نتیجه ضرب‌الاجل استاندار چیست؟

مشکلات ادامه‌دار هدررفت ۴۰ درصدی و قطع آب در روستاهای شرق کشور/ آبرسانی سیار مرهم زخم بی‌آبی نشد

در حالی‌که استاندار خراسان‌جنوبی 7 تیرماه‌جاری ضرب‌الاجلی 48 ساعته برای فرمانداران و شرکت آب و فاضلاب استان جهت برنامه‌ریزی تأمین آب مناطق روستایی و عشایری به صورت ساعته 24 تعیین کرد اما خبرهای رسیده حاکی از قطع آب و بی‌آبی در روستاها است.

به گزارش خبرنگار خاورستان، طی سالیان گذشته به دلیل کاهش بارندگی و افزایش خشکسالی رفته رفته آب در بسیاری از مناطق روستایی خراسان جنوبی کاهش یافته و در حال حاضر شرایط در برخی از روستاها به جایی رسیده که مردم تنها چند ساعت در شبانه روز آب دارند.
مشکل کمبود آب در فصل تابستان بیش از سایر فصل‌های سال نمود پیدا کرده و مردم روستایی و عشایری را با مشکل مواجه کرده است.
به گفته مدیرعامل آب و فاضلاب استان خراسان‌جنوبی در حال حاضر بیش از ۴۴۷ روستای خراسان‌جنوبی با تانکر آبرسانی سیار می‌شود.
بیشتر مشکل بی آبی و قطعی آب در روستاهای شهرستان‌های مرزی خراسان جنوبی احساس می‌شود و این در حالی است که در خراسان‌جنوبی شاهد هدر رفت آب به سمت مرز هستیم.
۶۰ روستای شهرستان درمیان آبرسانی سیار می‌شود
شهرستان درمیان یکی از چهار شهرستان مرزی خراسان‌جنوبی است که به گفته حسنعلی بخشی فرماندار درمیان در حال حاضر ۶۰ روستای این شهرستان با تانکر آبرسانی سیار می‌شود.
در این شهرستان سه مجتمع آبرسانی کلاته ملا، فخرود و درمیان تکمیل شده است اما هر ساله در ایام تابستان روستاهایی که از این مجتمع ها آبرسانی می‌شود با مشکل کمبود و قطعی آب مواجه هستند.
مجتمع فخرود در شهرستان درمیان که کار آبرسانی به ۱۸ روستا را در برنامه دارد از اوایل اردیبهشت ماه سال جاری دچار کمبود آب شده و اهالی این ۱۸ روستا تنها چند ساعت در شبانه روز آب دارند.
علاوه بر مشکل کاهش آب در منطقه، هدررفت آب از شبکه‌های فرسوده یکی دیگر از مشکلاتی است که مردم شهرستان درمیان را کلافه کرده است. شبکه و خط انتقالی که در ماه حداقل بیش از ۴ نوبت دچار ترکیدگی و مشکل می‌شود و این مسئله بر ساعات قطعی آب می‌افزاید.
آبرسانی سیار به بیش از ۹۰ روستای شهرستان نهبندان/ هدررفت ۴۰ درصدی آب
شهرستان نهبندان نیز یکی دیگر از شهرستان‌های مرزی خراسان‌جنوبی است که اهالی روستاهای این شهرستان نیز با مشکل بی آبی مواجه هستند.
شبکه آبرسانی روستای مهل آباد نهبندان نیز یکی از شبکه‌های آبرسانی است که ۳۰ سال قبل احداث شده و در حال حاضر فرسوده شده است و هر روز دچار ترکیدگی می‌شود.
به گفته دادی دهیار روستای مهل آباد به دلیل فرسوده بودن شبکه آب کمی در شبکه در جریان است و برای ذخیره سازی آب مدت زمان طولانی شیر فلکه آب قطع و پس از اتصال آب ذخیره شده طی دو ساعت به اتمام می‌رسد.
غلامی دهیار روستای بیچند نهبندان نیز با بیان این‌که ۴۰۰ خانوار روستای بیچند مشکل آب دارند، گفت: روستای بیچند بیش از ۴۹۰ مشترک دارد که در تابستان امسال علاوه بر شیوع شدید بیماری کرونا در این روستا، مردم با مشکل آب نیز مواجه هستند به گونه‌ای که در بخش بالای روستا آب شرب کاملا قطع است و در این روستا تنها دو ساعت عصرها آب داریم.
مجید بیکی فرماندار نهبندان نیز از آبرسانی به ۱۴۷ روستای نهبندان در قالب ۱۰ مجتمع آبرسانی خبر داد و گفت: ۱۸ تک روستا داریم که با چاه یا قنات خود روستا آبرسانی شده‌اند و برای مابقی روستاها خط انتقال آب یا شبکه آبرسانی اجرا نشده و اولویت اجرا با روستاهای پرجمعیت است.
فرماندار نهبندان تصریح کرد: ۶۰ تا ۹۵ روستای نهبندان در فصل تابستان به دلیل کمبود آب، آبرسانی سیار می‌شود.
