران در این بخش ویژه تر دیده شوند و امتیازاتی نظیر تسهیلات بیشتر، سود کمتر و افزایش مدت زمان باز پرداخت این تسهیلات به آن ها داده شود.

وی با اشاره به این که تفاهم نامه ساخت مسکن کارگری در سال ۹۹ بین اتاق تعاون ایران و وزارت راه و شهرسازی منعقد شد افزود: در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ مجدد با حضور ریاست جمهور و در قالب نهضت ملی مسکن امضا و وارد مرحله اجرا شد.

حسینی ادامه داد: پس از پیگیری و رایزنی اتاق تعاون و مدیران با وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی زمین و مسکن و برگزاری جلسات متعدد در نهایت در تیر ماه سال جاری چگونگی انجام کار و تیپ قرارداد ابلاغ و وارد فاز اجرایی در استان و کشور شد.

وی با قدردانی از مدیر کل و معاونان اداره کل راه و شهرسازی تعامل اتاق تعاون استان و اداره کل راه و شهرسازی را سازنده و اظهار امیدواری کرد: به زودی کار تخصیص زمین انجام و شاهد شروع عملیات اجرایی مسکن کارگری در استان باشیم.

حسینی فعال حوزه تعاون استان تاکید کرد: اتاق تعاون جهت تخصیص یارانه سود تسهیلات در قالب قانون جهش تولید مسکن را برای کارگران پیگیری و خواستار امانی سازی مسکن کارگران توسط اتاق تعاون شده است.

تامین زمین مسکن کارگری 

وحید، داعی مدیر کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت : قیمت تمام شده برای همه سازندگان از جمله اتاق تعاون یکسان است و بر اساس پیش بینی انجام شده عضو باید حدود ۴۰۰ میلیون تومان آورده نقدی باید تامین کند.

به گفته وی در جلسه ای که با حضور رئیس جمهور و وزرا و اعضای شورای عالی مسکن به صورت وبیناری برگزار شد پیشنهاد افزایش مبلغ تسهیلات از ۳۵۰ میلیون تومان به ۷۰۰ میلیون تومان مطرح شد تا آورده اعضا کاهش یابد و واجدین شرایط بتوانند از فرصت به وجود آمده جهت خانه دار شدن استفاده کنند.

وی با تشریح تخفیفات نهضت ملی مسکن اظهار داشت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن مصوب مجلس شورای اسلامی تخفیفاتی در مرحله صدور پروانه و نظام مهندسی برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است.

مسکن کارگران در اراضی زعفرانیه 

مدیر کل راه و شهرسازی در رابطه با نحوه تامین زمین جهت ساخت مسکن کارگری در استان اعلام کرد: به جز شهرهای بیرجند و قاین در سایر شهرهای استان به همه متقاضیان مسکن کارگری یک قطعه زمین به وسعت ۱۸۰ متر مربع به همراه تسهیلات بانکی واگذار تا خود متقاضی نسبت به ساخت ویلایی اقدام کند.

داعی ادامه داد:  در بیرجند در بهترین نقطه شهری( اراضی زعفرانیه) زمین به هر میزان که لازم باشد جهت ساخت مسکن کارگری در اختیار اتاق تعاون استان قرار گیرد.

وی افزود: در بیرجند در فاز اول بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ واحد زمینی در اراضی زعفرانیه در اختیار اتاق تعاون استان قرار می گیرد و چنانچه متقاضیان بیشتری وجود داشته باشد به هر میزانی که لازم باشد زمین جهت ساخت مسکن کارگری به اتاق تعاون در این اراضی واگدار می شود.

وی تاکید کرد: اتاق تعاون در مدت ۱۰ روز مشخصات فنی، آنالیز و برآورد پروژه را جهت طرح در شورای مسکن به لحاظ برآورد قیمتی و هم چنین اختصاص زمین به اداره کل راه و شهرسازی ارائه کند.

وی از اتاق تعاون خواست موضوع امانی سازی ساخت به لحاظ قیمتی را از مبادی ذیریط پیگیری کند.

گفتنی است در این جلسه سایر اعضا هم نظرات و پیشنهادات شان را در خصوص مسکن کارگری بیان کردند و خواستار تسریع در روند اجرایی این پروژه عظیم و مهم در استان شدند.

 

انتهای پیام/۱۳۵