در آستانه روز پرستار؛

مشکلات،مطالبات و شیوع کرونا؛ پرستاران را خسته و بی رمق کرده است / استاندار از خدمات پرستاران قدردانی کرد

مشکلات معیشتی و عدم پرداخت به موقع مطالبات،حقوق وشیوع بیماری منحوس کرونا دست به دست هم داده تا پرستاران خراسان جنوبی دچار فرسودگی و خستگی کرده است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، اکنون با گذشت نزدیک ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور و شرایطی که هم اکنون درگیر آن هستیم، باعث شده تا کادر درمانی بیمارستان‌ها به ویژه پرستاران تا حدود زیادی خسته و کم رمق شوند. در واقع، این نیروها همزمان می‌بایست علاوه بر ارائه خدمات درمانی و مراقبتی از بیماران، مراقب خودشان هم باشند. از طرف دیگر، مشکلات معیشتی و هزینه‌های زندگی و عدم پرداخت به موقع مطالبات و…، دست به دست هم داده تا مدافعان سلامت، دچار فرسودگی جسمی و روحی شوند.
درآستانه روز پرستار استاندار خراسان جنوبی در جلسه استاندار در آستانه هفته پرستار و سالروز میلاد حضرت زینب(س) ضمن شرکت در نشست صمیمی هیئت مدیره های نظام پرستاری استان، در جمع پرستاران بیمارستان ولیعصر(عج) حضور یافت و با اهداء شاخه گل و عرض خداقوت، از تلاش های ارزنده سپیدپوشان این عرصه تقدیر کرد.
حمید ملانوری اظهار داشت: با عنایت به مهمترین وظیفه پرستاران که همانا حفظ جان و سلامتی بیماران می باشد، تأثیر بسیار بزرگی بر جامعه دارد.
وی ادامه داد: کاهش آلام بیماران و تسکین دردهای دردمندان از اصلی ترین وظایف پرستاران است که بر اساس اعتقادات دینی و مذهبی ما، نجات جان انسان ها جایگاه ارزشمندی دارد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: با عنایت به همین اهمیت، جامعه پرستاری ما باید شکرگذار خدا باشند که مسیر ارتزاق شان را در راه نجات اشرف مخلوقات قرار داده است.
وی با قدردانی از زحمات و تلاش های پرستاران و کادر بهداشت و درمان استان به ویژه در ایام شیوع بیماری کرونا، تصریح کرد: امروز به واسطه شیوع کرونا، ناخواسته درگیر بحرانی جدی در زمینه بهداشت و سلامت جامعه شده ایم.
ملانوری افزود: شرایط فعلی، درست مثل یک جنگ تن به تنِ تحمیلی و نابرابر است که در آن با دشمنی مواجه هستیم که همه جا حضور دارد اما او را نمی بینیم و مدام در حال تغییر تاکتیک است.
استاندار خراسان جنوبی با اشاره به این که ما درگیر جنگی محله محور و خانواده محور شده ایم، گفت: در این جنگ کسانی که به عنوان نیروهای تخصصی وارد عرصه می شوند و مدیریت اجرایی را به عهده دارند ، کسانی که امور را پشتیبانی می کنند مثل دانشگاه علوم پزشکی و همچنین مردم که در مخاطره قرار دارند، باید مثل سه ضلع یک مثلث در کنار هم باشند.
ملانوری با تاکید بر اینکه اگر قرار است در این نبرد موفق شویم، این سه گروه باید با گفتمان واحد و با درک مشترک در کنار هم باشند و به شکل همسو اقدام کنند، افزود:مهمترین نتیجه این همراهی و تعامل را این روزها در کاهش آمار بیماران و مبتلایان و فوتی ها شاهد هستیم و آثارش را در جامعه به خوبی می بینیم.
وی با بیان اینکه علاوه بر برنامه ریزی درست، مهار بیماری به تجهیزات و امکاناتی نیاز داشت که در راستای تأمین آنها اقداماتی صورت گرفت افزود: برای تقویت شرایط موجود نیز در جریان سفر وزیر بهداشت به استان، مواردی مطالبه شد که امیدواریم به زودی محقق شود.
استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: این آمادگی و ارتقاء تجهیزات فقط نباید برای مقابله با بیماری کرونا باشد بلکه ما باید همیشه و برای برخورد منطقی با همه بحران ها باید آماده باشیم.
ملانوری تصریح کرد: در میدان مقابله با کرونا، جامعه پرستاری در کنار کادر بهداشت و درمان زحمات زیادی متحمل شدند که جای تقدیر دارد.
وی ضمن تبریک روز پرستار به جامعه پرستاری استان از مردم خواست؛ با عنایت به همزمانی روز پرستار با مراسم سنتی شب یلدا، مردم دورهمی ها را به صورت مجازی برگزار کنند و همراهی نمایند تا با کمک به مهار بیماری، بار سنگین زحمات پرستاران و کادر درمان سبک تر شود.
استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: به نمایندگی از دولت و مردم، قدردان زحمات پرستاران هستم.
پرستاران امیدوار بر حل مشکلات خود هستند
بنا برگزارش خبرنگار ما ،پرستاران معتقد هستند کار آنها مراتب سخت‌تر از کادر پزشکی است. زیرا، نیروهای پرستاری در عین حال که وقت بیشتری را در کنار بیماران سپری می‌کنند، در مقابل از مزایای کمتری برخوردار هستند و همین مسئله، آنها را کم انگیزه ساخته است
اکنون با مشکلاتی برای پرستاران به وجود می آید با چالش کمبود نیرو به خصوص در شیفت‌های عصر و شب روبرو هستند البته برای جذب نیرو قول های داده شده اما پروسه پذیرش آنها زمان‌بر بوده که نیازمند همت مضاعف است.
زحمت پرستاران به نسبت حقوقی که می گیرند قابل مقایسه نیست و اگر عشق به کار و ایمان به خدا در پرستاران نباشد تحمل این مشکلات برای آنها طاقت فرسا می شود و خواسته های بحق مطالبات، حقوق و مزایا پرستاران که در زمان معین است.
هر چند مشکلات پرستاران قبلا فراوان بوده و با شیوع بیماری منحوس کرونا افزایش یافته اما پرستاران با عشق درخط مقدم مبارزه با کرونا بوده و منتظرهستند تا مسئولان چشم خود را بری مشکلات آنها باز کنند تا شاهد رفع مشکلات و برآورده شدن مطالبات آنها باشند.
انتهای پیام / ۳