بیکی افزود: ۴۰ درصد آب تولیدی نهبندان به خاطر فرسودگی شبکه و طولانی بودن شبکه هدر می‌رود.
مصطفی نخعی نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: بیش از ۹۰ روستای نهبندان آبرسانی سیار می‌شود و بیشتر روستاها با کمبود منابع آبی مواجه اند که به دلیل کمبود منابع آبی و فرسودگی خط انتقال نیاز به تمهیداتی داریم.
وی، فرسودگی شبکه‌های آبرسانی را یکی از مشکلات اساسی در شهرستان نهبندان عنوان کرد و افزود: شبکه های آبرسانی قدیمی و چندین سال است که اجرا شده و برخی اصولی اجرا نشده که هم اکنون با خرابی های زیادی مواجه شده است.
آبرسانی سیار به ۷۰ روستای شهرستان سربیشه
روستاهای شهرستان سربیشه نیز که یکی از شهرستان‌های مرزی است با مشکل بی آبی و قطعی آب مواجه هستند به گونه‌ای که به گفته سمیعی مدیر آبفای شهرستان سربیشه ۷۰ روستا در این شهرستان آبرسانی سیار می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر عملیات اجرایی ۴ مجتمع آبرسانی خوشاب، جیک و زیدر، درویش آباد و چنشت در دست اجرا است که برای اتمام این مجتمع‌ها بیش از ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
مدیر آبفای شهرستان سربیشه گفت: با تکمیل این مجتمع‌ها بیش از ۴ هزار نفر از مزایای آب شرب سالم بهره‌مند خواهند شد.
آبرسانی سیار به بیش از ۲۰ روستای شهرستان زیرکوه
شهرستان زیرکوه نیز یکی دیگر از شهرستان‌های مرزی خراسان‌جنوبی است که بیش از ۲۰ روستا در این شهرستان آبرسانی سیار می‌شود.
روستاهای بیناباج، سیج و کبودان نمونه‌ای از روستاهای شهرستان زیرکوه است که با کمبود و قطعی آب مواجه هستند.
به گفته اهالی روستای بیناباج، این روستا دارای آب‌های زیرزمینی است اما مردم این روستا با قطعی و کمبود آب مواجه هستند.
علاوه بر روستاهای شهرستان‌های مرزی خراسان‌جنوبی مشکل آب در سایر شهرستان‌های استان نیز وجود دارد و شنیده شده آب روستای چاه غیاث بخش سه قلعه در شهرستان سرایان نیز بیش از دو هفته شده قطع است و برخلاف پیگیری مکرر مردم آب وصل نشده است.
مشکلات فنی، هدرفت و فرسودگی شبکه و خطوط انتقال آب در مناطق روستایی در خراسان جنوبی از دیگر مشکلاتی است که بر کاهش آب مجتمع ها، کمبود و قطعی آب افزوده است.
حسین امامی مدیرعامل آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی هدرفت آب در بخش روستایی استان را ۴۰ درصد اعلام کرد و گفت: این میزان هدررفت بسیار زیاد است.
وعده معتمدیان برای تکمیل مجتمع های آبرسانی خراسان جنوبی
استاندار خراسان‌جنوبی از نیمه دوم سال گذشته از اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل مجتمع‌های آبرسانی استان طی دو سال آینده خبرداده و گفته است: با این اعتبار برنامه‌ای که قرار است طی ۱۲ سال انجام شود در مدت زمان دو سال به اتمام خواهد رسید.
استاندار خراسان جنوبی در تاریخ ۳ خردادماه سال‌جاری نیز در شورای اداری استان در این خصوص بیان کرد: در بحث تکمیل مجتمع‌های آبرسانی در سطح استان که یکی از دغدغه‌ها است تلاش شده در مناطق دورتر منابع آبی شناسایی، چاه حفر و خط انتقال آب، برق و … انجام شود و برآورد این است که طی ۱۲ سال تکمیل مجتمع‌ها زمان ببرد.
وی افزود: برای تکمیل مجتمع های آبرسانی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز بود که این اعتبار در حوزه آب استان قرار خواهد گرفت و تلاش می‌شود طی بازه زمانی دو ساله ۳۷ مجتمع آبرسانی استان تکمیل شود.
طبق وعده استاندار خراسان جنوبی برای تکمیل مجتمع های آبرسانی در خراسان جنوبی، باید این وعده در سال ۱۴۰۰ تحقق یابد و شاهد مرتفع شدن مشکلات در بحث کمبود و قطعی آب در روستاهای استان باشیم.
نتیجه ضرب‌الاجل استاندار به کجا رسید؟
داستان مشکلات آب در روستاهای خراسان‌جنوبی در حالی ادامه دارد که ۷ تیرماه‌جاری محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در سومین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در سال ۹۹ که با دستور کار آبرسانی به روستاها برگزار شد، از فرمانداران که به صورت ویدئو کنفراسی در جلسه حضور داشتند، خواست تأمین آب مورد نیاز مردم را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.
وی با بیان این‌که به هیچ عنوان نمی‌پذیریم که در روستایی، مردم با مشکل کمبود آب مواجه باشند، افزود: از دستگاه‌های تخصصی انتظار داریم شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنند که در هیچ ساعتی از شبانه روز و در هیچ نقطه‌ای از استان مشکل کمبود آب نداشته باشیم.
معتمدیان با اشاره به این‌که برای تأمین آب شرب، سه برنامه راهبردی را برای سه مقطع زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته‌ایم، گفت: برای مقطع کوتاه مدت با توجه به گرمای هوای فصل تابستان و افزایش مصرف آب متأثر از این موضوع، باید برای رفع نیاز مردم در این شرایط تدبیر شود به گونه‌ای که مردم هیچ گونه کمبودی را احساس نکنند.
وی ادامه داد: در برنامه میان مدت تعریف شده نیز در راستای تأمین آب شرب و بهداشتی پایدار برای روستاها، تکمیل و بهره‌برداری از ۳۷ مجتمع آبرسانی را در دستور کار داریم.
استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر چه بر اساس برنامه قانون برنامه ۵ ساله، تکلیف قانونی ما، تأمین آب برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار است، اما تدابیری اتخاذ شده که روستاهای با جمعیت کمتر که در مسیر اجرای این پروژه‌ها قرار دارند نیز از آب پایدار برخوردار شوند.
استاندار خراسان‌جنوبی با تعیین ضرب‌الاجلی ۴۸ ساعته از فرمانداران و شرکت آب و فاضلاب استان خواست برای تأمین آب مناطق روستایی و عشایری به صورت ۲۴ ساعته برنامه‌ریزی و اقدام کنند و با تشکیل ستادی در محل فرمانداری‌ها، این موضوع را ۲۴ ساعته رصد کنند.
وی با تأکید بر میزان هدررفت آب از شبکه‌های موجود که در برخی مناطق بیش از میانگین کشوری است و با شرایط کم آبی استان همخوانی ندارد، گفت: شرکت آب و فاضلاب باید موضوع اصلاح و بازسازی شبکه‌ها را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان این‌که اولویت کار باید با روستاهای پرجمعیت، پرمصرف و با هدررفت بالاتر باشد، برای این موضوع نیز مهلت یک هفته‌ای تعیین کرد و از شرکت آب و فاضلاب خواست طی این مدت طرح جامعی برای اصلاح شرایط موجود و کاهش هدررفت آب از شبکه‌ها ارائه کرده و با تعیین اولویت‌ها و تدوین برنامه زمان بندی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز تصمیم‌گیری کند.
معتمدیان با اشاره به ۱۴۷ روستای بالای ۲۰ خانوار استان که فاقد شبکه آبرسانی هستند، خاطرنشان کرد: با تدبیری که شده با استفاده از منابع وزارت نیرو، تا دهه فجر، ۶۰ روستا و تا پایان سال ۸۰ روستا از نعمت آب شرب پایدار برخوردار خواهند شد.
برای مردم خراسان جنوبی هیچ نیازی بالاتر از آب نیست
وی یادآور شد: اگر چه هدف ما رضایتمندی عمومی در مناطق روستایی و کمتر برخوردار است، اما این موضوع نافی توجه به اصل تأمین آب شرب و بهداشتی مورد نیاز مناطق شهری در زمان پیک مصرف نیست.
معتمدیان با تأکید بر این‌که در دل کویر و در اوج گرمای تابستان، برای مردم هیچ نیازی بالاتر از آب نیست، تصریح کرد: این قضیه از مواردی است که در اجرای آن باید تعجیل کرد.
اما اکنون پس از گذشت ۱۹ روز از تعیین ضرب‌الاجل استاندار خراسان‌جنوبی برای برنامه ریزی تأمین آب مناطق روستایی و عشایری به صورت ۲۴ ساعته، به نظر می‌رسد اقدامی که انجام شده، آبرسانی سیار برای برخی از روستاهایی بوده که دارای آبرسانی پایدار است و با مشکل قطعی آب مواجه شده‌اند. اما مشکل قطعی آبرسانی پایدار در روستاها همچنان ادامه دارد.
آبرسانی سیار برای روستاها نیز دارای برنامه مشخص و زمان‌بندی معینی نیست و برای نمونه برای روستاهای بخش مرکزی شهرستان درمیان که از مجتمع فخرود آبرسانی می‌شود گاها هفته‌ای دو روز آبرسانی سیار انجام می‌شود.
به گفته اهالی روستاهای شهرستان درمیان آب ارسال شده به روستاها کیفیت خوبی ندارد و برای شرب مردم مناسب نیست.
بنابر این گزارش؛ به نظر می‌رسد اقدام تأثیرگذاری برای رفع مشکل بی‌آبی در روستاهای استان خراسان جنوبی انجام نشده است چراکه اگر مسئولان توجه داشتند، حداقل میزان ساعت بی‌آبی مردم در روستاها کاهش پیدا می‌کرد در صورتی که شرایط و مدت زمان قطعی آب در روستاها هیچ تغییری نکرده است.
انتهای پیام/۱۲۷/ ۳۸/ ۴